Ile razy zdarzyło się Wam prowadzić prace budowlane lub remontowe, kiedy nagle... zabrakło prądu? Mając elektronarzędzia sieciowe, bądź działając w nieoświetlonych miejscach, może to być spory problem. Jak temu zaradzić? Dziś dowiemy się, dlaczego agregat prądotwórczy to urządzenie, którego zakup powinien rozważyć każdy fachowiec.

Agregat prądotwórczy — co to właściwie jest?

Urządzenia te można bez cienia przesady nazwać przenośnymi minielektrowniami, które potrafią uratować wiele sytuacji. W momencie, gdy potrzebujemy prądu w miejscu, do którego jest on niedoprowadzony, agregat prądotwórczy przychodzi nam z pomocą. W naszej ofercie znaleźć można wiele modeli, których parametry umożliwiają prowadzenie prac mniej i bardziej wymagających.

Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy posiada silnik wewnętrznego spalania, który energię pozyskaną w wyniku tego spalania przetwarza w energię mechaniczną. Ta wprawia w ruch wirnik prądnicy, którego zadaniem jest generowanie siły elektromotorycznej, w wyniku czego wytwarza się prąd elektryczny. Wszystkie te procesy zachodzą w stosunkowo szybki sposób, umożliwiając kontynuowanie pracy.

Agregat prądotwórczy

W zależności od modelu agregat uruchamia się poprzez użycie szarpaka lub ręcznie, bądź włącza się on automatycznie, pobierając energię z zewnętrznego źródła, np. z akumulatora. Pomimo tych różnic, każdy z nich potrzebuje paliwa, a do najbardziej popularnych z nich należą:

 • gaz ziemny

 • benzyna

 • olej napędowy

 • ropa naftowa

Najczęściej wykorzystywanym silnikiem w agregatach prądotwórczych jest silnik 4-suwowy, którego działanie jest 4-etapowe: zasysanie paliwa, sprężanie paliwa, spalanie paliwa, wydech paliwa — i w tym miejscu otrzymujemy to, czego zabraknąć może w najmniej oczekiwanym momencie, czyli prąd.

Najważniejsze zastosowania agregatu prądotwórczego

O jednym z zastosowań wspomnieliśmy już na wstępie — prace budowlane. Nierzadko gonią nas terminy, a agregat prądotwórczy jako jedyny jest w stanie nam w ich dotrzymaniu pomóc. Aczkolwiek to nie koniec jego możliwości.

 • Dom — sytuacje, w których w domu brakuje prądu, są tym częstsze, im dalej od miasta się on znajduje. W momencie, gdy potrzebujemy prądu do obsługi mniej wymagających urządzeń, wystarczy nam agregat o niewielkiej mocy, jednakże w przypadku potrzeby zasilenia urządzeń RTV i AGD dobrze jest wyposażyć się w model o stabilnych parametrach częstotliwości i napięcia.

 • Prace wokół domu — agregaty prądotwórcze, które przydadzą się w tym przypadku, najczęściej mają konstrukcję walizkową, wobec czego są lekkie i wygodne w przenoszeniu. Mimo to zapewniają one stosunkowo dużą moc, która umożliwia korzystanie z narzędzi ogrodowych, prowadzenie działań związanych z majsterkowaniem, jak również ładowanie akumulatorów samochodowych.

 • Szpitale — gdy w mieście nastąpi awaria, przez którą braki w dostawie energii elektrycznej uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie tego typu placówek zdrowotnych, należy być dobrze zabezpieczonym. W przypadku wymagających urządzeń i maszyn najlepiej jest zaopatrzyć się w agregaty stacjonarne, będące w stanie utrzymać prawidłowe funkcjonowanie placówki.

Niezależnie od zastosowania należy pamiętać, że agregaty prądotwórcze nie są w stanie działać bez końca i raczej nie mogą stanowić podstawy zasilania — chyba że dysponujemy dużą ilością akumulatorów, z których te będą czerpać energię.

 

Agregat prądotwórczy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Moc

W naszej ofercie znajdują się agregaty prądotwórcze do różnych zastosowań, tak więc przed zakupem należy dobrze się zastanowić, do czego potrzebujemy tego urządzenia. Każdy z modeli dostępnych na narzedzia.pl ma w specyfikacji wyszczególnioną moc, aczkolwiek należy do niej dodać około 30%, gdyż agregaty potrzebują nieco więcej mocy do uruchomienia, niż aby utrzymać działanie.

Dobrze jest także mieć wiedzę dotyczącą tego, ile amperów potrzeba urządzeniom, jakie chcemy do naszego agregatu prądotwórczego podłączyć i pod tym kątem wybrać odpowiedni model. Dla przykładu szlifierka podwójna może potrzebować około 4A, podczas gdy zapotrzebowanie piły tarczowej będzie wynosiło 5-6A.

Możliwości w granicach 700-1000W z pewnością wystarczą majsterkowiczom, lecz do bardziej wymagających zadań potrzeba będzie około 2000W (2kW).

Głośność

Agregat prądotwórczy to potężne urządzenie, więc wysoka wartość decybeli towarzysząca mu przy pracy to naturalna kolej rzeczy. O każde 10dB głośność urządzenia wzrasta aż 10-krotnie, tak więc np. model wytwarzający przy pracy 70dB jest 10-krotnie głośniejszy od modelu wytwarzającego 60dB.

Należy mieć to na uwadze, ponieważ z pozoru różnica może wydawać się niewielka, a w praktyce okazuje się inaczej. Poszukując modelu do pracy w domu lub ogrodzie, dobrze jest wybrać taki, który nie będzie przeszkadzał nam i innym w codziennym funkcjonowaniu.

Zużycie paliwa generatora prądu

Parametr ten określa wydajność agregatu prądotwórczego, informując nas o ilości paliwa potrzebnej do dostarczania nam pożądanej mocy.

Jak zasilić urządzenie?

 1. Wyłączamy agregat prądotwórczy

 2. Odkręcamy korek

 3. Wlewamy paliwo przez lejek, minimalizując straty materiału

 4. Zakręcamy korek

 5. W razie pobrudzenia silnika wycieramy go ściereczką

Agregat prądotwórczy

* Pola wymagane
Dodaj komentarz