O możliwościach zastosowań urządzeń wysokoobrotowych Dremel pisaliśmy już wielokrotnie. Szeroki asortyment osprzętu i akcesoriów Dremel pozwala wykonać wiele drobnych prac naprawczych oraz różnorodne projekty DIY. W poniższym artykule postaramy się zebrać najistotniejsze informacje na temat jednej z najważniejszych funkcji narzędzi wielofunkcyjnych, czyli cięcia. Podpowiemy jaki osprzęt zastosować do cięcia oraz jakie akcesoria ułatwią nam pracę.

Kup w Narzedzia.pl
Tarcza sclic do drewna /38mm,1szt/ Dremel 2615S544JB
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
100
Tarcza sclic diamentowa /38mm,1 sztuka/ Dremel 2615S545JB
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
100
Wielofunkcyjne imadło Multi-Vise Dremel 26152500JA
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
147
Zestaw tarcz sclic do plastiku /38mm,5szt/ Dremel 2615S476JB
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
48,46
56,99
45,48

Jaki osprzęt tnący wybrać?

Marka Dremel oferuje szeroki asortyment akcesoriów stosowanych do cięcia różnych materiałów. Najbardziej popularne są tarcze tnące do wykonywania prostych i cienkich cięć. Znajdziemy tu m.in. uniwersalne tarcze do cięcia i rozcinania drewna, metalu i tworzyw sztucznych, tarcze kształtowe, które oprócz cięcia drewna pozwalają na wycinanie żłobień i nadawanie kształtów, a także szeroki wybór tarcz z systemem SpeedClic do szybkiej wymiany osprzętu. Wskazówka! Cięcia tarczą dokonujemy wyłącznie za pomocą jej krawędzi.

dremel cięcie tarcza

Szukasz narzędzia wysokoobrotowego? Sprawdź asortyment: multiszlifierki Dremel

Rodzaje tarcz i frezów

Tarcze tnąca 32/1,5mm (540) znakomicie się sprawdzają podczas prostych zastosowań związanych z cięciem i rozcinaniem metalu i plastiku. Ułatwiają również one obcinanie lub nacinanie wkrętów, śrub oraz blachy. Do bardziej skomplikowanych zastosowań zaleca się użycie tarcz wzmocnionych włóknem szklanym (426) oraz wytrzymałych tarcz (420).

tarcza dremel

Tarcza tnąca kształtowa 25,4mm (542) z kolei to znakomite rozwiązanie do obróbki drewna. Specjalna budowa tarczy pozwala na cięcie zarówno twardych, jak i miękkich gatunków drewna, a także wykonywanie w nich charakterystycznych żłobień i kształtów. Karbidowa powłoka sprawia, że tarcza jest bardzo wytrzymała.

 

tarcza dremel

Tarcze z systemem EZ SpeedClic do szybkiej wymiany osprzętu w narzędziach wysokoobrotowych Dremel. Znajdziemy tu m.in. tarczę do cięcia metalu (SC456, SC456B) w tym bardzo cienką tarczę o grubości zaledwie 0,75mm (SC409), tarczę do drewna (SC544), do plastiku (SC476), a także tarczę diamentową do cięcia twardych materiałów (SC545) np. betonu, kamienia, ceramiki i twardych epoksydów. Wskazówka! Aby można było stosować tarcze, należy zaopatrzyć się w specjalny trzpień SpeedClick.

tarcze dremel speedclick

Do zadań związanych z cięciem mogą być wykorzystywane także frezy szybkotnące, które doskonale sprawdzają się podczas obróbki detali oraz cięcia po łuku. W ofercie marki Dremel znajdziemy uniwersalny frez szybkotnący oraz frez do cięcia glazurySpiralna końcówka uniwersalna do cięcia (561) przeznaczona jest głównie do obróbki drewna, plastiku, włókien szklanych, tynku oraz przegród z laminatu i winylu. Frez ten doskonale sprawdza się podczas pracy w małych przestrzeniach.

frez dremel

Końcówka tnąca do glazury (562) służy do cięcia płytek ceramicznych, płyty cementowej i gipsu. Wskazówka! Nie należy stosować do cięcia płytek podłogowych.

frez dremel

Przydatne akcesoria podczas cięcia

Z myślą o większym komforcie pracy, marka Dremel wprowadziła do swojej oferty akcesoria, które mają na celu ułatwić cięcie materiałów z użyciem narzędzi wysokoobrotowych Dremel. Dzięki przystawkom i specjalnym uchwytom praca będzie szła odrobinę szybciej i bardziej precyzyjnie. W zależności od wykonywanego projektu i rodzaju ciętego materiału, w ofercie znajdziemy m.in. nasadkę z frezem do cięcia płyt kartonowo-gipsowych i drewna oraz nasadkę z frezem do cięcia ceramicznych płytek ściennych. Główną zaletą nasadek Dremel jest możliwość regulacji głębokości cięcia do 19mm. 

dremel nasadka do cięcia

dremel nasadka do cięcia

Jeżeli chcemy wykonać proste cięcia lub idealne otwory przy użyciu narzędzia wielofunkcyjnego Dremel, przyda nam się do tego specjalna przystawka z frezem tnącym. Przystawka jest łatwa w montażu, a dołączona prowadnica ułatwi wykonywanie cięć równoległych, z kolei cyrkiel pozwoli wykonać idealne otwory o maksymalnej średnicy 30cm. Przystawki i nasadki przystosowane są do pracy z frezem tnącym. Wskazówka! Podczas pracy należy trzymać narzędzie oburącz, nie dociskać zbyt mocno do materiału i utrzymywać prędkość na stałym poziomie.

przystawka do cięcia po kole dremelprzystawka do cięcia po kole dremel

Istotnym elementem podczas pracy z materiałem jest jego stabilność. Prawidłowe unieruchomienie materiału pozwoli uniknąć błędów związanych z nagłym jego przesunięciem. Dremel Multi-Vise to imadło stacjonarne, ścisk stolarski i uchwyt na narzędzia w jednym. Zapobiega obracaniu się i zginaniu zapewniając pełną stabilność obrabianego materiału. Imadło można obracać o 360° oraz przechylać pod kątem 50°, tak aby uzyskać jak najlepszy dostęp do materiału. Szczęki można w każdej chwili odłączyć od imadła i stosować jako tradycyjne zaciski stolarskie pasujące do wszystkich typów stołów warsztatowych, stołów i blatów. Wskazówka! Podczas obróbki miękkich materiałów typu drewno, zaleca się umieścić między zaciski a obrabiany materiał kawałek deski, aby uniknąć ewentualnych wgnieceń i wybrzuszeń.

imadło multiviseimadło multivise

Zobacz także: ściski stolarskie

Bezpieczeństwo to podstawa!

Kiedy już mamy przygotowany materiał i odpowiednie narzędzia do pracy, czas przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa. Podczas obróbki materiałów mamy do czynienia z różnego rodzaju opiłkami metalu, drobinkami szkła czy wiórami. Bez odpowiedniego zabezpieczenia nie trudno tu o tragedię, dlatego warto pomyśleć okularach ochronnych oraz masce przeciwpyłowej chroniącej drogi oddechowe przed unoszącym się pyłem. Ważnym elementem wyposażenia są również rękawice ochronne, najlepiej skórzane, które ochronią dłonie przed przypadkowym skaleczeniem i drzazgami, a także zagwarantują pewny chwyt narzędzia.

odzież ochronna 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Sam proces cięcia nie jest skomplikowany jeśli narzędzie mamy dobrze wyczute i pamiętamy o podstawowych zasadach. Podczas cięcia najlepiej starać się trzymać narzędzie oburącz i utrzymywać prędkość na stałym poziomie. Nie dociskać zbyt mocno narzędzia do materiału, gdyż może to powodować uszkodzenie materiału. Zbyt słaby nacisk z kolei może powodować podskakiwanie i w efekcie uzyskamy nierówną linię lub otwór. To prowadzi nas do jeszcze jednej wskazówki - metody prób i błędów. Najlepszą metodą jest samodzielne wypróbowanie technik i wypróbowanie tej, która sprawdza się najlepiej i pozwala uzyskać jak najlepsze rezultaty. 

Dremel DIY 

Obróbka końcowa

Proces cięcia to jeden z pierwszych elementów obróbki materiału. Po każdym cięciu należy jeszcze poświęcić trochę czasu na poprawki w celu pozbycia się drzazg, nierówności i innych niedoskonałości. W tym celu należy wymienić osprzęt tnący na osprzęt szlifierski. Tu do dyspozycji mamy szeroki wybór taśm szlifierskich do szlifowania krawędzi w celu usunięcia występów oraz specjalne tarcze ścierne, które zmiękczają ostre krawędzie materiałów.

tarcze ścierne dremel taśmy ściernetarcze ścierne dremel taśmy ścierne

Kiedy już zapoznaliście się z osprzętem i podstawowymi zasadami związanymi z cięciem materiałów przy użyciu multiszlifierki Dremel, możecie samodzielnie przystąpić do wykonywania prac naprawczych i remontowych w swoim domu oraz indywidualnych projektów DIY.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane