Inwazja mrówek w ogrodzie może przysporzyć niemałych kłopotów ogrodnikowi. Jeżeli w Twoim przydomowym ogródku zaczyna się zadomawiać plaga tych owadów, to trzeba zacząć działać szybko, by się ich pozbyć. Jakie są domowe sposoby na mrówki w ogrodzie?

Kup w Narzedzia.pl
Kompostownik 1260l Patrol KOMPOST1260CZAPG003
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
429 349
Zraszacz wahadłowy TURBO IDEAL Cellfast C 52-070N
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
70,49
Opryskiwacz spalinowy Yato YT-86240
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
627,99
Sekator akumulatorowy Bosch Pro Pruner Set
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
928
Nożyce do trawy i krzewów Gardena ComfortCut Li
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
458
Szczotka do czyszczenia Bosch UniversalBrush
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
209,99

Co to są mrówki? Czy mrówki są pożyteczne?

Mrówki to szkodniki, które zarazem bywają pożytecznymi owadami w ogrodzie. Tworzą społeczności żyjące w gniazdach i mają swoją hierarchię – królowa znosi jaja, a robotnice dbają o dostarczanie pożywienia i budują mrowiska. Mrówki w ogrodzie pełnią kilka korzystnych funkcji takich jak m.in.:

  • spulchnianie gleby poprzez budowę korytarzy podziemnych
  • przenoszenie niektórych nasion roślin, co ułatwia ich rozsiew
  • oczyszczanie ziemi z organicznych odpadów
  • pozbywanie się larw i gąsienic, które szkodzą roślinom

W Polsce żyje ponad 100 gatunków tych owadów, stanowiących kilkunastotysięczną kolonię. Dopóki bytowanie mrówek w ogrodzie nie przysparza problemów i nie zauważamy negatywnych oznak związanych z ich obecnością, to nie ma potrzeby pozbywania się owadów. Alarmowym sygnałem, że jest ich za dużo, będą wyrządzone w ogrodzie szkody.

Mrówki w ogrodzie - kwiat ostu

Jak mrówki szkodzą roślinom?

Do niechlubnych postępków mrówek w ogrodzie zalicza się niszczenie korzeni, kłączy, pąków i kwiatów roślin. Zbyt duża ilość korytarzy, zamiast napowietrzać glebę, prowadzi do jej przesuszenia. Mrowiska uszkadzają trawę, a nawet elementy architektury ogrodowej, ponieważ niektóre gatunki budują gniazda w konstrukcjach drewnianych. Najwięcej kłopotów powoduje natomiast koegzystencja z mszycami – te szkodniki żywią się płynami odżywczymi z roślin ogrodowych, co szybko może doprowadzić do znaczącego pogorszenia kondycji kwiatu lub krzewu. Mrówki dbają o mszyce, ponieważ żywią się ich spadzią: transportują szkodniki w różne rejony ogrodu, na nowe rośliny, gdy w kolonii mszyc robi się zbyt ciasno oraz chronią je przed naturalnymi wrogami np. biedronkami. Kiedy mrówek w ogrodzie jest za dużo, nie pozostaje nic innego niż zlikwidowanie owadów.

Domowe sposoby na mrówki

Zanim sięgniemy po środki chemiczne, na początek warto spróbować domowych metod na wytępienie mrówek w ogrodzie. Są mniej inwazyjne i wymagają użycia substancji, które większość z nas posiada w swoich domach.

Zasadzenie roślin odstraszających mrówki

Owady nie przepadają za zapachami wydzielanymi przez m.in. miętę, tymianek, bazylię, lawendę. W ten sposób nie zabijemy mrówek w ogrodzie, ale je odstraszymy, co jest najbezpieczniejsze dla tych w zasadzie pożytecznych zwierząt.

Mrówki hodujące mszyce

Zalanie gniazda mrówek wrzątkiem

Najprostszy sposób polega na unicestwieniu mrówek w ogrodzie przy pomocy wrzątku. Gniazdo należy zalać kilkukrotnie, aby pozbyć się królowej, która przebywa najgłębiej.

Jak mąka kukurydziana działa na mrówki?

Jednym ze sposobów, który działa zarówno na mrówki w domu, jak i w ogrodzie, jest wysypanie mąki kukurydzianej. Owady mąkę zjedzą, po czym napęcznieje ona w ich organizmach i doprowadzi do śmierci. Podobne działanie ma proszek do pieczenia.

Słodka pułapka – podstawka z miodem

Wystawienie miodu na spodku lub podstawce w ogrodzie i w domu zwabi mrówki, które przepadają za słodkim smakiem. Owady ugrzęzną w miodzie, z którego już się nie wyswobodzą.

Przeniesienie mrówek w inne miejsce

Przenoszenie mrowiska to niełatwa sprawa, która będzie wymagała pomocy fachowców – należy poszukać leśnika, znającego się na rzeczy. Samodzielnie, prawdopodobnie uszkodzimy delikatną strukturę mrowiska, które nie będzie nadawało się do zamieszkania. Należy pamiętać o tym, że w Polsce jest kilka gatunków mrówek objętych ochroną.

Co na mrówki w ogrodzie? Gotowe preparaty

Gdy domowe sposoby zawiodą, a owady faktycznie sieją spustoszenie w ogrodzie, to do dyspozycji pozostają chemiczne środki. Mrówki w ogrodzie można posypać specjalnym granulatem lub spryskać gotowym preparatem. W tym celu warto zakupić opryskiwacz – zagwarantuje on lepsze pokrycie trawnika lub liści substancją chemiczną, dzięki czemu nie zmyje jej łatwo deszcz, rosa. W naszym sklepie znajdziecie opryskiwacze ręczne i plecakowe, które pomogą w zwalczaniu plagi szkodników. Na mrówki w domu dobrym rozwiązaniem jest zakup pułapki w formie żelu, której stosowanie jest bezpieczne dla zwierząt domowych i dzieci. Trzeba pamietać jednak, że środki te mogą być też toksyczne dla innych, pożytecznych owadów.

Mrówki i mszyce

Usuwanie mrówek – na co uważać?

Podczas stosowania wszelkich preparatów chemicznych należy pamiętać o zapewnieniu bezpieczeństwa przede wszystkim sobie. Wszystkie czynności wykonujemy w rękawiczkach, a w przypadku oprysków bardzo ważne jest osłonięcie dróg oddechowych i oczu – najlepiej sprawdzą się specjalistyczne maski. Podczas zaawansowanych oprysków dużych przestrzeni, warto wykorzystać kombinezon i buty ochronne. Należy zadbać o to, by w czasie prac opryskowych na mrówki w ogrodzie, w pobliżu nie przebywały dzieci oraz zwierzęta.

Mrówki to pożyteczne zwierzęta, których nie należy pozbywać się za wszelką cenę, jeżeli nie zauważamy, by doprowadzały do szkód w naszym ogródku. Zapobiegawczo warto przyozdobić ogród w rośliny, które odstraszają te owady, a tylko podczas zaawansowanej plagi, sięgajmy po bardziej inwazyjne metody.

Zapraszamy do naszego działu Dom i ogród, w którym dostępnych jest cała moc narzędzi pomocnych w pielęgnacji ogrodu oraz domu. 

Dodaj komentarz
* Pola wymagane