Siekiera to narzędzie, które najczęściej wywołuje skojarzenia z niebezpieczeństwem, siłą, odwagą. Kto nią operuje, naraża się na ryzyko. Tymczasem używanie siekiery nie jest szczególnie trudne

Na budowę siekiery składają się: siekiera właściwa i siekierzysko. Siekiera właściwa tnie, siekierzysko to trzonek, rękojeść. Nie wolno przystąpić do pracy bez uprzedniego sprawdzenia, czy obie części są ze sobą mocno zespojone. Jeśli nie, może to skutkować zranieniem operatora. Ponadto, ostrze siekiery powinno być na tyle ostre, by udało nam się osiągnąć cel – porąbać drewno.

 

Chcąc bez problemów pracować siekierą, wygospodarujmy sobie ku temu odpowiednią ilość miejsca. Teren, na którym będziesz rąbać drewno, musisz oczyścić ze śmieci, zbędnych przedmiotów. Dla zapewnienia odpowiedniej i niezbędnej równowagi konieczne jest proste, twarde podłoże.

 

 

Stójmy przynajmniej 30 cm od miejsca, w którym usytuowany jest materiał przeznaczony do cięcia. Przyjmijmy pozycję, w której nasza klatka piersiowa będzie równoległa do kloców drewna. Duży, stabilny pniak powinien stanowić podporę dla mniejszych kloców drewna, w które będziemy uderzać.

 

Nie pomagajmy sobie, przytrzymując drewno ręką, nogą - możemy się groźnie zranić. Nie wykonujmy także zbyt szerokich zamachów, zza pleców. Pracujmy, uderzając z góry na dół, nie pod kątami. Podczas pracy starajmy się nie poruszać nogami, używając stałej siły uderzeń i kontrolując ich prędkość. 

 Jeśli nie mamy w planach występu na konkursie drwali, spokojnie wystarczy nam siekiera średniej wielkości. Odpowiednie narzędzie dla przeciętnego mężczyzny ma 75 cm i około 6 kg wagi, dla kobiet lepsze będą narzędzia ważące ok. 4 kg, trochę krótsze.

Korzystanie z siekiery może więc być zajęciem bezpiecznym, jeśli zachowamy odpowiednie normy bezpieczeństwa pracy i konserwacji urządzenia.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane