Pracownicy na budowach narażeni są na szereg zagrożeń, dlatego tak niezwykle istotne w zawodzie budowlańców jest stosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Każdy wie, że na placach budowy o wypadek nietrudno, zwłaszcza gdy czynności wykonywane są na dużej wysokości. Szelki bezpieczeństwa należą do wyposażenia, które jest szczególnie ważnym elementem podczas wykonywania takich prac.

Kup w Narzedzia.pl
Szelki bezpieczeństwa Dedra BHSZ06
dostawa
wysyłka
8-11 dni
114
Szelki bezpieczeństwa Dedra BHSZ11
dostawa
wysyłka
8-11 dni
455,49
Karabińczyk Dedra BHSZ18
dostawa
wysyłka
8-11 dni
107,99
Linka bezpieczeństwa Dedra BHSZ14
dostawa
wysyłka
8-11 dni
185,99

Szelki bezpieczeństwa na budowę - podstawa wyposażenia podczas pracy na wysokości

W zawodach narażonych na szczególnie trudne warunki przepisy BHP w zależności od specyfiki pracy nakazują wyposażenie pracowników w specjalistyczną odzież roboczą, obuwie ochronne, sprzęt zabezpieczający głowę, wzrok, słuch lub drogi oddechowe, a także elementy zapewniające odpowiednią widoczność i ochronę przed upadkiem z wysokości. 

Jeśli na co dzień zajmujesz się pracami, wykonywanymi na wysokościach, zdajesz sobie doskonale sprawę, jak ważne jest odpowiednie zabezpieczenie. Wypadki zarówno podczas pracy na wysokich stalowych konstrukcjach, jak i na wysokości pierwszego piętra mogą doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet śmierci. Nie warto ryzykować i lepiej się odpowiednio zabezpieczyć. Przy takich pracach szelki bezpieczeństwa powinny stanowić podstawę wyposażenia każdego pracownika.

Standardy produkcji dla szelek bezpieczeństwa, a także ich użytkowania określają trzy normy europejskie: PN-EN 363, PN-EN 361 oraz PN-EN 358. Zgodność z powyższymi wytycznymi powinna być podstawą podczas wyboru odpowiedniego produktu.

Szelki bezpieczeństwa do każdego rodzaju pracy

Konstrukcja szelek bezpieczeństwa wpływa nie tylko na poziom zabezpieczenia pracownika, ale także na komfort wykonywanej pracy. Proste prace na wysokości, które wymagają zastosowania jedynie liny zabezpieczającej, wykonasz, używając szelek z mocowaniem mostkowym lub grzbietowym. Mocowanie mostkowe jest nieco mniej wygodne od grzbietowego, gdyż lina asekuracyjna znajduje się przed pracownikiem, co z kolei może utrudniać wykonywanie części obowiązków. Gdy podczas pracy konieczne jest wykorzystywanie obu rąk, należy wybrać modele dwupunktowe z zaczepem mostkowym i grzbietowym. Tego typu szelki bezpieczeństwa mają możliwość zamocowania liny pozycjonującej, która zapewnia odpowiednią pozycję ciała podczas pracy, dając tym samym jeszcze większą swobodę ruchów. Podczas niektórych prac, gdzie konieczne staje się zaczepienie liny w nietypowych miejscach, niezbędne są szelki specjalistyczne.

szelki bezpieczeństwa Dedra

 

Szukasz odzieży i obuwia ochronnego?

Najlepsze szelki bezpieczeństwa na budowę

Wysokiej jakości szelki bezpieczeństwa powinny zapewniać nie tylko ochronę przed upadkiem, ale być także funkcjonalne i elastyczne. Korzystając z takich produktów, prace skończysz szybko i bez zbędnego wysiłku. Jeżeli wykonywane czynności odbywają się w szczególnie niesprzyjających warunkach, należy korzystać z modeli spełniających określone przepisy BHP, a także odpowiednie normy wytrzymałościowe i jakościowe, zgodne ze specyfiką danej pracy. Nie wszystkie szelki bezpieczeństwa sprawdzą się np. podczas pracy w wysokich temperaturach lub miejscach narażonych na działanie substancji chemicznych.

Szelki bezpieczeństwa na budowę należy dobierać indywidualnie do wagi i sylwetki pracownika. W sklepach dostępne są produkty z możliwością częściowej lub pełnej regulacji. Standardem są rozwiązania, które umożliwiają regulację w zakresie dwóch rozmiarów. Szelki bezpieczeństwa z pełną regulacją najczęściej pasują jedynie na osoby o przeciętnej budowie i wzroście. Jeżeli każdego dnia spędzasz wiele godzin pracując na wysokości, dla wygody wybieraj modele wyposażone w dodatkowe podkładki pod uda, plecy czy pasy biodrowe.

Wysokiej jakości szelki bezpieczeństwa powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów i wytrzymałe na duże obciążenia. Dobrze, gdy są wyposażone w odpowiednie akcesoria dodatkowe, jak choćby pas biodrowy stabilizujący pozycję pracownika. Niedomykające się i ostro zakończone D-ringi dyskwalifikują wybrany sprzęt, gdyż grożą upadkiem z wysokości.

Szelki bezpieczeństwa - zastosowanie

Z szelek bezpieczeństwa korzysta przede wszystkim branża budowlana. Jednak znajdują one zastosowanie również podczas prac przeprowadzanych na dachach, przy myciu okien i rynien w wieżowcach, w czasie remontu mostów czy podczas wycinania i pielęgnacji wysokich drzew. Szelki bezpieczeństwa tak, jak i inne elementy wyposażenia zużywają się w czasie ich eksploatacji. Raz uszkodzone, nie nadają się do ponownego użycia, dlatego należy dokonywać ich okresowego przeglądu. Dla zwiększenia własnego bezpieczeństwa przed rozpoczęciem pracy trzeba je odpowiednio wyregulować oraz sprawdzić poprawność ich założenia.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane