Odkurzacze ogrodowe to urządzenia, których często nie doceniamy, uważamy za zbędne w ogrodzie. Mimo że praca z nimi, zwłaszcza jesienią, gdy spadających liści jest co niemiara, to właściwie przyjemność, w porównaniu z uciążliwym grabieniem, zamiataniem. Warto więc przyjrzeć się bliżej ogrodowym odkurzaczom do liści

O odkurzaczach do liści słów kilka

Pracę, którą za pomocą grabi ogrodnik wykonywałby przez kilka godzin, a której przypieczętowaniem byłoby niemałe zmęczenie i pewnie jeszcze większy ból pleców, ogrodowy odkurzacz do liści wykonuje znacznie szybciej. Bo to właśnie on, a nie człowiek, wykonuje tzw. czarną robotę.

 

Odkurzacze do liści to narzędzia, które działają bardzo szybko, szczególnie przydatne są więc na większych powierzchniach, gdzie, co oczywiste, pracy jest więcej. Nagły przyjazd znajomych na grilla na działkę nie będzie powodował wielu stresów, gdy sprzątaniu ogrodu towarzyszyć będzie świadomość, iż wszystko spokojnie zdąży być zrobione. Co więcej, nie tylko wszystkie niechciane liście, ale i inne, nawet najmniejsze odpady, zostaną wchłonięte.

 

Odkurzacze do liści są lekkimi (no, może względnie lekkimi, ważącymi od trzech do dziesięciu kilogramów, często mającymi koła ułatwiające transport) urządzeniami, wyposażonymi w długą rurę i worek na odpady. Mechanizm urządzenia zasysa liście do rury i poprzez obracające się ostrza, rozdrabniające liście, kieruje je do worka. Z samego worka odpady łatwo usunąć, możemy je wyrzucić z innymi śmieciami lub wrzucić do kompostownika.

Sprawdź ofertę odkurzaczy ogrodowych

W jaki sposób operować odkurzaczem do liści? Przed przystąpieniem do działania wskazane jest usunięcie z obszaru, z którego będziemy zbierać liście, kamieni i innych twardych przedmiotów. Po zapewnieniu naszym uszom i oczom odpowiedniej ochrony, np. za pomocą specjalnych słuchawek i okularów, można urządzenie uruchomić. Odkurzacze ogrodowe spalinowe wymagają napełnienia silnika i ustawienia ssania przed włączeniem. Następnie przekładamy przez ramię specjalny, dołączony do urządzenia, pas, bierzemy urządzenie w dłonie i rozpoczynamy pracę. Generalna zasada jest taka, by końcówkę dyszy odkurzacza ogrodowego trzymać około pięciu centymetrów nad powierzchnią, którą zbieramy, liśćmi. Aby opróżnić pełny worek, należy wyłączyć narzędzie. Niektóre odkurzacze spalinowe działają jak do kosiarki: one pracują, operator idzie za nimi.

 

Elektryczny czy spalinowy?

Podobnie jak wspomniane wyżej kosiarki, odśnieżarki, tak i odkurzacze ogrodowe dostępne są w wersji elektrycznej bądź spalinowej.

Bardziej cichą i przyjazną środowisku odmianą tych urządzeń jest odmiana elektryczna, która większości właścicieli ogrodów powinna w zupełności wystarczać i odpowiadać. Elektryczne odkurzacze do liści są również łatwiejsze w utrzymaniu niż ich spalinowe odpowiedniki. Nic dziwnego, skoro, napędzane silnikiem elektrycznym, nie wymagają uzupełniania paliwa, a co za tym idzie – częstszego czyszczenia. Co więcej, można je z łatwością schować na poddaszu, w szopie, w piwnicy – łatwo te urządzenia transportować.

 

Elektryczne odkurzacze do liści łatwo włączyć. Nie tylko nie potrzebują paliwa, ale bez problemu wystartują w szczególnie chłodne czy też ciepłe dni. Uruchamia się je jednym ruchem ręki. Urządzenia elektryczne „z kablem”, co zrozumiałe, ograniczają mobilność ich użytkownika, jednak na powierzchniach takich jak tarasy, podjazdy okazują się bardzo przydatne.

 

Ciekawą wobec nich alternatywą są bezprzewodowe odkurzacze ogrodowe. Sprawdzają się szczególnie w małych pracach na niewielkich obszarach, na dziedzińcach, podjazdach. Ich wadą jest ograniczony baterią czas pracy.

 

Pamiętajmy, że odkurzacze do liści elektryczne sprawdzają się przede wszystkim na twardych podłożach, takich jak chodniki, ścieżki, tarasy.

 

Z zakupu odkurzacza ogrodowego spalinowego nie będą raczej zadowoleni sąsiedzi jago nowego właściciela. Urządzenia te są bowiem dosyć hałaśliwe, ale za to łatwiej i szybciej się operuje nimi niż narzędziami elektrycznymi. Nawet po obszarze większym niż 150 metrów, pracujący ze spalinowym odkurzaczem do liści może poruszać się do woli.

 

Same odkurzacze ogrodowe spalinowe także można podzielić na kilka rodzajów. Pierwszymi z nich są przenośne odkurzacze spalinowe. Ich wybór to dobre rozwiązanie dla właścicieli małych i średnich terenów, tam, gdzie urządzenia elektryczne nie mają racji bytu z powodu budowy krajobrazu lub odległości od gniazdka. Używanie tego typu odkurzaczy do liści przez dłuższy czas może zacząć ich operatorom ciążyć. Dosłownie.

 

Wtedy dobrym rozwiązaniem okazać się może urządzenie spalinowe, które zakłada się na plecy i w ten sposób pracuje. Tych urządzeń zazwyczaj nie poleca się do działania na przeciętnej wielkości terenie, jednak do czyszczenia długich podjazdów, większych obszarów, tego typu narzędzie nadaje się bardzo dobrze.

Istnieje również spalinowy odkurzacz do liści, działający na takiej zasadzie, jak kosiarka: on pracuje, my idziemy za nim, prowadzimy go. Generują najwięcej mocy ze wszystkich urządzeń spalinowych, są też z nich najdroższe i najcięższe, jednak po zakupie łatwo się przekonać, że pieniądze zostały zainwestowane właściwie. Zwłaszcza, jeśli masz ogród wielkością dorównujący Ogrodowi Luksemburskiemu. No dobrze, może nie aż tak imponujący, ale taki powyżej 150 m.

 

Wiele modeli odkurzaczy ogrodowych posiada, oprócz funkcji ssania, funkcje dmuchania i rozdrabniania. Dzięki pierwszej z nich można rozproszone po terenie liście zebrać w jedną ułożyć w jeden stosik, i tak ułatwiwszy sobie pracę, wciągnąć do urządzenia. Natomiast dzięki temu, że odkurzacze ogrodowe umożliwiają rozdrabnianie przedmiotów, które się do jego wnętrza dostają, w worku zostaje zaoszczędzone miejsce, łatwiej się powstałych odpadów pozbyć, łatwiej poddać je kompostowaniu.

 

Odkurzacze do liści to urządzenia z całą pewnością ułatwiające prace w ogrodzie. Zamiast chodzić w kółko z grabiami, miotłą, narażać na bóle i inne negatywne konsekwencje kręgosłup, warto zaopatrzyć się w ogrodowy odkurzacz. Albo przynajmniej przemyśleć tę kwestię. Jeśli zdecydujemy się na zakup, pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa: okularach i słuchawkach w przypadku urządzeń spalinowych, bezpiecznym włączniku/wyłączniku, stosowanym w niektórych modelach.

 

Zajrzyj do działu z ogrodowymi odkurzaczami do liści w sklepie narzedzia.pl

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
* Pola wymagane
Dodaj komentarz