Każdy kto szuka sprzętu zapewniającego mu precyzję oraz swobodę cięcia materiału pod różnym kątem powinien zainwestować w dobrą ukośnicę. Jak wybrać tę, która najlepiej spełni nasze oczekiwania? Kluczem staje się zrozumienie najważniejszych cech oraz płynących z nich korzyści. Pomoże w tym nasz przewodnik wyjaśniający to, co warto wiedzieć przed zakupem kapówki.

Kup w Narzedzia.pl
Ukośnica Metabo KGS 254 M
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 358,99
Ukośnica Metabo KS 216 M
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
579,99
Ukośnica Scheppach HM216
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
608,99
Ukośnica Einhell TC-MS 2112
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
451,99
Pilarka ukosowa 1800W, 255mm, 60T TCT Graphite 59G812
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
909
Ukośnica Bosch GCM 216
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
819

Do czego służy piła ukośnica?

Ukośnice przeznaczone są w szczególności do cięcia długich i szerokich kawałków drewna, aluminium lub innych materiałów z tworzyw sztucznych. Cechuje je przede wszystkim precyzja oraz dokładność obróbki danego surowca. Aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania większość producentów dba o to, aby przełączniki umieszczać z daleka od tarczy tnącej, która podczas pracy działa z dużą prędkością i może stanowić zagrożenie dla niedoświadczonego użytkownika. Inne spotykane nazwy to: kapówka, piła ukosowa lub ukośna.

 

Jakie parametry należy zatem wziąć pod rozwagę przed zakupem ukośnicy?

 

Ostrza - kluczowy parametr w ukośnicy

 

Ostrza stanowią jeden z najważniejszych komponentów wyposażenia piły ukośnej. Określają one bowiem zarówno głębokość jak i wysokość cięcia. Te, które otrzymujemy wraz z zakupem sprzętu zazwyczaj spełniają dobrze swoje zadanie i pozwalają na swobodę działania. Należy jednak wspomnieć, że na rynku istnieje również wybór ostrz specjalnie dedykowanych pod poszczególny materiał jak  precyzyjne tarcze do drewna miękkiego i twardego Ważne, aby zmieniając ostrze pamiętać o tym, by szerokość tarczy oraz średnica otworu była identyczna jak ta podana przez producenta.  Kupując ostrze warto również zwrócić uwagę na ilość zębów, kierując się zasadą - im zębów mniej tym cięcie szybsze, ale mniej dokładne. Jeżeli zatem zależy nam na uzyskaniu większej precyzji warto zaopatrzyć się w tarczę z większa ilością zębów. 

 

Kąty - aby ciąć piłą ukosową precyzyjnie

 

Jak sama nazwa wskazuje ukośnice służą do obróbki materiału w przekroju kątowym i są one dostosowane do pracy od kąta 45 do 90 stopni z możliwością jego regulacji jak np. Bosch GCM 350-254.  Niektóre z ukośnic przeznaczone są do pracy jednostronnej - uwarunkowane jest to ich konstrukcją i umiejscowieniem silnika jak w ukośnicy Hecht 814 . Bardziej profesjonalne modele  pozwalają na pracę dwustronną  tak jak Hikoki C12RSH2 WAZ - to praktyczne rozwiązanie zwiększa wydajność i wygodę działania konsumenta. 

Ukośnica Makita

 

Posuw - idealny przy dłuższych materiałach

 

Dzięki posuwowi cięcie kawałków materiału o większej długości nie stanowi problemu, gdyż stabilizuje on i usztywnia materiał, zapewniając użytkownikowi komfort pracy. Warto zatem zastanowić się przed zakupem do czego będziemy chcieli wykorzystywać ukośnicę. Planowanie wycinania na przykład: ogrodowych słupków, płotów czy paneli wiąże się z zakupem ukośnicy z posuwem  takiej jak np. ukośnica Metabo KGS 254 I PLUS. Jeżeli jednak decydujemy się na tworzenie ramek do zdjęć, obrazów, półek oraz mniejszych elementów to funkcja ta nie będzie mieć już takiego znaczenia i można wtedy sięgną po ukośnicę 1500W Verto 52G206.

 

Odchylenie - aby ciąć precyzyjnie

 

Piła ukośna z funkcją odchylenia pozwala na cięcie dwóch kątów jednocześnie. Dzieje się tak za sprawą głowicy piły, która przechylając się na bok, jednoczenie obraca się również na stole. Zastosowanie to pozwala na kompleksowe działania w szczególności przydatne podczas formowania korony lub innych bardziej skomplikowanych prac meblarskich. Możliwości takie daje ukośnica DeWalt DW717XPS.

 

ukośnica bosch


Inne funkcje, o których warto pamiętać przed zakupem ukośnicy


Kupując piłę ukośną warto zwrócić również uwagę na dodatkowe funkcje i gadżety, które różnią się w zależności od ceny narzędzia oraz  producenta.  Większość ukośnic wyposażona jest w światło, które przydatne jest podczas prac w trudnych warunkach oświetleniowych tak jak ukośnica Metabo KGS 216 M. Niektóre z nich, w tym piła ukośna Evolution RAGE3S-2015 posiadają również laser, pokazujący linię cięcia – szczególnie przydatny przy pracy z większym kawałkiem materiału. Inną z ciekawych funkcji są wysięgniki oraz zaciski, które idealnie wspierają i podtrzymują obrabiany materiał.

Jeżeli mamy zamiar pracować w różnorodnych materiałach oprócz odpowiednich ostrzy warto również pomyśleć nad prędkość obrotową silnika. Przy pracy z aluminium lub innymi tworzywami sztucznymi możemy zaopatrzyć się w ukośnicę z mniejsza prędkością obrotową. Natomiast jeżeli w przeważającej ilości chcemy pracować w drewnie, a w szczególności w drewnie twardym takim jak: buk, dąb czy jesion wtedy prędkość obrotowa powinna oscylować w graniach od 5000 obr./min. jak w ukośnicy z podstawą Makita LF1000.

ukośnica graphite

Akcesoria do ukośnic

 

Jak już wspomnieliśmy na rynku istnieje wiele rodzajów ostrz przeznaczonych do cięcia różnych materiałów. Kupując ostrze  trzeba zwrócić uwagę na to, aby wybrać odpowiednią średnicę z odpowiedniej wielkości otworem. Im większa średnica tarczy, tym możliwość cięcia szerszego kawałka materiału.

Aby ułatwić sobie transport urządzenia można zakupić stojak, który przeważnie jest uniwersalny i będzie pasować do naszej kapówki bez względu na markę i producenta tak jak uniwersalny stojak do ukośnicy AEG PSU 1000. Dla stołu również istnieją akcesoria ułatwiające i stabilizujące pracę takie jak: nośniki rolkowe i wsporniki nóżek. Nie zapominajmy również o tym, że podczas cięcia generowana jest sporo ilość pyłu i aby zminimalizować jego pojawiania się warto zaopatrzyć się w odkurzacz lub torbę na pył. Większość producentów dołącza ją wraz z ukośnicą jak w Metabo KGS 216 M.

Jak widać ukośnica jest niezwykle przydatnym narzędziem dla każdego warsztatu, a jej wybór uzależniony jest jedynie od tego na jaką skalę i w jakiej formie mamy zamiar ją wykorzystywać w naszej pracy. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • pawelz 2019-11-20

  najlepsza ukośnica w moim warsztacie to była DW 717 - ukochany model, szkoda, że trudno ją teraz dostać

 • Piotrek 2019-01-01

  z tą przestawnicą to norma w nowszych modelach trzeba po prostu uważać

 • Manierka 2018-09-08

  Pracowałam z kilkoma ukośnicami i mam taki problem rze one wszystkie się przestawiajom mi na pszykładnicy. Ktoś wie co z tym zrobić?

 • Jenot 2017-10-05

  Gorąco polecam DeWalta, mam dwie sztuki, są bardzo odporne na pracowników i uczniów. Natomiast w przypadku Einhella to porażka, trzy razy w reklamacji był, ale może trafiłem na jakąś pechową serię.

 • Stefan 2017-06-17

  U mnie przycinanie z długości jest bardzo często wykonywana czynnością. Przez wiele lat katowałem Makitę LS. W zeszłym roku postanowiłem dokupić Metabo z silnikiem indukcyjnym. Ciężka jak cholera ale przez to jest stabilna. Niestety padł mi laser i trzeba go zareklamować.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane