Jeżeli zastanawiasz się do czego służy bruzdownica? Albo też nie wiesz jaką bruzdownicę kupić lub na jakie parametry zwrócić uwagę przy jej wyborze, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik.

Kup w Narzedzia.pl
Bruzdownica Bosch GNF 35 CA
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
2 638
Bruzdownica Ferm Power WSM1009
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
549,99
Bruzdownica Graphite 59G370
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
638,99

Kiedy bruzdownica jest potrzebna?

Przez nasze budynki mieszkalne przechodzą różnego rodzaju instalacje. Ze względu na bezpieczeństwo jak i estetykę, ukrywa się je w ścianach lub w podłodze. Jednakże, aby instalację „schować”, trzeba najpierw wykonać bruzdę, co może okazać się nie lada wyzwaniem, szczególnie jeżeli mamy ją zrobić w twardym betonie. Na ratunek przychodzi bruzdownica - narzędzie przeznaczone do robienia wgłębień pod różnego rodzaju kable, rury czy też rowki pod instalacje elektryczne, grzewcze oraz sanitarne. 

Bruzdownica Makita

 

Jak to działa?

Bruzdownice wyposażone są w diamentowe tarcze zamontowane równolegle względem siebie. Przyłożenie bruzdownicy do obrabianego materiału powoduje utworzenie się szczeliny o szerokości i głębokości, którą wcześniej ustawimy. Właśnie w tej szczeliny następuje proces wykłucia wgłębienia w obrabianym materiale.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Silnik czyli moc…
Moc bruzdownic waha się w przedziale 900-2600W - to ona określa wydajność urządzenia oraz określa w jakich materiałach będziemy mogli pracować. Słabsza moc silnika to słabsza praca tarcz - nadaje się do cięcia tylko w delikatnych materiałach. Bruzdownice o mocy około 1400W spokojnie posłużą do pracy w betonie, a te o parametrze mocy 2400W nadadzą się do obróbki najtwardszych materiałów. Wybór zbyt słabej mocy w stosunku do obrabianego materiału może prowadzić do zacięcia się maszyny i jej uszkodzenia. 

Szerokość i głębokość cięcia…
Rozstaw szerokości i głębokości cięcia określa wymiary szczeliny, którą chcemy uzyskać w pracy z tym narzędziem. Im rozstaw tarcz większy tym możliwość wykonania rowku w danym materiale szersza. Jeżeli zdecydujemy się na zakup bruzdownicy nacinającej dwie zewnętrzne szczeliny to jej środek będziemy musieli usunąć przecinakiem lub młotkiem udarowym. Jednak jest to czynność prosta  i nie wymaga od nas skomplikowanych działań. Można również zakupić bruzdownicę, która będzie ciąć bruzdę na całej szerokości – jednakże tutaj musimy użyć więcej niż dwie tarcze, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Prędkość obrotowa…

Prędkość obrotowa nie musi być wcale adekwatna do mocy silnika. Im prędkość tarcz jest większa tym urządzenie pracuje wydajnej. Nawet bruzdownica o małe mocy a dużej prędkości obrotowej jest w stanie szybko i precyzyjnie ciąć pod warunkiem, że będziemy pracować w lekkich materiałach.

Aż się kurzy….

Praca bruzdownicą jest nieodłącznie związana z generowaniem sporej ilości pyłu. Do bruzdownicy możemy zatem zakupić specjalny adapter, umożliwiający podłączenie urządzenia odsysającego. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest funkcja łagodnego rozruchu – pomaga on unikać tzw. „szarpnięcia” podczas rozpoczęcia pracy. Dla bezpieczeństwa tarcze wyposażone są w osłony, które chronią przed ewentualnym zranieniem. Dodatkowo funkcja wyłącznie tarcz może okazać się przydatna w sytuacji ich zablokowania.

Konstrukcja….

Konstrukcja budownicy oparta jest na korpusie szlifierki kątowej. W bruzdownicach często stosowany jest mechanizm samoodłączajacy szczotki węglowe. Jak to działa? Kiedy zużycie szczotki przekracza około 70 %, trzpień odpycha szczotkę od akumulatora, powodując odcięcie zasilania i wyłączenie pracy maszyny. Bruzdownice wyposażone są również w układ chłodzących, ze względu na długie cykle pracy, które wykonują. Mechanizm chłodzący, obniża temperaturę uzwojeń silnika oraz mechanizmów przekładni. W bruzdownicach montowane są łożyska kulkowe i igiełkowe, służące do mocowania wirnika silnika i wrzeciona. Spełniają one ważną funkcję, gdyż to od nich zależy i stabilność o precyzja działania narzędzia, a tym samym jego trwałość.

Tarcze...

W bruzdownicach stosuje się standardowe tarcze diamentowe, dzięki mechanizmowi blokady wrzeciona bez problemu możemy dokręcić tarczę. Odstęp między tarczami regulowany jest przez tulejki dystansowe. Kupując tarcze diamentowe trzeba pamiętać o tym, aby dostosować je do obrabianego materiału. Pracując bruzdownicą trzeba mieć na uwadze siłę posuwu. Warto, aby był on lekki i utrzymujący równomierną siłę tarczy, zbyt intensywny nacisk może spowodować przeciążenie maszyny.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane