Gdy nadchodzi czas sadzenia, znowu potrzeba więcej ziemi. Szczególnie przydatny w tym okresie okazuje się kompost. Jest bogaty w składniki odżywcze i minerały oraz zapewnia wszystko, czego rośliny potrzebują, aby dobrze się rozwijać. Ponieważ kompost jest dobrym nawozem, idealnie nadaje się do uprawy młodych roślin.

Kompostowniki w ofercie sklepu narzedzia.plW celu szybkiego uzyskania ziemi kompostowej należy regularnie przerzucać kompost. Można to robić od lutego do pełni wiosny. Tlen, który dostaje się do kompostu w trakcie jego przerzucania, przyspiesza rozkład, dzięki czemu istnieje możliwość, że tak uzyskaną ziemię będzie można wykorzystać jeszcze w tym samym sezonie.

Przerzucanie kompostu nie jest zadaniem skomplikowanym. Najlepiej użyć do tego dużego sita umieszczonego w rogu kompostownika Następnie za pomocą wideł można wszystko przemieszać i przesiać przez sito. Wszelkie pozostałości na sicie należy wrzucić z powrotem do kompostownika. Na początku przez sito przejdzie bardzo mało ziemi, jednak kilkukrotne powtórzenie tego procesu gwarantuje uzyskanie ładnej górki świeżej ziemi kompostowej.


Warto wykorzystać okazję i podczas przerzucania kompostu przyjrzeć się kompostownikowi. Czy nie jest w nim za sucho, czy nie potrzebuje wody? Jeśli jest za wilgotny, należy usunąć zgniłe części. Można także wrzucić do niego nieco sieczki, która wyciągnie wilgoć.

Kompost należy przerzucać co dwa miesiące. Powstanie wówczas ziemia, której będzie można użyć do użyźniania ogrodu po 6-12 miesiącach. Poniżej przedstawiono kilka istotnych porad dotyczących obchodzenia się z kompostem.

Kosa spalinowa CG31EBS

 

Kosa spalinowa CG31EBS HITACHI

 

Należy utrzymać wyrównany stosunek węgla do azotu. Łatwo to osiągnąć, wrzucając do kompostownika w równych proporcjach materiał zawierający węgiel, taki jak liście i ścięte gałęzie krzewów, i materiał zawierający azot, na przykład ściętą trawę i pokrzywy. Doskonały stosunek węgla do azotu mają zazwyczaj także odpady kuchenne.
Przed wrzuceniem do kompostownika ściętą trawę należy pozostawić do wysuszenia co najmniej przez dwa dni. Aby zapobiec powstawaniu silnego zapachu, polecamy umieszczanie w kompostowniku tylko cienkich warstw trawy. W celu zapewnienia właściwego poziomu wilgoci w kompostowniku należy regularnie przeprowadzać test pięści — wyjąć garść ziemi kompostowej i ścisnąć ją mocno w dłoni. Jeśli między palcami pocieknie kilka kropli wody, oznacza to, że kompost ma właściwy poziom wilgoci. Jeśli wody będzie za dużo — kompost jest za mokry, natomiast jeśli nie będzie jej wcale, można przyjąć, że kompost jest za suchy.

 

Co należy wrzucać do kompostownika?
Do kompostownika można z czystym sumieniem wrzucać liście, łajno oraz różne odpady kuchenne, przede wszystkim skórki warzyw i owoców. Włosy, odpady ogrodowe i wszelkie surowe resztki organiczne także się nadają.
Czego nie należy wrzucać do kompostownika?
Do kompostownika nie należy wrzucać pryskanych skórek owoców tropikalnych, pieluch ani żadnego rodzaju przetworzonego drewna lub tworzyw sztucznych. Nie nadają się tu także niedopałki papierosów, kości ani popiół z drewna lub węgla.

Używanie kompostu
Do donic i skrzynek kwiatowych zalecamy używanie mieszanki składającej się w równych częściach z ziemi kompostowej i gleby ogrodowej lub piasku. W przypadku roślin drzewiastych i krzewów ozdobnych do górnej warstwy ziemi należy wprowadzić około 3 cm kompostu. Podczas przygotowywania podłoża rabaty kwiatowej najlepiej jest zmieszać w równych proporcjach kompost z glebą, a następnie dodatkowo umieścić kompost na powierzchni rabaty i wprowadzić go w głąb w celu dalszego użyźniania.
Na zakończenie należy dodać, że kompost jest dobrej jakości, jeśli przystosowuje się do normalnej temperatury gleby i nie są widoczne żadne stworzenia żyjące w ziemi.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane