Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej strugom profesjonalnym. Porównujemy możliwości 2 modeli: strug elektryczny Bosch GHO 26-82 – średniej klasy model do wszechstronnych zastosowań – oraz GHO 40-82 C Professional – model zaawansowany zapewniający najwyższą jakość obróbki powierzchni.

Kup w Narzedzia.pl
Strug Bosch GHO 40-82 C
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 385,99

Tym co różni od siebie strug Bosch GHO 26-82 Professional oraz Bosch GHO 40-82 C Professional jest oczywiście silnik. W strugu GHO 26-82 zastosowano mniejszy silnik o mocy 710W  i maksymalnej prędkości obrotowej 16.500 obr./min. Co to oznacza? Strug ten jest przeznaczony do szybkiego i wydajnego strugania, ale niezbyt grubym wiórem. Z kolei Bosch GHO 40-82 C Professional został wyposażony w silnik o mocy  850W (14.000 obr./min). Model z dużym zapasem mocy przystosowany do największych obciążeń. Pracuje wolniej, ale dokładniej i zdecydowanie lepiej sobie radzi z twardym drewnem, np. liściastym.  Dodatkowo w tym ostatnim strugu zastosowano układ stabilizacji obrotów Constant Electronic. Odpowiada on za utrzymanie stałej prędkości obrotowej silnika pod zmiennym obciążeniem i zapewnia utrzymanie najwyższej efektywności strugania w każdym rodzaju prac.

Oczywiście różnice w mocy silników są związane z głównym parametrem pracy – maksymalna głębokość strugania. W przypadku struga GHO 26-82 wynosi 2,6mm, a w GHO 40-82 C – 4,0mm. Choć wybrane przez nas modele strugów Bosch adresowane są do różnych grup docelowych i innego rodzaju pracy, to jednak mają wiele wspólnych cech konstrukcyjnych.

Jeden nóż

Tym co wyróżnia strugi Bosch na tle konkurencji jest fakt, iż mają w bębnie tylko jedno ostrze strugające (zapewnia szerokość roboczą 82mm). Co to oznacza dla użytkownika? Jedno ostrze ma mniejsze opory skrawania i zapewnia wyższa jakość strugania niż daje lepsze rezultaty jakościowe niż bęben z 2 nożami. Ponadto, w przypadku przypadkowego trafienia na gwóźdź zniszczeniu ulega tylko jedno ostrze, przez co system jest tańszy w eksploatacji. A po trzecie, wymiana i kalibracja jednego ostrza na głowicy tnącej jest znacznie łatwiejsza niż dwóch, których praktycznie nigdy nie uda się idealnie ustawić.

Innowacyjny system Woodrazor

Ponadto, strugi Bosch posiadają innowacyjny system Woodrazor, którego podstawą są wyjątkowo ostry nóż o dużej żywotności z węglików spiekanych HM/TC. Ma on dwie krawędzie tnące. Natomiast wymiana w głowicy strugającej trwa dosłownie kilka sekund i sprowadza się do odkręcenia/zakręcenia trzech śrub. Regulacja noża jest także intuicyjna i może być z powodzeniem wykonywana przez samego użytkownika.

    Stopa wysokiej jakości

Zarówno strug GHO 26-82, jak i Bosch GHO 40-82 C ma lekką i odporną na ścieranie stopę wykonaną z aluminium, dzięki czemu jest lekka, łatwo się prowadzi, a co więcej – jest odporna na zarysowania i odkształcenia. W jej dolnej części znajdują się rowki w kształcie litery „V” o różnej głębokości, które zapewniają szybsze i dokładniejsze fazowanie krawędzi. Wystarczy umieścić strug rowkiem na krawędzi obrabianego elementu i prowadzić wzdłuż. Integralnymi częściami podstaw w obu maszynach jest system regulacji głębokości strugania. Regulacji w zakresie 0-2,6mm (GHO 26-82) i 0-4,0mm (GHO 40-82 C) dokonuje się pokrętłem zlokalizowanym  w górnej części korpusu – dla pełnej kontroli. Dzięki wyraźnym podziałkom ustawienie tego parametru pracy jest bardzo precyzyjne. W obu strugach Bosch znajdziemy również stopki parkujące, które chronią obrabianą powierzchnię przed uszkodzeniem. Do precyzyjnego strugania można z kolei zastosować prowadnicę boczną, która ułatwia liniowe prowadzenie struga po obrabianym przedmiocie. Dzięki prowadnicy kątowej wykonamy dodatkowo wręgowanie (tylko GHO 40-82 C Professional).

Ergonomia i komfort pracy

Strugi Boscha są także bardzo ergonomiczne. Są lekkie (2,6 i 3,5kg), mogą być z powodzeniem obsługiwane jedną ręką, zarówno przez prawo-, jak i leworęcznych (przycisk bezpieczeństwa znajduje się po obu stronach rękojeści. Wyrzut wiórów również odbywa się obustronnie i operator może podłączyć odkurzacz lub worek na odpady z jednej lub drugiej strony.

Gdy weźmiemy oba strugi do ręki, zauważymy, że w modelu GHO 40-82 C rękojeść główna pokryta została antypoślizgową okładziną. Model ten ma dodatkowo wysuwany magazynek na noże.

Podsumowując

Jak widzimy oba strugi są wyjątkowo wydajne i przy tym zapewniają wysoką jakość obróbki powierzchni nawet podczas strugania najgrubszym wiórem. Dochodzi do tego profesjonalne wykonanie, dzięki temu otrzymujemy wysokiej jakości strugi, które zadowolą najbardziej wymagających fachowców.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane