Trawnik jest zazwyczaj dominującym elementem większości ogrodów, a stan trawy ma znaczący wpływ na jego ogólny wygląd. Sprawdźmy zatem jakie czynniki, mogą mieć istotny wpływ na na kondycję trawnika i jak kosić aby uzyskać możliwie najlepsze efekty.

Kosiarka spalinowa NAC C400ICzas koszenia

Trawnik najlepiej kosić  przed południem, kiedy dzięki dużej zawartości wody w komórkach źdźbła trawy są sprężyste. Jeśli nóż kosiarki jest ostry, blaszka liściowa zostaje obcięta równo. Wraz ze  wzrostem temperatury w ciągu dnia trawa staje się bardziej wiotka, co nie sprzyja prawidłowemu wykonaniu cięcia.
Ale jeśli trawa jest zbyt mokra, nie będzie właściwie poddawać się rozdrobnieniu, będzie zaś zbijać się w kępy i przylegać do ostrza i korpusu kosiarki. Dobrze jest poczekać aż rosa odparuje z trawnika. W zasadzie nie ma jednej, idealnej pory na koszenie trawnika, jeśli na posesji istnieje odpowiednie oświetlenie, trawę można kosić równie dobrze nocą.

Nie więcej więcej niż jedną trzecią wysokości

Ogólna zasada powinna być taka, że nie ścina się więcej niż jedną trzecią wysokości źdźbła trawy w danym koszeniu. Innymi słowy do koszenia można przystąpić, gdy trawa wyrosła o 50% wyżej, niż jej pożądana wysokość. Np. jeśli wysokość trawnika utrzymywana jest na poziomie 6 cm, powinno się ją kosić, gdy osiągnie ok. 9 cm. Naturalnie, wysokość murawy może być inna, ale reguła 50% powinna być stosowana do wyznaczania odstępów pomiędzy jednym i drugim koszeniem.
Jeśli to możliwe, należy starać się zmieniać wzór przejazdu kosiarką przy każdym koszeniu. Zapobiega to ubijaniu gleby ciągłymi przejazdami w tym samym miejscu i nie pozwala trawie rosnąć w tym samym kierunku.

Jaka wysokość koszenia?

Wysokość cięcia. Ustalenie jej nie jest łatwe. Jeśli tnie się zbyt nisko, przyspiesza się zamieranie korzeni; jeśli zbyt wysoko, źdźbła trawy kładą się i łatwo ulegają zniszczeniu, gdy się po nich chodzi.
Dla trawników przeznaczonych dla rekreacji najlepsza wysokość koszenia to 30 mm wiosną, jesienią oraz w czasie suszy, zaś latem - 25 mm.
Dla trawników ozdobnych to 20 mm wiosną, jesienią i podczas suszy oraz 15 mm latem.
Właściwy dobór wysokości koszenia to pochodna wielu czynników. Niemniej jednak, wraz z nasilaniem się czynników stanowiących problemy ze wzrostem  roślin (wysoka temperatura, niska temperatura, susza, zacienienie, uszkodzenia mechaniczne przez owady lub pasożyty), zalecane jest zwiększenie wysokości koszenia.

Jak często?

Zwykle podczas wilgotnego lata, gdy wzrost trawy jest intensywny,  dla trawników ozdobnych, wymagane jest cięcie nawet dwa razy w tygodniu. Zwykle jednak robimy to raz na 1-2 tygodnie. W przypadku traw parkowych, na łąkach lub w miejscach mocno zacienionych możemy kosić zdecydowanie rzadziej.

 

Nawadnianie i nawożenie
Trawnik bez zasilania nawozami szybko zmarnieje. Po pierwsze, w wyniku cięcia korzenie trawy intensywnie rozkrzewiają się w wierzchniej warstwie podłoża i szybko dochodzi do wyczerpania się składników pokarmowych wprowadzonych do gleby podczas zakładania trawnika. Po drugie, ponieważ koszenie zmusza roślinę do ciągłej regeneracji, potrzebuje ona stale nowych substancji do budowy komórek. 

Przeciętny trawnik najlepiej, jeśli jest podlewany codziennie. Najlepsza pora do wykonywania tego zabiegu to wczesny ranek. Straty wody w wyniku parowania są wtedy najmniejsze, a zarodniki Podlewanie w ciągu dnia zwłaszcza w czasie gorącego lata - jest niekorzystne, bo dużo wody wyparowuje, zanim dotrze ona do gleby. Zobacz najlepsze węże ogrodowe.
Trawnik należy podlewać obficie. Jeśli bowiem wody wystarcza jedynie do namoczenia cienkiej górnej warstwy podłoża, system korzeniowy trawy rozwija się płytko. A to z kolei oznacza, że nawet krótkotrwała susza może doprowadzić do obumarcia trawy.


Sprawność  kosiarki ma wpływ na kondycję trawnika
Niedostateczna dbałość o stan techniczny kosiarki źle wpływa na ogólny wygląd i kondycję trawnika. Stępione lub źle dobrane noże będą wykazywać tendencję do rwania/łamania źdźbeł raczej niż do ich gładkiego cięcia. Postrzępione końcówki trawy będą brązowieć, w wyniku czego w kilka dni po koszeniu cały trawnik nabierze brązowego, lub żółtego odcienia. Takie postrzępione końcówki to również otwarte drzwi dla wszelkich infekcji roślin. Naturalnie, należy taż unikać wszelkich wycieków oleju i benzyny. Zobacz, jak konserwować kosiarkę.

Największy wybór narzędzi i akcesoriów do pielęgnacji ogrodu

Co zrobić ze skoszoną trawą?

W gorące dni warto zostawić ściętą trawę ponieważ okrywając trawnik zmniejszy utratę wilgoci w trakcie parowania i tym samym niebezpieczeństwo wypalenia trawy. Jeśli zostawimy skoszoną trawę, to po jej rozłożeniu część substancji organicznych trafi z powrotem do gleby, jednakże taka skoszona zostawiona trawa wygląda niezbyt estetycznie, a jeśli jest zbyt wilgotno sprzyja także pojawieniu się mchów i szkodników, dlatego poza okresami gorącymi i suchymi należy trawę delikatnie grabić i wyrzucić na kompostownik.

Najlepsza metoda na chwasty to gęsty i zdrowy trawnik

Właściwe koszenie jest ważną częścią utrzymywania dobrej kondycji murawy. Wysokość koszenia może mieć wpływ na rozwój chwastów. Gęsta murawa, grube i zdrowe źdźbła trawy, koszone we właściwej proporcji wysokości, hamują rozrost większości chwastów.

 

Zobacz też: jak wybrać kosiarkę


Najlepszą zatem metodą zapobiegania chwastom jest wykonywanie wszystkich czynności (tj. właściwe koszenie, nawożenie i nawadnianie, kontrola owadów itp.) niezbędnych do utrzymania gęstego i mocnego trawnika.

 

 

na podstawie www.honda-hrx.pl, Gardena

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane