autor: Redakcja www.narzedzia.pl

Akumulatory litowo-jonowe spotyka się już oraz częściej w elektronarzędziach akumulatorowych. Akumulatory litowo-jonowe w stosunku do swojej wielkości i masy odznaczają się jak dotychczas największą możliwą technicznie gęstością energii i pojemnością.

Kup w Narzedzia.pl
Akumulator Energy+ 18V 4.0Ah Graphite 58G004
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
184 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
163,99
Akumulator Li-Ion 4.0Ah Ryobi ONE+ RB18L40
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
347
Akumulator 18V 2,0Ah Itamati PowerSystem 18Volt IBA1820
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
97,99
Akumulator Li-Ion 18V 3,0Ah Makita BL1830B
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
259,99 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
224
Akumulator 18V 5.0Ah Makita BL1850B 632F15-1
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
312,99
Akumulator 40V 4,0Ah Greenworks G40B4
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
670

Trochę o technologii litowo-jonowej w akumulatorach

Technologia litowo-jonowa wykorzystywana jest w bardzo różnych typach urządzeń: w laptopach, telefonach komórkowych czy elektronarzędziach. Akumulatory litowo-jonowe mają większą pojemność niż akumulatory niklowo-kadmowe o porównywalnych pozostałych parametrach (większą gęstość energii). Dzięki temu mogą dłużej pracować bez ładowania przy mniejszej wadze. Waga i wielkość akumulatora w istotnym stopniu wpływa na wagę i wielkość samego urządzenia.

Zasada działania ogniwa litowo-jonowego jest podobna do niklowo-kadmowego, ale jako zasobnik energii zastosowano sole litu zamiast tlenków niklu. I podczas gdy w ogniwie niklowo-kadmowym dodatnią elektrodę stanowi pręt kadmu (trujący metal ciężki), w ogniwie Li-Ion zastosowano bardzo lekki węglowodór.

Napięcie jednego ogniwa baterii litowo-jonowej jest równe 3,6 V, a niklowo-kadmowej 1,2 V. Do konstrukcji akumulatora o takim samym napięciu używa się więc 3 razy mniej ogniw, co upraszcza konstrukcję.

Akumulatory litowo-jonowe są wygodniejsze w obsłudze – można je doładowywać w dowolnym momencie. Nie mają efektu pamięci, nie trzeba więc przed naładowaniem rozładowywać jej do końca. Mają dużo mniejszy prąd samorozładowania, nieużywane tracą około 5%-10% energii na miesiąc w porównaniu do ok. 20% dla baterii niklowo-kadmowych. Mogą więc dłużej być gotowe do użycia bez konieczności ponownego ładowania.

Jak wybrać akumulator litowo-jonowy?

Akumulator powinien być:

 • lekki,
 • niewielki,
 • posiadać moc dostateczną do efektywnej obsługi narzędzia.

Powinien także mieć pojemność wystarczającą do pracy przez kilka godzin oraz móc pracować w odpowiednim zakresie temperatur. Obecnie produkowane akumulatory litowo-jonowe spełniają te wymagania. Pracują w temperaturach od -20°C do 50°C. Mają moc wystarczająco dużą, mogącą przekroczyć nawet moc narzędzi przewodowych.

Biorąc pod uwagę, że elektronarzędzia bezprzewodowe są dużo wygodniejsze do obsługi dla użytkownika, jeżeli ich moc będzie porównywalna a rozmiar i ciężar niewiele większy, można spodziewać się szerszego ich wykorzystania oraz zastępowania w wielu zastosowaniach narzędzi przewodowych bezprzewodowymi.

Jak używać i ładować akumulator Li-Ion?

Akumulator ładuje się prądem o stałym natężeniu do napięcia 4,2 V na ogniwo a następnie napięcie 4,2 V jest utrzymywane aż do zaniku prądu ładowania. Ładowanie może trwać kilka godzin i zależy od typu akumulatora. Należy stosować się do instrukcji producenta a najlepiej stosować ładowarki zalecane przez producenta. Podczas ładowania należy:

 • nie przekraczać prądu ładowania,
 • nie przeładowywać baterii,
 • utrzymywać akumulator w temperaturze od 0° do 45 °C.

 

Akumulatorów nie wolno rozładowywać poniżej pewnego poziomu. Ma on wbudowany elektroniczny system zabezpieczający, wyłączający go powyżej tego poziomu. Ze względu na samorozładowywanie nie należy przechowywać akumulatora kompletnie rozładowanego, ponieważ możne się wtedy rozładować poniżej poziomu krytycznego i ulec trwałemu uszkodzeniu.

Akumulator nieużywany należy przechowywać więc częściowo naładowany (do ok. 40%). Doładowywać akumulator lepiej zanim się całkiem rozładuje. Należy go przechowywać w niskiej. Przechowywany w wysokiej temperaturze szybciej traci pojemność. Nie należy przekraczać maksymalnego prądu rozładowywania.

Jakie są zalety akumulatorów litowo-jonowych?

Wśród zalet korzystania z akumulatorów jonowo-litowych warto wymienić:

 • Większa wydajność z jednego ładowania – nawet do 100% więcej pojemności niż w akumulatorach NiCd.
 • Lekki akumulator Li-Ion waży o połowę mniej niż jego odpowiednik NiCd o tej samej pojemności.
 • Oszczędność czasu – bardzo szybkie wstępne ładowanie do 7 % pojemności.
 • Nie występuje zjawisko samorozładowania – akumulatory Li-Ion nie rozładowują się podczas długich okresów przechowywania
 • Brak „zjawiska pamiętania”.
 • Bardzo mały prąd samorozładowania.
 • W każdej chwili mogą być doładowywane niezależnie od stanu.

Jakie są wady akumulatorów litowo-jonowych?

Do minusów takich akumulatorów należy zaliczyć:

 • Nie nadają się do szybkiego ładowania (edit 2019- obecnie nie jest to już problem)
 • Przeładowanie lub głębokie rozładowanie powoduje nieodwracalne zniszczenie (edit 2019- obecnie nie jest to już problem)
 • Ograniczona pojemność w temperaturach poza zakresem od 5°C do 30°C.
 • Wyższa cena.
Dodaj komentarz
* Pola wymagane