Wiertarko-wkrętarki jedni w swoim domowym warsztacie posiadają, natomiast inni uważają za zbyt mało użyteczne narzędzia, by się w nie zaopatrzyć. Co więc należy rozważyć przed zakupem wiertarko-wkrętarki?

Jakie prace chcemy wykonywać?

Przede wszystkim, musimy zastanowić się, do jakich zastosowań narzędzia użyć. Możliwość zastosowania wkrętarki jest niemal dokładnie taka, jak wskazuje jej nazwa. Urządzeniem wkręcimy i wykręcimy śruby. Problematyczne jest wiercenie - z działaniem w metalu, tworzywach sztucznych, drewnie czy materiałach drewnopochodnych, a nawet, z użyciem odpowiedniego wiertła, w cegle silikatowej, gazobetonie nie powinno być kłopotu, ale z twardymi betonowymi ścianami wkrętarka sobie nie poradzi.

 

Wybierz wiertarko-wkrętarkę w sklepie narzedzia.pl

 

Podsumowując, wiertarko-wkrętarka na pewno przyda nam się do takich prac w domu jak np.: skręcanie i rozkręcanie komputera, skręcanie mebli, wiercenie w drewnie, blasze metalowej.

 

 

Rodzaj akumulatora i liczba obrotów

Bardzo ważny jest dobór wkrętarki wyposażonej w trwały akumulator. Obecnie na rynku dostępne są ich trzy rodzaje. Akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd) były jeszcze do niedawna najczęściej stosowane we wkrętarkach, na pewno nadal pozostają najtańsze. Niestety, posiadają związki kadmu, które są toksyczne. Pracują przez około 1000 cykli ładowania, ładuje się je od 3 do 5 godzin. Mają również efekt pamięci, czyli mogą stracić na pojemności przy nieprawidłowym ładowaniu. Akumulatory niklowo-kadmowe coraz częściej wypierają z rynku akumulatory litowo-jonowe (Li-Ion), najnowocześniejsze technologicznie. Nie posiadają ani efektu pamięci, ani samorozładowania. Akumulatory Li-Ion ładują się szybciej niż NiCd - może to być godzina, może być 15 minut. Ich minusem jest wysoka cena i konieczność zachowania ostrożności - dopilnowanie, by się nie przegrzały (chyba że są przed przegrzaniem zabezpieczone). Najmniej popularne są akumulatory niklowo-metalowo-wodorkowe. Podobne w działaniu do akumulatorów niklowo-kadmowych, jednak są trochę droższe i dłużej się ładują. Nie posiadają za to efektu pamięci.

 

 

Warto również zwrócić uwagę na moment obrotowy, jakim dysponuje wkrętarka. Moment obrotowy dzielimy na miękki i twardy. Podział jest dość prosty: miękki moment obrotowy to siła, z jaką wkręcamy wkręt w materiał miękki, np. w drewno. Natomiast moment twardy to siła wkręcania w elementy twarde, np. metal. Moment rośnie wraz z dokręcaniem. Oczywiście, im wartość momentu obrotowego większa, tym lepiej.

 

Napięcie akumulatora

Kolejnym ważnym parametrem jest napięcie akumulatora danej wkrętarki. Najtańsze są te o najmniejszym napięciu - od 3,6V do 4,8V - świetnie sprawdzą się podczas okazjonalnego stosowania np. gdy chcemy skręcić meble. Urządzeń o napięciu do 10V lepiej nie używać do wykonywania otworów, a jeśli - to wyłącznie w  miękkich materiałach i używając właściwych wierteł. Wkrętarki o napięciu od 12 do 14,4V poradzą sobie z wierceniem w drewnie, a podczas większych czas w trakcie remontów niezbędne okażą się wkrętarki 18V.

 

 

Inne wyznaczniki

Dobrze byłoby pogodzić moc narzędzia z jego kompaktowością. Niestety, im więcej urządzenie posiada mocy, funkcji, tym więcej też waży. Dlatego najłatwiej będzie się operować najmniej wyposażonym sprzętem. Nie bez znaczenia jest dostępność danego serwisu w naszej okolicy, okres gwarancji. Często można kupić wkrętarkę nie tylko z walizką, ale i akcesoriami w całkiem przystępnych cenach. Najnowsze modele wiertarko-wkrętarek nierzadko produkowane są według najnowszych trendów w designie, co pozwala na wybór narzędzia, które będzie przede wszystkim skutecznie działać, ale i nieźle się prezentować.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane