Rośliny cebulowe to piękna ozdoba ogrodu. Do wyboru jest wiele gatunków, które kwitną od wiosny do jesieni. Jednak aby mogły pokazać swój urok, potrzebują odpowiednich warunków. Dotyczy to nie tylko ich stanowiska względem słońca i podlewania, ale także umiejętnego posadzenia.

Kup w Narzedzia.pl
Sadzarka Fiskars Solid
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
55,59 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
48,99
Zestaw narzędzi ogrodniczych z konewką Gardena 08966-30
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
74,99
Zestaw małych narzędzi ogrodniczych Gardena combisystem
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
115
Sadzarka z długim trzonkiem Fiskars Ergo
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
165,99
Sadzarka Fiskars Xact
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
241,49

W jaki sposób wybrać cebulki?

Podstawą jest zakup odpowiedniego materiału do sadzenia. Cebule powinny być twarde, jędrne, mieć jednolitą barwę i żadnych oznak chorób czy pleśni. Warto wybierać też te największe, ponieważ wyrośnie z nich okazalsza roślina. Jeśli chodzi o gatunki, to wybór jest naprawdę ogromny – ozdobne czosnki, tulipany, narcyzy, krokusy, mieczyki, hiacynty, lilie, szafirki, tuberozy, jaskry czy kosaćce to tylko kilka spośród wielu pięknych kwiatów. Odpowiedni dobór roślin pod względem terminu kwitnienia, koloru, wysokości i wymagań względem stanowiska to klucz do stworzenia zachwycającego ogrodu.

Kiedy sadzić cebule kwiatowe?

Sezon na sadzenie ozdobnych roślin cebulowych zaczyna się wraz z końcem sierpnia i zwykle trwa do października, choć oczywiście wiele zależy od tego, jakie są przewidywania pogodowe na dany okres. Przede wszystkim nie powinno się sadzić, jeśli występują już przymrozki. Zwykle przyjmuje się, że powinny się znaleźć w ziemi na 6 tygodni przed nadejściem zimna. Cebule potrzebują okresu przechłodzenia, aby z powodzeniem móc wypuścić kwiaty. Właśnie dlatego jesień to najlepszy okres na dokonywanie tego typu nasadzeń.

Sadzenie cebul kwiatowych

Jak sadzić cebule kwiatowe w gruncie?

Gleba, w której mają zostać posadzone cebule kwiatowe, powinna być przepuszczalna i próchniczna. Pierwszy etap pracy to odchwaszczenie obszaru, na którym będą znajdować się rośliny. Następnie należy spulchnić i wyrównać glebę, a jeśli to konieczne – przemieszać ją z innym podłożem. Ciężką glinę warto przekopać z użyciem piasku. Dla wzbogacenia można dodać także kompost. W sytuacji, gdy ogród znajduje się na piaszczystym terenie, warto dodać podłoże o bardziej zwięzłej strukturze, które będzie lepiej zatrzymywać wodę. Niewielka ilość wilgoci jest potrzebna, aby rośliny mogły prawidłowo się rozwijać.

Warto pamiętać także o odpowiednim odczynie. Większość cebulowych wymaga gleb zasadowych, mających około 7 pH, choć np. lilie preferują odczyn kwaśny. Dobrze jest też zwrócić uwagę, czy w miejscu nasadzenia nie gromadzi się nadmierna ilość wody, która może powodować choroby grzybowe i gnicie. Cebule kwiatowe sadzi się na głębokość odpowiadającą trzykrotności ich wysokości, dlatego im są większe, tym w niższych warstwach gleby powinno się je umieszczać. Na zimę warto okryć miejsce, w którym znajdują się rośliny za pomocą stroiszu czyli gałęzi iglastych drzew. Dopiero powyżej -5 stopni Celsjusza warstwę ochronną można zdjąć.

Jak wykonać sadzenie cebul kwiatowych w donicach?

Sadzenie cebul można wykonać nie tylko bezpośrednio do gruntu, ale także do donic. Takie rozwiązanie pozwala na urozmaicenie aranżacji ogrodowej. Na spód donicy wystarczy wysypać warstwę keramzytu – ok. 5 cm, resztę osłonki zapełnia się za pomocą uniwersalnej ziemi ogrodniczej. Cebule kwiatowe w donicy sadzi się na mniejszej głębokości niż do gruntu.

Ciekawym rozwiązaniem jest sadzenie warstwowe – najgłębiej sadzi się największe i najpóźniej kwitnące cebule (np. tulipana), na tym umieszcza się warstwę ziemi, a następnie cebule o nieco szybszym kwitnieniu (np. narcyzy) i okrywa się jeszcze jedną porcją podłoża, aby u góry umieścić najwcześniejsze rośliny (np. krokusy). Na wierzch ułożyć można warstwę kompostu. W ten sposób uzyskuje się urozmaiconą dekorację, która przez długi czas będzie zdobić ogród efektownym kwitnieniem.

Przez okres zimowy konieczne jest właściwe zabezpieczenie donicy. Cebule posadzone w gruncie są dobrze chronione przed mrozem, jednak cienkie ściany donicy nie stanowią aż tak silnego zabezpieczenia. Z tego powodu warto jest odizolować donicę, np. za pomocą obicia jej styropianem czy kartonem. Jeśli nie jest duża, można też ją zadołować, czyli umieścić we wgłębieniu w ziemi, z którego wiosną się ją wyjmuje. Nie należy też zapominać o podlewaniu – ziemia powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra.

Sadzenie cebul kwiatowych

Co warto wykorzystać do sadzenia cebul kwiatowych?

W przypadku nasadzeń bezpośrednio do gruntu, warto pomyśleć o specjalnych koszyczkach. Mają one liczne zalety, które ułatwiają uprawianie tego typu roślin. Przede wszystkim chronią przed podgryzaniem ze strony kretów, nornic i innych zwierząt, więc nie ma ryzyka, że dzikie zwierzęta uszkodzą lub zupełnie zniszczą tulipana czy hiacynta. Poza tym koszyczki świetnie sprawdzają się, ułatwiając późniejsze wykopywanie i przesadzanie roślin. Dodatkowo ich ażurowe ścianki skutecznie odprowadzają nadmiar wody. Można je wykorzystać wielokrotnie, więc jest to zakup na całe lata.

Z sadzeniem do ziemi kojarzyć się będzie zapewne przede wszystkim szpadel lub mała łopatka ogrodnicza. Istnieje jednak specjalne narzędzie, które zostało stworzone właśnie pod kątem – sadzarka do cebul. Sprawdza się ona szczególnie dobrze na lekkich, przepuszczalnych glebach. Można ją wykorzystać także przy przesadzaniu lub podczas oddzielania cebul przybyszowych, z których można hodować kolejne kwiaty. Sadzarki często mają miarki, aby ułatwić umieszczenie cebuli na żądanej głębokości.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane