Przedwiośnie zbliża się wielkimi krokami. Zwykle to czas, kiedy poziom wód gruntowych gwałtownie się podnosi, w wyniku gwałtownych roztopów i obfitych opadów deszczu. Gdy w piwnicy lub garażu pojawi się woda, pierwszą myślą właściciela budynku jest jej szybkie odpompowanie.

Wybór pompy 

Wiosenne roztopy czy ulewne deszcze to nie jedyne sytuacje, gdy w domu z ogrodem przydaje się pompa. Warto więc wybrać pompę, która sprawdzi się w różnych sytuacjach - gdy trzeba osuszyć piwnicę, wypompować wodę z oczka wodnego czy z podłogo, na którą wylała pralka.

Pomocne okażą się pompy zanurzeniowe. Zasilane sieciowo pompy są łatwe w obsłudze. Pompy zanurzeniowe wyposażone są w automatyczny włącznik reagujący na podnoszący się poziom wody oraz włącznik termiczny, chroniący silnik przed przegrzaniem, gdy pompa przepompuje już całą wodę.

Pompy różnią się parametrami – między innymi wydajnością, czyli ilością wody jaką jest w stanie przepompować urządzenie w ciągu godziny (od 6000 do 20000l/h ). Różne jest także przeznaczenie. Pompy do brudnej wody przystosowane są do radzenia sobie z cząstkami o granulacji od 5 do 38mm, większe mogą zatkać pompę, a w efekcie doprowadzić do spalenia silnika. Wbrew nazwie, nie są one przeznaczone do pompowania wody zawierającej znaczne ilości zanieczyszczeń stałych lecz tylko mniejsze lub większe drobiny piasku. Do wody zanieczyszczonej zaleca się pompy wyposażonych w wirniki, które rozdrabniają zanieczyszczenia.

Pompy spalinowe

Pompy spalinowe to urządzenia o większych gabarytach i możliwościach od pomp zatapialnych. Pompy te zasilane są silnikami spalinowymi (dwu- lub czterosuwowymi). Dlatego też motopomp nie należy używać w pomieszczeniach zamkniętych. Nie ogranicza to jednak pola działania. Zasięg pracy pompą spalinową zależy od długości węża (ta z kolei od mocy silnika - im jest ona większa, tym większą odległość może dzielić zbiornik wody od pompy).

Pompy spalinowe dzielą się również pompy przeznaczone do wody czystej i zanieczyszczonej. Pierwsze służą do wypompowania wody z naturalnych zbiorników. Takie zanieczyszczenia jak liście i łodygi wodnych roślin nie są dla nich zagrożenia, a przed stałymi zanieczyszczeniami (kamienie, gałęzie, itp.) chronią kosze ssawne montowane na wlocie węża.

Pompy spalinowe do brudnej wody przeznaczone są do przepompowywania wody z różnego typu zanieczyszczeniami – wody z wykopów, terenów powodziowych lub oczyszczalni ścieków. Mają większą moc i wydajność.  

Poza mocą silnika i wydajnością pompy różnią się też maksymalną wysokością podnoszenia strumienia wody, mocą ssania i pojemnością zbiornika na paliwo. Do zastosowań ogrodowych wystarczą pompy o wydajności 8-40000l/h i czasie pracy przynajmniej 60 minut na zbiorniku paliwa.

Ciśnienie wody

Ważnym czynnikiem jest ciśnienie wody. Większość ujęć wodnych pracuje dobrze przy ciśnieniu ok. 2-2,2bar. Tym niemniej ciśnienie jakie będzie potrzebne w naszej sytuacji zależy od następujących czynników:

1.            Z jakiej głębokości pompa zasysa wodę

2.            Jakiej długości jest instalacja rurociągowa

Pokazujemy, jak obliczyć optymalne dla nas ciśnienie pompy. Wystarczy zsumować takie wartości:

1.            Głębokość z jakiej zasysana jest woda (np. 7m)

2.            Opory - wynikające z długości instalacji oraz związane ze średnicą rur

3.            Ciśnienie, oczekiwane na wyjściu - 2,2bar (w przeliczeniu 22m)

Załóżmy zatem, że ciśnienie minimalne wyniesie 7m + 4m (opory długości instalacji) + 22m (oczekiwane ciśnienie na wyjściu) = 33m

Ciśnienie maksymalne powinno być o 60-65% wyższe od minimalnego. Pompa powinna zatem wytwarzać ciśnienie ok. 58m (5,8 bar).

Już nie musisz się bać sytuacji, gdy do Twojej piwnicy wedrze się woda. Wodę odpompowujesz odpowiednio dobraną pompą.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane