"Nie taki diabeł straszny jak go malują" - przy wierceniu w płytkach należy zachować kilka podstawowych zasad, aby nie uszkodzić płytek i nie narażać się na ich wymianę. Jest to główny powód, dla którego nie podejmujemy tego wyzwania. Niepotrzebie - wbrew pozorom to nie jest takie trudne.

Kup w Narzedzia.pl
Wiertło Easy Gres 10mm na mokro Rubi
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
46,99
Wiertarka udarowa Makita
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
544,43
Koronka do płytek i gresu Easy Gres Rubi
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
98,99

 Umiejętność wiercenia w płytkach ceramicznych jest bardzo przydatna we wszelkich pracach przydomowych takich jak:

-zawieszenie lustra w łazience

-przymocowanie wieszaków i półek

-montaż listw podłogowych

-mocowanie odbojników do drzwi w podłodze

-wiele innych

Wiertło ślizga się na płytkach?

Przykładając wiertło do śliskiej powierzchni płytki niezwykle trudno jest utrzymać je równo w jednym miejscu. Sprawa bardziej się komplikuje gdy zaczynamy wiercić. Aby zapobiec ślizganiu oraz szczerbieniu się krawędzi wokół otworu - najlepiej użyć dwustronną taśmę malarską, którą naklejamy na krzyżyk w miejscu dziury. Wiertło jest stabilniejsze, a taśma dodatkowo chroni szkliwo wokół otworu (wiercimy bez udaru przez płytkę). Niektórzy, zanim zaczną wiercić wykonują gwoździem i młotkiem mały otwór w płytce, który usunie trochę szkliwa i spowoduje, że wiertło nie będzie uciekało z punktu. Zdecydowanie rekomendujemy taśmy dwustronne ponieważ punktowe uderzenia mogą spowodować pęknięce płytki.

Czy wiercimy w fugach czy nie?

Zdecydowana większość woli wiercić w płytce, a nie w fudze, ze względu na fakt, że wiertło może "bić na boki" tym samym powodować odpryski ceramiki - wyszczerbić brzegi płytki.

Jakie wiertła są najlepsze do płytek?

Wybierz wiertła diamentowe lub do szkła. Przy otworach większych niż 1cm zalecane jest stosowanie cyrkli glazurniczych bądź otwornic również diamentowych i do szkła. Wytrawni majestrkowicze mogą śmiało zacząć pracę wiertłem diamentowym, a mniej zaawansowani mogą zastosować wiertła do szkła.

Technologia wiercenia w ceramice

1. wykonujemy najpierw wstępne przewiercenia używając małych wąskich wierteł, następnie zmieniamy na wiertło docelowe, gdy przewiercimy się przez szkliwo zobaczymy charakterystyczny czerwony dymek, a powierzchnia pod wiertłem będzie również czerwona - to znak, że możemy zamontować wiertło udarowe

 

2. przy wierceniu w płyce nie używamy udaru, udar włączamy w momencie gdy dotrzemy już do betonu

 

3. wiertło pracujące w ceramice szybko się nagrzewa, żeby nie pękło zaleca się częste przerwy i chłodzenie w zimnej wodzie

 

4. wiercimy nie dociskając wiertarki, ruchem pewnym i równomiernym

 

5. kąt wiercenia - prostopadły do całej powierzchni

 

Stosując powyższe rady wszystkie prace związane z wierceniem w ceramice będą bardzo owocne.

Wiercimy.....

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane