11 maja 2007 roku miała miejsce uroczystość Otwarcia CENTRUM VOLVO, obiektu w którym działalność prowadzić będą firmy spod znaku Volvo, reprezentujące na polskim rynku n/w obszary biznesowe w ramach Grupy Volvo: Volvo Trucks, Volvo Buses, Volvo Construction Equipmet, Volvo Financial Services.

W lutym 2004 roku Volvo podjęło decyzję o budowie w okolicach Warszawy wzorcowego, wielofunkcyjnego CENTRUM VOLVO, obejmującego wiele dziedzin działalności w ramach Grupy Volvo, realizowanych przez Volvo Trucks, Volvo Buses, Volvo Construction Equipment, Volvo Financial Services i Volvo Penta.
Teren pod realizację inwestycji (o powierzchni 6,4 ha), zlokalizowany w Młochowie k. Nadarzyna został zakupiony w styczniu 2005 roku. Pół roku później, realizowana przez Volvo Polska Sp. z o.o. inwestycja została wsparta środkami finansowymi pochodzącymi z Unii Europejskiej, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw. Stosowne porozumienie pomiędzy Ministrem Gospodarki i Pracy, a Volvo Polska zostało podpisane w dniu 25 lipca 2005 roku. W październiku 2005 roku rozpoczęte zostały prace budowlane, a w kwietniu 2007 roku obiekt uzyskał pozwolenie na użytkowanie.
Oficjalna inauguracja działalności CENTRUM VOLVO odbyła się z udziałem:
- Ambasadora Królestwa Szwecji – Tomasa Bertelmana,
- Wiceministra Gospodarki – Elżbiety Wilczyńskiej,
- Wiceprezesa Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych – Wojciecha Szelągowskiego,
- Wójta Gminy Nadarzyn – Janusza Grzyba.
W uroczystości inauguracji CENTRUM VOLVO udział wzieli też przedstawiciele zarządów Volvo AB i wchodzących w skład Grupy Volvo obszarów biznesowych, wśród których znaleźli się: Jorma Halonen - Wiceprezes Zarządu i Zastępca Dyrektora Naczelnego AB Volvo, Roar Isaksen – Wiceprezes Volvo Truck Corporation i Prezes Europejskiej Dywizji Volvo Trucks, Carl - Gustaf Göransson – Prezes Volvo Construction Equipment na Region Europy Centralnej, Holger Mandel – Prezes Regionu Europy Centralnej w Volvo Financial Services.
Licznie reprezentowani są również Klienci i Partnerzy Biznesowi Volvo
oraz przedstawiciele mediów.
Uroczyste Otwarcie CENTRUM VOLVO w Młochowie zbiega się w czasie
z obchodami jubileuszu 80-lecia firmy. Tyle bowiem lat upłynęło od czasu, kiedy pierwszy samochód osobowy Volvo zjechał w dniu 14 kwietnia 1927 roku z linii produkcyjnej w Geteborgu. Wtedy też gotowa była już dokumentacja techniczna pierwszego pojazdu ciężarowego firmy Volvo – Serii 1 – który zaprezentowano
w lutym 1928 roku.

W tym roku mija również 15. rocznica działalności biznesowej Volvo Trucks
w Polsce.
Uruchomienie CENTRUM VOLVO, znacząco i trwale umocni pozycję Volvo
na rynku Polski i Europy Centralno-Wschodniej, a dzięki możliwościom jakie oferuje nowoczesny i doskonale wyposażony obiekt, wpłynie na polepszenie jakości oferowanych przez firmę usług serwisowych, diagnostycznych, edukacyjnych
oraz umożliwi utworzenie minimum 65 nowych miejsc pracy.

W zakresie usług szkoleniowych, świadczonych przez CENTRUM VOLVO, firma Volvo planuje nawiązanie bliższej współpracy ze średnimi i wyższymi szkołami technicznymi i innymi instytucjami prowadzącymi szkolenia specjalistyczne. Celem tej współpracy ma być także pomoc we właściwym przygotowaniu kandydatów
do ewentualnej pracy w organizacji Volvo.
Umiejscowienie Serwisowego Centrum Szkoleniowego w nowym obiekcie Volvo
w Młochowie pozwoli również na rozwój na szerszą skalę szkoleń realizowanych metodą e-learningu. Istnienie wzorcowej, wielofunkcyjnej stacji obsługi umożliwi również prezentowanie i wdrażanie standardów Volvo w innych własnych stacjach serwisowych, w stacjach partnerów, w tym także w krajach Regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Obiekt CENTRUM VOLVO w Młochowie w szczegółach:
Całkowita powierzchnia obiektu wynosi 7.668 m2, w tym 4076 m2 zajmuje powierzchnia warsztatowa, na terenie której znajdują się:
1. Warsztaty naprawcze samochodów ciężarowych i autobusów
2. Warsztat naprawczy maszyn budowlanych składający się z jednej przejazdowej nawy warsztatowej, magazynu części zamiennych oraz podzespołowni.
3. Serwisowe Centrum Szkoleniowe, w skład którego wchodzą dwie sale szkoleń teoretycznych oraz jedno stanowisko szkoleń praktycznych.
Dla ekspozycji pojazdów przeznaczonych do sprzedaży, na terenie obiektu znajdują się również place ekspozycyjne dla nowych i używanych samochodów ciężarowych, autobusów i maszyn budowlanych.
Grupa Volvo jest jednym z czołowych światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych, morskich i stacjonarnych układów napędowych, oraz podzespołów i usług dla branży lotniczej. Grupa Volvo dostarcza również kompletne rozwiązania finansowe i serwisowe.
Założona w roku 1927 firma Volvo zatrudnia dzisiaj około 100 000 osób, prowadzi działalność produkcyjną w 19 krajach i jest obecna na ponad 180 rynkach.
Volvo w Polsce
W Polsce marka Volvo jest znana od lat czterdziestych ubiegłego stulecia, kiedy to nawiązane zostały pierwsze kontakty handlowe. Kontakty te umocniły się i poszerzyły najpierw poprzez import do Polski pojazdów ciężarowych, później również samochodów osobowych.
Dzięki inwestycjom rzędu 85 milionów dolarów, działalność produkcyjna Volvo na rynku polskim została skoncentrowana we Wrocławiu, który wkrótce stał się centrum przemysłowym Volvo w Polsce.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane