Wertykulacja i aeracja – dwa terminy, które, choć brzmią odrobinę tajemniczo, coraz częściej pojawiają się na stronach, forach dla ogrodników. Często wymienia się je obok siebie. I bardzo dobrze – zabiegi te mają bowiem dobroczynny wpływ na ogród, a konkretniej – trawnik

Kup w Narzedzia.pl

Zacznijmy od tego, co tak naprawdę oznaczają. Wertykulacja to pionowe nacinanie darni. Dokonuje się jej za pomocą specjalnego urządzenia – wertykulatora, którego metalowe ostrza tną darń i wyrzucają z niej to, co zbędne: martwe części roślin, chwasty, mech. Płytkie nacinanie trawie pomoże, a dla szkodników jest zabójcze. Jaki to wszystko ma cel? Obumarłe resztki roślin utrudniają przedostanie się do gleby składników mineralnych, powietrza, wody.

 

Aby wertykulacja zakończyła się pełnym sukcesem, należy przeprowadzić ten zabieg na krótko ściętej trawie. Warto więc na tydzień-dwa tygodnie przed planowanymi działaniami stopniowo kosić trawnik, skracać jego długość. Ułatwi to osuszenie trawy i dostęp powietrza w głąb darni. Maszyna zrobi dużo, a żeby jej to ułatwić, trzeba usunąć wszystkie przeszkody, które może napotkać na swojej drodze: kamienie, gałęzie. I chwasty, w pozbyciu się których wertykulator oczywiście pomaga, ale systematyczna dbałość o bezchwastowy ogród zawsze jest wskazana.

 

Co najważniejsze, pamiętajmy o odpowiedniej wilgotności gleby, która, aby po zabiegu trawnik zregenerował się jak najszybciej, nie może być ani zbyt wilgotna, ani zbyt sucha. Jeśli nie ma odpowiedniego nawilżenia, należy poczekać lub w ogóle zrezygnować z planowanych zabiegów. W przededniu ataku na trawnik wskazane jest skoszenie go jak najniżej, jednocześnie nie skalpując. Wysoka trawa utrudniałaby wertykulatorowi działanie, zbierałby on niepotrzebne śmieci, lepiej więc tego maszynie oszczędzić. Wertykulację doradza się przeprowadzać minimum raz w roku – wiosną, dobrze jest powtórzyć zabieg jesienią.

 

Można wyposażyć się w wertykulator ręczny. Najbardziej przyda on się tym najbardziej doświadczonym, bojowym ogrodnikom, tych bardziej leniwych może poddenerwować. Korzystanie z niego wymaga bowiem dużego nakładu pracy, sił i cierpliwości. Ponadto, warto, przed przystąpieniem do tego zajęcia, zaopatrzyć się w rękawice, aby na dłoniach nie powstały pęcherze. Wymagany jest mocny nacisk, energiczne grabienie oraz wyjmowanie co jakiś czas resztek roślin spomiędzy ostrzy. Nie da się jednak ukryć, że zakup takiego rodzaju narzędzia, to tańsza sprawa niż zaopatrzenie się w urządzenie spalinowe bądź elektryczne.

 

Skoro mowa o wertykulatorach spalinowych i elektrycznych – są one znacznie wydajniejsze, łatwiejsze i wygodniejsze w użyciu niż te ręczne. Do przydomowego ogrodu, na działkę – idealne. Wertykulatory elektryczne są bardziej przyjazne środowisku niż spalinowe, ciszej pracują, za to wertykulatory spalinowe – owszem, są głośniejsze, ale działają na większych powierzchniach, posiadają więcej mocy.

 

Jak wertykulować? Nie jest to proces skomplikowany, wystarczy ustawić ostrza na odpowiadającą nam wysokość. Najpierw przechodzimy przez trawnik pionowo, później, dla lepszego efektu pracy, można tę czynność powtórzyć w poziomie. Wygląd trawy po wertykulacji może przerażać – tak właśnie ma być. Nierówności, pozostałości można usunąć za pomocą grabi.

 

Zabieg ten mylony jest często z aeracją, która daje podobne rezultaty, jednak przebiega ona inaczej. To zabieg nakłuwania, nie nacinania, darni kolcami, aby napowietrzyć, a przy okazji rozluźnić, glebę. Dzięki temu następuje jej wyrównanie, korzenie nabierają siły, a trawa zostaje pobudzona do wzrostu. Aeracja przydaje się zwłaszcza powierzchniom często użytkowanym, można ją wykonywać częściej niż wertykulację – nawet kilka razy w trakcie sezonu, wiosną, późnym latem. Pomocne będą widły amerykańskie, walec z kolcami bądź po prostu urządzenie przeznaczone specjalnie do tej czynności – aerator, dostępny w wersji elektrycznej lub spalinowej.

 

Co ciekawe, istnieją urządzenia 2w1 – wertykulator i aerator. Posiadają wkłady, które w zależności od tego, z jakiego urządzenia użytkownik chce korzystać, można wymieniać.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane