Dobry stan instalacji elektrycznej w domu jest jedną z kluczowych zasad bezpieczeństwa, a dostęp do energii w obecnych czasach w dużej mierze warunkuje nasze życie. Właśnie dlatego należy regularnie wykonywać przeglądy instalacji elektrycznej lub samodzielnie od czasu do czasu sprawdzać jej stan przy pomocy prostych narzędzi pomiarowych.

Kup w Narzedzia.pl
Miernik cyfrowy automatyczny zakres Yato YT-73084
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
150
131

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 150

Miernik cęgowy True RMS Yato YT-73093
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
179
Miernik elektroniczny uniwersalny Neo 94-001
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
208,49
181,99

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 208,49

Próbnik instalacji elektrycznej 125-250V Topex 39D058
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
25,99
20,99

Najniższa cena w okresie 30 dni przed promocją: 25,99

Miernik elektroniczny uniwersalny Topex 94W105
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
113,49
Próbnik napięcia Erko EF 777
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
99,99

Samodzielny przegląd instalacji elektrycznej – czy warto?

Okresowe przeglądy instalacji elektrycznej w budynkach publicznych, zakładach pracy, firmach są uregulowane prawnie i powinny odbywać się co najmniej co 5 lat. Takie przeglądy są przeprowadzane przez wykwalifikowanych fachowców, z odpowiednimi uprawnieniami i pozwoleniami. Z tego prawa wyłączone są domy jednorodzinne, co nie znaczy, że w nich nie zachodzi prawdopodobieństwo uszkodzenia instalacji. Skutki tego, czyli pożar lub porażenie prądem, są wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia – z tego względu warto sprawdzać stan domowej instalacji. Należy zatrudnić wykwalifikowanego fachowca raz na kilka lat, a od czasu do czasu można samodzielnie zrobić podstawowy, pobieżny przegląd instalacji elektrycznej.

Narzędzia pomiarowe do sprawdzania elektryki, ułożenia przewodów

Podczas odbioru nowego mieszkania można uzyskać podstawowe informacje na temat danej instalacji elektrycznej od przedstawiciela dewelopera. Jeżeli jednak zależy nam na dokładnym sprawdzeniu pod tym kątem odbieranego lokum, również warto zasięgnąć pomocy specjalisty. Samodzielnie natomiast warto sprawdzić rozmieszczenie gniazdek zgodnie z założonym planem.

Niezbędne narzędzia pomiarowe

W każdym domu warto mieć kilka narzędzi pomiarowych prądu, dzięki którym sprawdzimy napięcie w instalacji, namierzymy usterki, a nade wszystko zapewnimy sobie bezpieczeństwo. Wskaźniki napięcia (zwane próbnikami lub testerami) sygnalizują czy jeden przewód jest pod napięciem, np. w gniazdku (sprawdzić można, który przewód jest fazowy, a który jest przewodem zerowym). Przy jego pomocy można upewnić się podczas remontu, czy przewody, których zamierzamy dotknąć, są wciąż pod napięciem. Miernik napięcia natomiast zmierzy napięcie w źródłach zasilania (np. w gniazdku, przedłużaczu, ładowarce), co w praktyce pomoże zdiagnozować ewentualne usterki.

W ofercie naszego sklepu znajdują się również cęgowe mierniki napięcia, które nie wymagają sprawdzania oddzielnych przewodów w kablu, lecz wystarczy nim chwycić cały kabel z wierzchu, aby zmierzyć napięcie i natężenie prądu stałego i przemiennego, oporność, a także ciągłość elektryczną. Wiele modeli wszelakich narzędzi pomiarowych ma funkcje zwiększające komfort użytkowania, np. zapis ostatnich wyników, podświetlane wyświetlacze cyfrowe.

Praca miernika napięcia

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Dbanie o regularne przeglądy instalacji elektrycznej jest bardzo ważne, a niestety często traktowane są po macoszemu szczególnie w domach, w których nie mają zastosowania prawne regulacje. Uszkodzenie urządzenia elektrycznego i związane z tym straty materialne to najmniejszy problem – w takiej sytuacji istnieje realne ryzyko porażenia prądem, a nawet wybuchu pożaru. Pamiętać należy o tym, że częste awarie sprzętu lub wysadzanie korków są jasnym sygnałem, że coś szwankuje w instalacji elektrycznej – przegląd wykonany przez profesjonalistę jest wówczas konieczny! Nie warto zajmować się samemu instalacją, która jest stara i nie była wymieniana przez kilkanaście/kilkadziesiąt lat.

Należy się przygotować, również finansowo, do jej gruntownego remontu bądź wymiany. Jeżeli nie mamy pojęcia o elektryce czy opanowanie podstaw jest zbyt trudne, to tym bardziej nie powinno się na własną rękę przeprowadzać napraw czy przeglądów. Są wykwalifikowane w tej materii firmy i fachowcy, którzy się tym zajmują. Nie zaszkodzi w sytuacjach kryzysowych lub gdy ewidentnie jakieś sprzęty zawodzą, sprawdzić je samodzielnie izolowanymi narzędziami pomiarowymi, które są bezpieczne.

W sklepie narzedzia.pl znajdziecie szeroki wybór narzędzi pomiarowych, m.in. mierników napięć czy testerów, mniej i bardziej zaawansowanych, do profesjonalnego i amatorskiego użytku. Instalacja elektryczna powinna być utrzymywana w dobrej kondycji, gwarantującej bezpieczeństwo mieszkańcom bloku, domownikom lub pracownikom biura – warto o tym nie zapominać.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane