Agregat prądotwórczy to urządzenie niezwykle przydatne w każdym domu, garażu, na działce, a także na placu budowy. Zwłaszcza zimą, kiedy pogoda płata nam różne figle i możemy mieć problemy z dostępem do prądu. Zanim zdecydujemy się na konkretny model agregatu musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Wówczas nasz wybór będzie trafniejszy.

Po pierwsze... Moc agregatu prądotwórczego

Po pierwsze koniecznie musimy określić ile urządzeń podłączymy do agregatu prądotwórczego oraz jak jest ich moc. Radzimy, by wypisać wszystkie na kartce, dzięki temu o niczym nie zapomnimy.

Najbardziej niezbędne okazują się takie urządzenia jak: lodówka z zamrażarką, część oświetlenia, pompa obiegowa centralnego ogrzewania, automatyka kotła grzewczego, hydrofor, a także automatyka bram garażowej i wjazdowej.

Następnie należy określić moc w kW każdego urządzenia. Informacje na ten temat znajdują się na tabliczkach znamionowych lub w instrukcji obsługi. W dalszej kolejności ustalamy, które z urządzeń są jedno-, a które trójfazowe. Podsumowujemy moce tych urządzeń. Osobno sumujemy moce odbiorników jednofazowych i trójfazowych. Kiedy wiemy, ile mocy jest nam potrzebne, to możemy wybrać agregat prądotwórczy.

Mogłoby się wydawać, że po zsumowaniu zapotrzebowania na prąd urządzeń, które mają znaleźć się w systemie awaryjnego zasilania, wyjdzie nam wartość mocy, jaką powinien mieć nasz agregat. Nie jest to jednak do końca prawda. Jego moc musi być większa niż łączne zapotrzebowanie mocy urządzeń. Na tabliczce znamionowej umieszczona jest średnia wartość poboru energii podczas pracy, która może znacznie odbiegać od maksymalnego możliwego poboru energii w momencie rozruchu urządzenia. Wszystko zależy od tego, do jakiej grupy urządzeń zalicza się nasz odbiornik. Dlatego, zanim określimy moc agregatu, należy dokonać stosownego przewymiarowania.

Według poniższych przykładów można dobrać zalecaną moc agregatu:

  •     odbiorniki z silnikiem elektrycznym połączone w gwiazdę – zalecana moc: minimum 3 razy większa,
  •     odbiorniki z silnikiem elektrycznym połączone w trójkąt – zalecana moc: minimum 9 razy większa,
  •     odbiorniki z silnikiem elektrycznym połączone w gwiazdę/trójkąt – zalecana moc: minimum 3 razy większa,
  •     odbiorniki z silnikiem elektrycznym z falownikiem – zalecana moc: minimum 1,5 razy większa,
  •     elektronarzędzia – zalecana moc: minimum 1,2 razy większa,
  •     urządzenia grzewcze – zalecana moc: minimum 1,2 razy większa,
  •     oświetlenie żarowe – zalecana moc: minimum 1,2 razy większa,
  •     oświetlenie sodowe – zalecana moc: minimum 5 razy większa,
  •     urządzenia elektroniczne – zalecana moc: minimum 1,2 razy większa,
  •     UPS – zalecana moc: minimum 1,7 razy większa.

Agregat prądotwórczy

Agragaty prowdotwórczy: jedno- czy trójfazowe?

Odbiorniki jednofazowe wymagają napięcia 1~230 V. Są to sprzęty o małej mocy.  Można mówić tu o urządzeniach zaliczanych do gospodarstwa domowego. Z kolei, odbiorniki trójfazowe - 3~400 V obejmują sprzęty o dużej mocy. Są to przede wszystkim silniki elektryczne o dużej mocy – kuchnie AGD trójfazowe, ogrzewanie elektryczne, zestawy hydroforowe , podgrzewacze wody, itp.

Zanim wybierzemy agregat, dobrze jest też sprawdzić, jakim rodzajem prądu są zasilane nasze odbiorniki.

Jeśli awaryjne zasilanie będzie obejmowało wyłącznie odbiorniki jednofazowe, wówczas kupujemy agregat wytwarzający prąd jednofazowy. Często zdarza się jednak, że agregat ma obsługiwać odbiorniki dwóch rodzajów. Wówczas musimy zaopatrzyć się w urządzenie bardziej uniwersalne, czyli agregat trójfazowy, który pozwala na podłączenie również odbiorników jednofazowych (wyposażony jest w 2 komplety gniazd).

Agregat taki należy jednak używać, według pewnych reguł. Moc prądu pobieranego z gniazd jednofazowych nie może przekraczać 60% mocy całego agregatu. Należy również zadbać o to, aby w przypadku jednoczesnego zasilania odbiorników jedno- i trójfazowych, fazy były obciążone mniej więcej równomiernie.

Im mocniejszy agregat, tym więcej odbiorników możemy zasilać z niego jednocześnie, ale także tym więcej musimy przeznaczyć na niego pieniędzy i miejsca.

Agregat prądotwórczy

Agregaty prądotwórcze a rodzaj paliwa

Dostępne na rynku agregaty prądotwórcze najczęściej wyposażone są w silnik spalinowy. Niektóre modele mogą być zasilane również LPG lub gazem ziemnym. Silnik benzynowy, podobnie jak w samochodzie, może mieć nieco lepszą kulturę pracy, ale przy intensywnej eksploatacji agregatu teoretycznie jest mniej trwały.

Wybierając agregat, należy zwrócić też uwagę na pojemność zbiornika paliwa. Wiąże się to z czasem pracy. Jest to o tyle ważne, że niewiele agregatów można tankować bez wyłączania. Warto także sprawdzić, czy agregat wyposażony jest we wskaźnik poziomu paliwa i czy ma katalizator ograniczający emisję spalin.

Agregaty prądotwórcze - im ciszej, tym lepiej

Istotnym parametrem jest poziom generowanego przez agregat hałasu, który jest określony w specyfikacji urządzenia. Jeżeli agregat będzie stał na zewnątrz budynku, nawet jeśli jest głośny, nie ma to aż takiego znaczenia. Inaczej sprawa wygląda, gdy ma znajdować się na przykład w garażu czy piwnicy. Niestety większość dostępnych na rynku agregatów jest dość głośna, podczas pracy osiągają poziom 90–98dB. Dla porównania przejeżdżający motocykl ma 95dB. Jednak można znaleźć modele agregatów zabudowane (niestety odpowiednio droższe), w których poziom hałasu został zredukowany do 65–75dB (odkurzacz – 70 dB).

Warto zaopatrzyć się w alternatywne źródło zasilania w postaci agregatu prądotwórczego. Wówczas niezapowiedziane przerwy w dostawach prądu nie będą już problemem, gdy zaopatrzymy się w agregat prądotwórczy. Przedział cenowy agregatów jest bardzo szeroki. Bez wątpienia kazdy znajdzie coś dla siebie. Najtańsze modele zaczynają się od niecałych 400zł, np. agregat DedraDEGB0720, ze średniej półki cenowej polecamy - agregat prądotwórczy Hitachi E24SCNC. Natomiast dla osób, które nie liczą się z kosztami mamy agregat Smart 01-6500.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane