Ukośnica, czy pilarka stołowa? A może urządzenie 2w1? Wiele osób zadaje sobie to pytanie przed kupnem urządzenia do cięcia drewna. Urządzenie dwufunkcyjne to na pewno oszczędność miejsca i zarazem niższy koszt zakupu, ale czy warto inwestować w takie rozwiązanie? Postanowiliśmy to sprawdzić na podstawie ukośnicy z funkcją pilarki stołowej Ryobi RTMS1800-G.

Kup w Narzedzia.pl
Ukośnica pilarka stołowa 2w1 Ryobi RTMS1800-G
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 137,99 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
1 101,99
Stojak do ukośnicy Ryobi RLS02
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
510,99
84,49

Urządzenie 2w1

Ukośnica z funkcją pilarki stołowej to rozwiązanie, które możemy coraz częściej znaleźć w ofercie znanych producentów elektronarzędzi. Funkcjonalne narzędzie przeznaczone do cięcia drewna, jak również materiałów drewnopochodnych. Dzięki możliwości pracy na dwa różne sposoby, możliwa jest obróbka elementów o różnych formatach. Jest to także świetne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają w swoim warsztacie miejsca na dwa osobne urządzenia, a potrzebują do pracy zarówno ukośnicy, jak i pilarki stołowej.

RTMS1800

Ryobi RTMS1800-G

W ofercie Ryobi również nie mogło zabraknąć ukośnicy z funkcją pilarki stołowej. RTMS1800-G to urządzenie, które spełni oczekiwania każdego majsterkowicza. Urządzenie można w prosty i szybki sposób przekształcić z ukośnicy w pilarkę i odwrotnie, bez użycia jakichkolwiek narzędzi, a wszystko odbywa się w dwóch prostych krokach.

ukośnica z funkcją pilarki rtms1800

Budowa urządzenia opiera się na stabilnej podstawie wykonanej z odlewanego ciśnieniowo aluminium, która cechuje się trwałością i wysoką odpornością na odkształcenia. Ponadto, posiada w narożnikach specjalne otwory, które pozwalają na jej mocowanie do blatu roboczego za pomocą śrub (brak w zestawie). Urządzenie współpracuje z tarczą pilarską 254mm, która służy do cięcia zarówno gdy urządzenie pracuje w trybie ukośnicy, jak i pilarki stołowej. Silnik o mocy 1800W, w który wyposażono narzędzie, zapewnia szybkie działanie i pozwala na swobodne cięcie zarówno twardego, jak i miękkiego drewna, a także płyt wiórowych i pilśniowych.

ukośnica z funkcją pilarki rtms1800

Funkcja pilarki stołowej

Domyślnym ustawieniem dla RTMS1800-G jest pilarka stołowa i w takiej formie urządzenie jest też dostarczane. Zamocowana już tarcza pilarska sprawia, że urządzenie jest gotowe do pracy zaraz po wyjęciu z opakowania. Pilarka stołowa posiada funkcję cięcia wyłącznie pod kątem 90 stopni i pozwala na obróbkę materiałów o maksymalnej wysokości 60mm. Do pilarki dołączona jest prowadnica wzdłużna z przymiarem kątowym, którą można mocować prostopadle, jak i równolegle do ostrza, w zależności od rodzaju ciętego elementu.

ukośnica z funkcją pilarki rtms1800

Prowadnicę można dodatkowo rozsuwać podczas pracy z długimi elementami. Stolik o wymiarach 340mm x 460mm daje dobre oparcie dla obrabianych elementów, a osłona tarczy zwiększa bezpieczeństwo użytkownika podczas cięcia. Urządzenie uruchamia się za pomocą przełącznika z silikonową osłoną zabezpieczającą przed pyłem.

ukośnica z funkcją pilarki rtms1800

Podczas pracy pilarką stołową, dołączony do zestawu worek na pył lub urządzenie odpylające umieszczamy u wylotu umieszczonego z lewej strony urządzenia, aby gromadzić powstający pył.

Funkcja ukośnicy

Początkowo wydawało się, że przekształcenie RTMS1800-G z pilarki stołowej do ukośnicy to dość skomplikowany proces. Tymczasem okazało się, że jest to czynność banalnie prosta i nie wymaga użycia ani siły, ani jakichkolwiek narzędzi, a sama czynność zajmuje nie więcej niż 15 sekund. Sama ukośnica ma nam do zaoferowania znacznie więcej niż pilarka stołowa. Można by nawet powiedzieć, że nie odbiega od zwykłych pilarek ukosowych. Z jej pomocą możemy ciąć materiał o wysokości 70mm, jednak przez brak funkcji posuwu, maksymalna długość cięcia wynosi 130mm.

ukośnica z funkcją pilarki rtms1800 ukośnica z funkcją pilarki rtms1800

ukośnica z funkcją pilarki rtms1800

ukośnica z funkcją pilarki rtms1800

Ukośnica została wyposażona w laser klasy 2, który możemy w każdej chwili włączyć, aby wyznaczał nam precyzyjną linię cięcia. Ukośnica posiada obrotowy stół prawo/lewo z precyzyjną regulacją ustawień kątowych w zakresie 45 stopni, a także funkcję pochyłu głowicy w lewo w zakresie 0-45 stopni.

ukośnica z funkcją pilarki rtms1800 ukośnica z funkcją pilarki rtms1800ukośnica z funkcją pilarki rtms1800 ukośnica z funkcją pilarki rtms1800

Dodatkowo zacisk do mocowania obrabianego materiału od góry, a także wysuwne oparcie zapewniają stabilne i wygodne cięcie dłuższych elementów. Podczas pracy ukośnicą, worek na pył (dołączony do zestawu) lub urządzenie odpylające umieszczamy u wylotu umieszczonego z tyłu urządzenia.

RTMS1800-G w praktyce

Z Ryobi RTMS1800-G mieliśmy już okazję trochę popracować i współpracowało się nam całkiem dobrze. Niektórzy stwierdzą, że "jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego", jednak te słowa nie pasują do pilarki RTMS1800-G. Bez wątpienia jej zalety doceni każdy majsterkowicz. Z pomocą pilarki mieliśmy już okazję ciąć twardą sklejkę 8mm, brzozową kantówkę 6x6cm, a także jesionową deskę o wymiarach 5cmx20cm! Każde cięcie było gładkie i precyzyjne, a samo urządzenie pracowało bez zarzutów.

ukośnica z funkcją pilarki rtms1800 ukośnica z funkcją pilarki rtms1800

Plusy:

  • Kompaktowe rozmiary ułatwiają transport i przechowywanie urządzenia
  • Wydajny silnik o mocy 1800W zapewnia szybkie tempo pracy
  • Ergonomiczna rękojeść z antypoślizgową powłoką ułatwia pracę
  • Ogranicznik prądu rozruchowego gwarantuje bezpieczny dla sieci zasilającej rozruch urządzenia
  • Stół roboczy pilarki wyposażony jest w czytelną podziałkę dla prowadnicy
  • Możliwość podłączenia worka na pył (w zestawie) lub zewnętrznego urządzenia odpylającego niezależnie czy pracujemy w trybie ukośnicy, czy pilarki

ukośnica z funkcją pilarki rtms1800 ukośnica z funkcją pilarki rtms1800

Minusy:

  • Dosyć mały stolik roboczy i brak podpór bocznych sprawia, że trudniej obrabia się długie elementy
  • Brak możliwości zmiany kąta nachylenia tarczy w pilarce stołowej
  • Brak możliwości regulacji wysokości tarczy w zależności od grubości ciętego materiału
  • Brak funkcji posuwu w ukośnicy
Dodaj komentarz
* Pola wymagane