Jeżeli szukasz sposobu na urozmaicenie krajobrazu za oknem i pragniesz zmodernizować swój ogród, ale nie wiesz jak, to podajemy prosty sposób – posadzenie traw ozdobnych. Niegdyś bardzo popularne, później ze względu na modę na minimalizm w ogrodzie – mniej, a obecnie ponownie powracają do łask. Poniżej wszystko, co powinieneś wiedzieć o uprawie traw ozdobnych.

Kup w Narzedzia.pl
Zraszacz wynurzalny Gardena S30 Sprinklersystem
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
42,59 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
35,99
Nożyce do krzewów i trawy Ryobi ONE+ OGS1822
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
283
Zraszacz wahadłowy TURBO IDEAL Cellfast C 52-070N
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
67,99
Nożyce do trawy i krzewów Gardena ComfortCut Li
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
458 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
438
Nożyce do traw i krzewów Makita DUM111ZX
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
269,99
Zraszacz pulsacyjny ze statywem Bradas CH-2302/90
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
71,99

Czy warto sadzić trawy ozdobne w przydomowym ogrodzie?

Kluczowym powodem, dla którego trawy ozdobne są tak popularne w przydomowych ogrodach, a także w przestrzeniach miejskich i budynkach publicznych, jest banalna uprawa. Są to rośliny niewymagające specjalnej pielęgnacji. Większość gatunków nie potrzebuje przygotowania na zimę, a różnorodność odmian jest tak ogromna, że z powodzeniem mogą zastąpić kwiaty lub krzewy. Najlepszy efekt tworzy jednak połączenie różnych rodzajów roślin np. kwiatów czy drzew i dobranych do nich kolorystycznie traw.

Pies biegnący wśród traw ozdobnych

Dostępne odmiany traw pozwalają na tworzenie widowiskowych kompozycji w ogrodzie – wielobarwnych lub o stopniowanej wielkości. Cieszące się największym powodzeniem trawy pampasowe i miskanty można pielęgnować wedle swojego uznania nie tylko na zewnątrz, ale też w doniczce na balkonie w bloku. W naszym sklepie kompleksowo wyposażysz się we wszelkie potrzebne narzędzia do sadzenia traw, podlewania i późniejszej pielęgnacji całego ogrodu. Na początek warto jednak zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi uprawy traw ozdobnych.

Uprawa traw ozdobnych – najważniejsze informacje

Te rośliny nie wymagają dużo pracy w ciągu roku, aczkolwiek trzeba wiedzieć, kiedy należy je posadzić i jak przebiega ich rozwój.

Trawy ozdobne w ogrodzie

Kiedy sadzić trawy ozdobne?

Idealnym okresem na sadzenie traw, jak w przypadku większości roślin ogrodowych, jest wiosna. Odmiany mrozooporne można sadzić również jesienią. Większość traw lubi miejsca ciepłe i w słońcu – miskanty posadzone w cieniu niestety mogą nie przetrwać. Z kolei trawa pampasowa nie przepada za mrozami, dlatego na wszelki wypadek warto znaleźć jej miejsce w miarę osłonięte od wiatru.

Zasadniczo każdy rodzaj rośliny ma określone warunki, w których powinien być posadzony (np. rodzaj gleby, przewidywana wilgotność), dlatego najważniejszą zasadą jest stosowanie się do tych wytycznych. Istotne w przypadku wszystkich traw ozdobnych jest, aby nie sadzić ich zbyt gęsto. Są to rośliny lubiące się rozrastać, dlatego powinny mieć na to przestrzeń. Glebę przed posadzeniem warto dodatkowo użyźnić.

Kiedy trawa ozdobna wypuszcza liście?

Uzależnione jest to od odmiany, ale najpopularniejsze gatunki wypuszczają pierwsze pędy na wiosnę. Trawy ozdobne dzieli się na zimnego i ciepłego sezonu. Te pierwsze (np. kostrzewa, trzicnnik, sesleri, turzyca) wypuszczają pierwsze pędy wczesną wiosną, niektóre już w lutym. Natomiast trawy ciepłego sezonu (np. pompasowa, miskant, rozplenica, milka) zaczynają okres wegetacyjny, gdy temperatura się ustabilizuje na poziomie kilkunastu bądź powyżej 20 stopni, a więc późną wiosną.

Trawy ozdobne w ogrodzie

Przesadzanie traw ozdobnych powinno odbywać się tuż przed wegetacją, bądź zaraz po jej rozpoczęciu. Pojawiające się nowe pędy są wskazówką do tego, że roślina jest gotowa do przesadzenia.

Jak pielęgnować trawy ozdobne w sezonie?

Trawy wymagają regularnego i częstego podlewania jedynie zaraz po posadzeniu i w trakcie susz. Niektóre odmiany traw ozdobnych nie lubią stojącej wody (co ma miejsce podczas letnich burz) i potrzebować mogą odpowiedniego drenażu, a innym to nie przeszkadza – ważne, by zapoznać się z wymaganiami rośliny, którą sadzi się w swoim ogrodzie.

Zimne odmiany należy dosyć często dzielić, by się rozrastały i wypuszczały nowe pędy. Są także wrażliwe na susze – wówczas wymagają obfitego podlewania. Natomiast odmiany ciepłe (np. miskanty) zaleca się osłonić przed zimą.

Kiedy przycinać trawy ozdobne?

Przycinanie faktycznie jest konieczne w przypadku pielęgnacji traw ozdobnych, lecz jest to jeden z niewielu obowiązków, które regularnie musimy wykonywać. Liście i łodygi traw są naturalną ochroną przed mrozami, dlatego przycinanie traw jesienią jest niewskazane. Ten zabieg zaleca się wykonać na wiosnę.

Trawy ozdobne w ogrodzie

Trawy, które najwcześniej kwitną, należy przyciąć wczesną wiosną, np. końcem lutego, a te rozpoczynające wegetację w lecie – później, w połowie lub końcem marca (jest to uzależnione od temperatur w danym sezonie). Ważne, aby przycinać je po przymrozkach, na wysokość ok. 10 cm ponad ziemię oraz wyciąć suche łodygi i chwasty, rozpleniające się pomiędzy pędami trawy.

Przydatne akcesoria do uprawy i pielęgnacji traw ozdobnych

Narzędzia takie jak grabki czy łopatki przydają się przy sadzeniu wszystkich roślin ogrodowych. W przypadku traw ozdobnych największe znaczenia mają przyrządy do przycinania i nawadniania, gdyż to są jedyne prace, które regularnie trzeba wykonywać podczas ich uprawy. Warto zaopatrzyć się w następujące narzędzia;

  • sektory ręczne – przyda się jedynie przy przycinaniu pojedynczych pędów. Całych kęp trawy np. miskanta, trawy pompasowej lub innych gęstych odmian, nie ma sensu nim wycinać, ponieważ czas na to przeznaczony będzie nieproporcjonalnie długi do pracy z innymi narzędziami. Poza tym cięcie sekatorem ręcznym najczęściej jest nierówne.
  • wykaszarki  – najszybsze rozwiązanie, ale w trakcie używania można przez nieplanowany, przypadkowy ruch przyciąć roślinę zbyt nisko, dlatego jej używanie wymaga skupienia. Nie zaleca się wykaszarki żyłkowej, ponieważ żyłka może uszkodzić gęstą trawę (np. trawę pampasową) podczas koszenia.
  • nożyce do traw (akumulatorowe i elektryczne)– przy ich pomocy przycina się wysoką trawę ozdobną podobnie jak wykaszarką. Lepiej używać krótkiego ostrza w przypadku traw mocno zagęszczonych, ponieważ długie może nie być w stanie wykonać swojego zadania.
  • węże ogrodowe lub zraszacze – nieoceniona pomoc podczas podlewania traw ozdobnych, które w upalne lato z małą ilością deszczu, trzeba dodatkowo nawadniać. Pamiętajmy o tym, że typowo letnie ulewy nie nawadniają na stałe gleby i roślin. Do prawidłowego wzrostu potrzebują regularnego podlewania, o średnim natężeniu, a nie ogromnej ilości opadu w ciągu godziny, jak to często dzieje się podczas letnich miesięcy.

Trawy ozdobne w ogrodzie

Trawy ozdobne to świetne rozwiązanie dla każdego ogrodu – małego i dużego. Rosną i cieszą oko praktycznie bez ingerencji. Najtrudniejszą kwestią jest jedynie początkowy wybór odpowiedniego stanowiska z odpowiednim oświetleniem i wilgotnością. Jeżeli chciałbyś wyposażyć się w narzędzia potrzebne do uprawy traw, to zapraszamy do oferty naszego sklepu narzedzia.pl.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane