Zakrętarki udarowe są narzędziami specjalistycznymi używanymi na budowach i w pracach warsztatowych. Jednakże coraz częściej na ich zakup decydują się również domowi użytkownicy i majsterkowicze? Do czego służy i jak jej używać?

Kup w Narzedzia.pl
Zakrętarka udarowa Bosch GDR 120-LI
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
460,99
Zakrętarka udarowa Ryobi ONE+ R18IDBL-0
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
515
Zakrętarka udarowa DeWalt DCF887NT
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
468
Zakrętarka udarowa Makita DTD171RTJ
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 829,99
Zakrętarka udarowa AEG BSS12C-0
dostawa
wysyłka
>12 dni
469
Zakrętarka udarowa Bosch GDR 18V-200 C
dostawa
wysyłka
8-11 dni
925,49

Czym jest zakrętarka udarowa?

Zakrętarki służą zarówno do wkręcania jak i wykręcania nakrętek, śrub i wkrętów. Zakrętarki o końcówce wrzeciona w formie sześciokątnego przekroju przystosowane są do pracy znormalizowanymi bitami. W tych,  w których zakończenie jest kwadratowe o wielkości ½ cala stosuje się znormalizowane nasadki. Co więcej na tego typu końcówkę można założyć adaptery ¼ lub  3/8 calowe. Pozwoli to na przystosowanie narzędzia do pracy z wkrętami i śrubami o sześciokątnych łbach jak i z wkrętami o różnych nacięciach gwiazdkowych i krzyżowych.

 

Zakrętarka udarowa sprawdza się przede wszystkim przy okręcaniu zapieczonych śrub i wkrętów. Z pomocą zakrętarki można także wiercić w drewnie, stali itp. - potrzebne jest jednak do tego sześciokątne wierło. Z ich pomocą można też wkręcać wkręty samogwintujące - niektóre zakrętarki posiadają do tego nawet specjalny program.

 

Zakrętarki są przede wszystkim urządzeniami akumulatorowymi, o stosunkowo niewielkich wymiarach. Odróżnia je to od kluczy udarowych.

 

zakrętarka udarowa de walt

Udar obrotowy - najważniejsza cecha zakrętarki udarowej

Do włączenia udaru dochodzi samoczynne w chwili powstania maksymalnego dla danego urządzenia oporu stawianego przez wkręt. Funkcja udaru powoduje zmianę napędu z synchronicznego na skokowy.

Praca zakrętarek przebiega zatem fazowo. Pierwszy etap to wprowadzenie szybkiego ruchu obrotowego, a w końcowej fazie następuję przełączenie na powolny ruch udarowy podczas, którego następuje nieznaczne przemieszczenie się końcówek wrzeciona. Funkcja ta sprawdzi się w szczególności podczas prac montażowych i przyłączeniowych. 

 

zakrętarka udarowa hitachi

Zakrętarka udarowa - jaki moment obrotowy wybrać?

Zasada jest prosta. Im moment obrotowy jest większy, tym większymi śrubami, nakrętkami i wkrętami możemy pracować.  Parametr ten jest szczególnie istotny dla profesjonalistów, jednakże amatorom majsterkowania zaleca się szukania narzędzia bardziej uniwersalnego.

Jeżeli w zdecydowanej większości chcemy pracować z cieńszymi wkrętami to zbyt duża prędkość obrotowa może spowodować uszkodzenia w materiale i przebicie przez niego łba wkrętu. Droższe modele zakrętarek udarowych posiadają już funkcje regulacji stopnia momentu załączania się udaru. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • Emil 2019-03-06

  Czym się różni zakrętarka od wkrętarki?

 • ekspert 2015-09-05

  szybciej uszkodzisz normalne śruby

 • Hipolit 2015-08-19

  Czy udar w zakrętarce nie uszkodzi śrub? Chodzi mi głównie o te czarne,. one są kruche.

 • Miki 2014-10-30

  polecacie coś do smarowania przekładni w zakrętarce? trzeba to robić? jakieś porady, jak konserwować takie narzędzie? chętnie bym o tym przeczytał artykuł, może macie coś?

Dodaj komentarz
* Pola wymagane