Lubisz szyć i chciałbyś/-abyś mieć nici i akcesoria krawieckie zawsze pod ręką? Spróbuj swoich sił i stwórz własną tablicę, która pomoże uporządkować Ci szyciową przestrzeń. Zainspiruj się poniższym projektem, w którym udział wzięły m.in. narzędzia akumulatorowe Itamati, płyta wiórowa i... kredki. W kilku krokach możesz wykonać coś oryginalnego i praktycznego.

Kup w Narzedzia.pl
Wyrzynarka Itamati PowerSystem 18Volt IST1820-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
191,99
Narzędzie wielofunkcyjne Itamati PowerSystem 18Volt IOP1832-0
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
172,99
124,99
Akumulator 18V 4,0Ah Itamati PowerSystem 18Volt IBA1840
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
165,99
Ładowarka Itamati PowerSystem 18Volt IAL1824
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
54,59
Akumulator 18V 2,0Ah Itamati PowerSystem 18Volt IBA1820
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
97,99

Wykorzystane materiały:

  • płyta wiórowa,
  • 24 kredki (pełnią rolę kołków),
  • kartka w kratkę,
  • sznurek bawełniany.

Narzędzia i osprzęt użyte w projekcie:

  • wiertarko-wkrętarka Itamati (wiertło do drewna 7mm, 4 wkręty do drewna),
  • wyrzynarka Itamati (brzeszczot do drewna),
  • narzędzie wielofunkcyjne Itamati (papier ścierny, brzeszczot do drewna),
  • miara składana,
  • pisak/ołówek stolarski.


Krok 1.

Pracę nad tablicą rozpocznij od wycięcia płyty głównej (tutaj wymiary 30x30cm) i półki. Wyznacz linie na materiale, aby cięcie było bardziej precyzyjne. Wykonaj cięcie przy użyciu wyrzynarki wyposażonej w brzeszczot do drewna.

Wyrzynarka Itamati

Krok 2. 

Po przygotowaniu elementów z płyty wiórowej, możesz uzbroić narzędzie wielofunkcyjne w stopę do szlifowania i w papier ścierny, a następnie zeszlifować boki wyciętych elementów.

Krok 3.

Kolejne zadanie to przygotowanie otworów. Tablica w tym projekcie posiada 24 otwory na kołki na nici plus 2 otwory na zaczep. Aby otwory zostały wywiercone w równych odstępach, warto posłużyć się szablonem. W tym projekcie została wykorzystana zwykła kartka w kratkę z zaznaczonymi punktami wyznaczającymi miejsca otworów. Kartka została wyrównana do lewej względem płyty, aby po prawej stronie zostało jeszcze miejsce na haczyk dla nożyc krawieckich. Trzeba pamiętać, aby kartka stabilnie leżała na płycie. Na początek można lekko nawiercić otwory przez kartkę, a następnie po zdjęciu kartki pogłębić otwory. Tutaj niezbędna będzie wiertarko-wkrętarka wyposażona w wiertło do drewna o odpowiedniej średnicy.

Wskazówka: jeśli nici są na szpulkach różnej wielkości, to sprawdź średnicę poszczególnych otworów szpulek i dopasuj kołki (w tym przypadku kredki) według najmniejszej średnicy, a następnie otwory na tablicy.

Wiertarko-wkrętarka Itamati

Krok 4.

Tablica posiada także wspomniany haczyk na nożyce krawieckie. Rolę haczyka pełni zwykły wkręt do drewna, ale można go zastąpić czymś innym, wszystko zależy od pomysłu. Haczyk należy umieścić na tyle wysoko, aby nożyce swobodnie wisiały. W przykładowej tablicy, haczyk znajduje się mniej więcej na wysokości pierwszego rzędu kołków na nici. 

Krok 5.

Po wykonaniu otworów przyszedł czas na oszlifowanie całej powierzchni, które pozwoli pozbyć się naderwanych fragmentów płyty powstałych podczas wiercenia. Tutaj swoją rolę znów odegrało narzędzie wielofunkcyjne ze stopą szlifierską, dzięki któremu łatwo i szybko można oszlifować niedużą powierzchnię.

Narzędzie wielofunkcyjne  Itamati

Krok 6.

Następnie przymocuj przygotowaną wcześniej półkę u dołu płyty głównej. Półka jest nieco krótsza niż dolny bok tablicy więc trzeba ustawić ją tak, aby odległości od lewej i prawej krawędzi tablicy były zbliżone. W kolejnym kroku przykręć półkę do tablicy za pomocą wiertarko-wkrętarki i 3 wkrętów do drewna.

Krok 7.

Na koniec czeka Cię przygotowanie kołków i umieszczenie ich w otworach. Te w projekcie to po prostu przycięte kredki, trochę dłuższe niż szpulki nici. Idealnie wpasowały się w przygotowane otwory, ale jeśli kołki byłyby odrobinę za luźne, to można je dodatkowo zamocować klejem na gorąco. Umieść kołki (kredki) w otworach i sprawdź czy są pewnie osadzone. Następnie w otworach na zaczep umieść sznurek bawełniany i przewiąż dwa końce z tyłu płyty. Sznurek posłuży do zawieszenia tablicy na ścianie.

Mocowanie kołków na nici

Tablica gotowa! Pozostało już tylko wybrać ulubione i najczęściej używane kolory nici oraz akcesoria i umieścić je na tablicy.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane