Odkurzacz uniwersalny łączy w sobie funkcje odkurzacza tradycyjnego i odkurzacza przemysłowego, co sprawia, że można go użytkować do sprzątania w domu oraz podczas prac w warsztacie. Tak też zostały sklasyfikowane nowe modele Bosch: EasyVac 3, UniversalVac 15 i AdvancedVac 20. Pierwszy z nich jest przystosowany do pracy na sucho, a dwa pozostałe do pracy na sucho i mokro. Poniżej szczegółowe informacje o tym, na jakich mechanizmach opiera się ich działanie, i na jakie parametry warto zwracać uwagę przy wyborze odkurzacza.

Kup w Narzedzia.pl
Worki do UniversalVac 15 (5szt.) Bosch
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
49,99
Odkurzacz Bosch AdvancedVac 20
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
531,99
Worki do AdvancedVac 20 (5szt.) Bosch
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
50,99
Odkurzacz Bosch UniversalVac 15
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
349,99
Worki do EasyVac 3 (5szt.) Bosch
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
39,99
Odkurzacz Bosch EasyVac 3
dostępne
6 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
345,99

Jak działają?

Odkurzacz Bosch EasyVac 3 działa podobnie jak tradycyjny odkurzacz użytkowany w domu. Ssanie generowane jest przez silnik, którego turbina wytwarza podciśnienie. Urządzenie zasysa powietrze z zanieczyszczeniami, pozostawiając cząsteczki w zbiorniku. Następnie zassane powietrze jest wydalane z tyłu odkurzacza, schładzając jednocześnie silnik. W wydalanym powietrzu pozostają cząstki pyłu, dlatego w odkurzaczu Bosch EasyVac 3, w odróżnieniu od tradycyjnych urządzeń, zastosowano papierowy filtr do separacji zanieczyszczeń. W ten sposób odkurzacz może efektywnie odsysać pył powstały przy pracy elektronarzędziami, bez obawy o uszkodzenie silnika.

Odkurzacz UniversalVac 15 i odkurzacz AdvancedVac 20 posiadają bardziej zaawansowany system filtracji, a obieg chłodzenia nie jest wytwarzany za pomocą powietrza ssącego. Dzięki temu są bardziej wszechstronne, gdyż mogą zbierać mokre i suche odpady. Odkurzacze uniwersalne Bosch posiadają 2 filtry - wstępny i kasetowy. Zamocowanie filtra wstępnego w obrębie filtra kasetowego ma dwie zalety: dłuższa żywotność filtra kasetowego i łatwiejsze oczyszczanie (czyszczenie filtra kasetowego może być utrudnione, gdy cząstki pyłu utkną w zakamarkach). Ważną rzeczą, o której należy pamiętać przy odsysaniu pyłu, to stosowanie worka, który powinniśmy umieścić w zbiorniku. Pomimo, że odkurzacze warsztatowe Bosch mogą pracować bez worka to zaleca się jego stosowanie w trybie odsysania pyłu. Dzięki temu filtr kasetowy nie będzie się zapychał, co przekłada się na stałą siłę ssącą bez spadków i długą żywotność filtra. Przy opróżnianiu zbiornika unikniemy też chmury pyłu, która może wydostać się po otwarciu pokrywy. Podczas pracy odkurzacza na sucho, w trybie odsysu, pył jest wprowadzany do zbiornika i trafia do worka. Tam cząstki pyłu są oddzielane od powietrza przez worek i są w nim zatrzymywane. Jeśli chodzi o odciąganie wody przez odkurzacze Bosch to użytkownik nie musi bać się o ryzyko uszkodzenia silnika, gdyż tak jak zostało wspomniane, zasysane powietrze nie pełni funkcji chłodzącej silnika, a więc powietrze z cząstkami cieczy nie może się przedostać. Turbina silnika jest odizolowana przez pływak, który zapobiega uszkodzeniom odkurzacza w wyniku kontaktu silnika z wodą. Przy pracy na mokro trzeba pamiętać o wyjęciu worka ze zbiornika.

odkurzacz warsztatowy, filtr kasetowy, filtr wstępny, odsysanie pyłu, odciąganie wody

Jak wybrać odkurzacz warsztatowy?

Podczas wyboru odkurzacza warsztatowego często w pierwszej kolejności kierujemy się mocą. To ważny parametr, ale nie najważniejszy. Moc wyrażona w watach definiuje zużycie mocy przez silnik. Nie oznacza natomiast większej wydajności ssania. Przy wyborze odkurzacza warto najpierw zwracać uwagę właśnie na siłę ssania i przepływ powietrza. W specyfikacji odkurzaczy Bosch EasyVac 3, UniversalVac 15 i AdvancedVac 20 wyszczególniono dodatkowo także moc ssania wyrażoną w aerowatach. 

Siła ssania (kPA): na jej podstawie możemy ocenić zdolność odkurzacza do zasysania odpadów i unoszenia danego zanieczyszczenia w celu jego usunięcia. Średnie wytwarzane podciśnienie dla odkurzaczy do pracy na sucho i mokro wynosi 17-23kPa. Pod tym względem nowe modele Bosch wyróżniają się wysoką siłą ssania, która kształtuje się następująco: EasyVac 3 (24kPa), UniversalVac 15 (24kPa) i AdvancedVac 20 (26kPa). 

Przepływ powietrza (l/s): odnosi się do objętości zasysanego powietrza na sekundę. Parametr ten wyraża się w litrach na sekundę (l/s), w decymetrach sześciennych na sekundę (dm3/s) lub w metrach sześciennych na minutę (m3/min). Im większa przepustowość powietrza, tym większa ilość powstałego pyłu jest absorbowana, i tym większa powierzchnia jest oczyszczana przy mniejszej liczbie ruchów, jakie musi wykonać operator. Średnie wartości przepływu powietrza odkurzaczy w gospodarstwie domowym z workami to ok. 30-50l/s i ok. 20-30l/s dla odkurzaczy bezworkowych. W przypadku odkurzaczy uniwersalnych Bosch są to odpowiednio 33l/s (EasyVac 3), 35l/s (UniversalVac 15) i 70l/s (AdvancedVac 20).

Moc ssania: dla odkurzaczy Bosch wyszczególniono również moc ssania wyrażoną w aerowatach stosowaną do określenia efektywności urządzeń. Wskaźnik ten określa energię elektryczną przekształcaną na moc ssania przez silnik odkurzacza. Dla obliczenia mocy ssania możemy zastosować wzór: 1m3/s*1N/m2=1N*m/s=1J/s=1W. Efektywność odkurzaczy związana jest z przepływem powietrza generowanego przez turbinę. Jest to kwestia mierzenia wydajności rzeczywistej mocy wytwarzanej przez odkurzacz. Moc ssania dla EasyVac 3 wynosi 170W, dla UniversalVac 15 - 250W, a dla AdvancedVac 20 – 300W.

Moc silnika: dla poszczególnych modeli kształtuje się następująco: 700W (EasyVac 3), 1000W (UniversalVac 15), 1200W (AdvancedVac 20). W stosunku do wysokich parametrów siły ssania i przepływu, moc silnika nie jest wysoka, a to sprawia, że urządzenia działają sprawnie i wydajnie, pobierając jednocześnie mniej prądu.

odkurzacze bosch, porównanie parametrów, odkurzacz warsztatowy, odkurzacz uniwersalny

Podsumowanie:

  • odkurzacz uniwersalny EasyVac 3 – papierowy filtr do separacji zanieczyszczeń;
  • odkurzacz uniwersalny UniversalVac 15 i AdvancedVac 20 – filtr wstępny i filtr kasetowy;
  • praca bezworkowa – odciąganie wody i zbieranie mokrych odpadów;
  • praca z workiem – odsysanie pyłu;
  • siła ssania – zdolność do zasysania i unoszenia odpadów w celu ich usunięcia;
  • przepływ powietrza – wiąże się z objętością zasysanego powietrza na sekundę;
  • moc ssania – energia elektryczna przekształcana na moc ssania przez silnik urządzenia.
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane