"Jaką szlifierkę kątową wybrać?" To pytanie niełatwe, mimo że wybór zarówno wśród urządzeń, jak i producentów, jest bardzo duży

Kup w Narzedzia.pl
Szlifierka kątowa Metabo W 750-125
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
225,99
Szlifierka kątowa Bosch GWS 9-125
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
333
599
Szlifierka kątowa AEG BEWS18-125BL-0
dostawa
wysyłka
>12 dni
793,49
407,49
536,99

Ze wszystkich rodzajów szlifierek, kątowe są najbardziej popularne i najczęściej stosowane. Wyposażone w odpowiednie tarcze, mogą być używane do szlifowania i cięcia metalu, betonu, drewna, innych materiałów.

Wybierz szlifierkę kątową

praca szlifierką kątową

Rozmiar tarczy szlifierki kątowej

Tarcze, które przeznaczone są do cięcia lub szlifowania metalu, wykonane są ze wzmocnionego materiału ściernego. Do kamienia i cięcia murów, mogą posłużyć tarcze ścierne lub tarcze diamentowe. Te ostatnie, chociaż znacznie droższe, są jednak lepsze od zwykłej tarczy ściernej – czynią cięcie szybszym i bardziej czystym. Mają większą trwałość, będą więc długo służyć swojemu użytkownikowi. Jeśli tylko ten nie będzie korzystał z nich, chcąc pociąć metal – takie działanie może ją szybko zniszczyć.
Szlifierki kątowe są zazwyczaj dopasowane do tarcz o następujących średnicach:

 • 115mm
 • 125mm
 • 150mm
 • 180mm
 • 230mm

Rzadziej występują tarcze o średnicach: 300 i 350 mm.

Szlifowanie szlifierką kątówką

Prędkość obrotowa w szlifierkach kątowych

Mniejsze urządzenia operują na wyższych prędkościach – szlifierka 115 mm wykonuje 10 000 obrotów na minutę, podczas gdy duża 230 mm maszyna wykona ich w tym samym czasie tylko 6 500. Właśnie ze względu na działanie na większych prędkościach, mniejsze urządzenia mają tendencję do szybszego zużywania się, chociaż z drugiej strony – są tańsze.
W zależności od modelu, szlifierki kątowe działają z mocą od 110 do 230 woltów. Te 110-woltowe przeznaczone są, ze względów bezpieczeństwa, do stosowania razem z transformatorem obniżającym napięcie. Dostępne są także pneumatyczne i bezprzewodowe szlifierki kątowe.

Szlifierki kątowe - moc urządzeń

Przeciętna moc znamionowa szlifierek kątowych to od 500 do ponad 2500 watów – im wyższa moc, tym silniejsza szlifierka. Im większa szlifierka, tym najczęściej większa jej moc. Warto pamiętać o tym, że mocniejsze urządzenia są też najczęściej solidniej wykonane. Przekłada się to bezpośrednio na trwałość urządzenia.

Dzięki użyciu nowoczesnych materiałów solidna konstrukcja szlifierki nie musi oznaczać zwiększonej masy. Lekki sprzęt sprawia, że łatwiej nim manewrować. Ręce mniej się męczą, więc praca staje się bardziej komfortowa i dokładna.

Cięcie szliferką kątową

Funkcje dodatkowe w szlifierkach kątowych

Każde tego typu urządzenie powinno mieć:

 • rękojeść boczną – zazwyczaj przymocowaną za pomocą śruby, z lewej lub prawej strony urządzenia – w zależności od tego, którą ręką operuje użytkownik;
 • blokadę wrzeciona – aby zablokować wrzeciono podczas zmieniania tarczy;
 • „dead man's switch” - w polskim, mniej przerażającym i niedosłownym tłumaczeniu (bo dosłownie to „trupi wyłącznik”) - to po prostu wyłącznik bezpieczeństwa – służy on do natychmiastowego wyłączenia groźnego urządzenia, by nie wyrządziło ono użytkownikowi żadnej krzywdy.

Warto również zwrócić uwagę na:

 • uchwyty zwalniające – co sprawi, że praca ze szlifierką będzie choć trochę mniej męcząca;
 • sprzęgło bezpieczeństwa – zmniejsza ono przenoszony na operatora moment obrotowy w przypadku zakleszczenia się ściernicy;
 • „miękki start” - zmniejszy „kopa” przy pierwszym podłączeniu do sieci.

Szlifowanie szlifierką kątową

Szlifierka kątowa akumulatorowa

Tego rodzaju urządzenia sprawiają, że praca na wysokości, z dala od źródła zasilania jest znacznie łatwiejsza niż działanie z narzędziem przewodowym. Są one ograniczone do tarcz o mniejszej średnicy.
Zazwyczaj zasilają je litowo-jonowe akumulatory, zapewniające dużą moc i małą wagę. Mają one również tę zaletę, że nieużywane, nie rozładowują się i kiedy przychodzi czas na pracę, są do niej gotowe.

Ładowarka jest zazwyczaj od razu dołączana do szlifierki. Dzięki niej można naładować urządzenie w bardzo krótkim czasie – w godzinę, czasem nawet mniej. Ładowarka przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy mamy jeden akumulator. Dobrze jest jednak wyposażyć się w dwa takie urządzenia, wtedy można jednocześnie używać szlifierki i ładować drugi akumulator.

Jak bezpiecznie pracować szlifierką kątową?

Nie jest wskazane przy pomocy szlifierek kątowych szlifowanie drewna.

Należy pamiętać, iż prędkość znamionowa używanego osprzętu winna być co najmniej równa maksymalnej prędkości podawanej na elektronarzędziu.  Zewnętrzna średnica i grubość osprzętu musi mieścić się w zakresie dopuszczalnym dla tego narzędzia.
Średnica otworu ściernic, kołnierzy, tarcz mocujących lub innych akcesoriów powinna być właściwie dopasowana do wrzeciona narzędzia.

Nie wolno używać uszkodzonych akcesoriów. Przed każdorazowym użyciem należy skontrolować zarówno narzędzie jak i osprzęt pod kątem ubytków, pęknięć, nadmiernego zużycia.

Zakładać osprzęt ochrony osobistej (gogle, rękawice).

Bezpieczna praca szlifierką kątową

Jeśli podczas pracy istnieje ryzyko natrafienia na przewody elektryczne pod napięciem, należy trzymać szlifierkę za izolowane uchwyty. Również należy trzymać w bezpiecznej odległości przewód zasilający elektronarzędzie - jego przecięcie może spowodować porażenie prądem.
Nie wolno odkładać szlifierki dopóki zainstalowany osprzęt nie zatrzyma się całkowicie.
Nie należy również przemieszczać się z pracującym elektronarzędziem.
Nie wolno używać osprzętu wymagającego stosowania cieczy chłodzących.Nie wolno
Istnieje absolutny zakaz pracy szlifierką kątową w pobliżu materiałów łatwopalnych.

Odrzut i związane z nim ostrzeżenia

Odrzut to nagła reakcja w chwili zakleszczenia lub wyszczerbienia obracającej się ściernicy, tarczy mocującej, szczotki lub innego osprzętu.

Zakleszczenie lub wyszczerbienie powoduje nagłe zatrzymanie się obracającego osprzętu, co z kolei prowadzi do niekontrolowanego odrzutu elektronarzędzia w miejscu zablokowania w kierunku przeciwnym do kierunku obrotu osprzętu.

Jeśli ściernica wyszczerbi się lub zakleszczy w obrabianym elemencie, trąc o powierzchnię materiału jej krawędź prowadząca może wypchnąć ściernicę w górę lub spowodować jej odrzut. Ściernica może odskoczyć w stronę operatora lub w kierunku przeciwnym w zależności od kierunku obrotów w punkcie zakleszczenia. W takich warunkach może nawet dojść do pęknięcia ściernicy.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane