Darmowa dostawa od 250 zł
Dostawa w 24h
Dotacje
Odroczone płatności
4,9/5 na Opineo
Jaki zbiornik na deszczówkę najlepiej sprawdzi się w moim przypadku – to pytanie zadaje sobie coraz więcej osób, które chcą wykorzystywać wodę opadową w sposób ekologiczny i ekonomiczny. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od wielu czynników – od wielkości działki po sposób zagospodarowania deszczówki. Przyjrzyjmy się najważniejszym aspektom, które warto wziąć pod uwagę.
Przy wyborze zbiornika na deszczówkę, warto w pierwszej kolejności określić swoje podstawowe potrzeby i możliwości instalacyjne. Kluczowe znaczenie ma m.in. miejsce montażu, jak też dostępna przestrzeń, która zadecyduje o maksymalnych wymiarach zbiornika. Modele naziemne są zdecydowanie popularniejsze i łatwiejsze w montażu, z kolei podziemne nie zajmują miejsca, chronią wodę przed nagrzewaniem, a także glonami. Równie istotne jest przeznaczenie zgromadzonej deszczówki – czy będzie służyła wyłącznie do podlewania ogrodu, czy też planujemy jej szersze wykorzystanie w gospodarstwie domowym.
Kolejnym ważnym aspektem jest jakość wykonania i materiał, z którego powstał zbiornik. Warto również zweryfikować, czy wybrany model posiada niezbędne certyfikaty. Istotne są także dodatkowe funkcje, takie jak:
Poza zakupem konkretnego modelu warto zwrócić również uwagę na prawne regulacje. W artykule o przepisach dotyczących zbiorników na wodę zebraliśmy najważniejsze informacje.
Jaki zbiornik na deszczówkę z dachu będzie najlepszy? Praktycznie każdy można podłączyć do rynny, ale przy wyborze danego modelu oczywiście warto zwrócić uwagę na łatwość instalacji oraz późniejszej obsługi. Do większości zbiorników można dokupić specjalne przyłącza do rynien, a także niezbędny filtr koszowy, który zatrzymuje liście i większe zanieczyszczenia. Dzięki odpowiednio dobranemu zestawowi możliwe będzie skuteczne „łapanie” wody deszczowej spływającej z dachu.
W przypadku dachów pokrytych papą lub gontem bitumicznym warto rozważyć dodatkową filtrację. Wówczas sprawdzą się systemy z separatorem pierwszej wody, który odprowadza początkowy, najbardziej zanieczyszczony strumień.
Jaki duży zbiornik na deszczówkę musisz kupić, by spełnił on swoje zadanie? Wszystko zależy od dwóch kluczowych czynników, którymi są powierzchnia dachu oraz planowane przez Ciebie wykorzystanie zebranej wody.
Przyjmuje się, że na każde 25 m² dachu przypadać powinno około 1000 litrów pojemności zbiornika. To podstawowa zasada, którą warto wziąć pod uwagę i według niej dobierać konkretny model. Dla typowego domu jednorodzinnego o powierzchni dachu 100-150 m² optymalne będą zatem zbiorniki o pojemności 4000-6000 litrów.
To, jaki zbiornik na deszczówkę wybrać może też być dyktowane regionem zamieszkania. Jeśli mieszkasz w miejscu o dość nieregularnych opadach i często występujących okresach suszy, warto zwrócić uwagę na zdecydowanie większą pojemność zbiorników, która pozwoli gromadzić wodę na trudniejsze okresy.
A co z szybkością zużywania zebranej wody? Jest to drugi czynnik, który należy wziąć pod uwagę podczas decydowania się na konkretny zbiornik na deszczówkę. Jaka pojemność jest potrzebna w przypadku regularnego wykorzystywania wody do podlewania ogrodu lub trawnika? Zazwyczaj wystarczające okazują się modele od 2000 do 3000 litrów. Jeśli jednak masz do podlewania większy obszar, a ponadto wykorzystujesz deszczówkę np. do mycia samochodu lub nawet spłukiwania toalety, niezbędne okazać się mogą zdecydowanie większe zbiorniki.