Piła ukośnica to narzędzie niezbędne do precyzyjnego wykonania obróbki drewna. Dlatego tak ważne jest zaopatrzenie się w odpowiednie urządzenie. Proponujemy zastanowić się nad wyborem jednego z dwóch modeli – Makita MLS100 lub Metabo KGS216 M

Makita MLS100 – piła ukośnica dla wymagających

Twórcy tej pilarki zadbali przede wszystkim o jej stabilność i precyzję działania. W konstrukcji sprzętu nie znajdziemy luzów, uniemożliwiających dokładne wykonanie cięcia. Urządzenie posiada również stół obrotowy ze stopniową regulacją w aż 9 pozycjach. Nie stanowi więc problemu działanie np. pod kątem czy w poziomie. Odpowiedni kąt pochyłu pomoże użytkownikowi ukośnicy dobrać wygodne w obsłudze pokrętło. Natomiast dzięki ogranicznikowi długości cięcia właściwie dobierzemy ten parametr do konkretnego zadania. W budowie MLS100 znalazły się także wytrzymałe i przejrzyste skale do regulacji urządzenia.  

 

Zapoznaj się z ofertą pił ukośnic w sklepie narzedzia.pl

 

 

Pilarka, którą komfortowo się operuje

Komfort ten zapewnia łatwy dostęp do szczotek oraz wyposażenie ukośnicy w hamulec silnikowy. Użytkownik narzędzia, dzięki specjalnemu workowi z bardzo sprawnym i mocnym zapięciem, nie musi się obawiać problemów z wszędobylskimi trocinami. Co więcej, do pilarki można podłączyć urządzenie odsysające. Blokada transportowa oraz praktyczny uchwyt transportowy sprawiają, że narzędzie łatwo się przenosi, przewozi. Niejedną osobę do zakupu sprzętu może przekonać jego bogate wyposażenie podstawowe. Znajdują się w nim, oprócz MLS100 i wspomnianego worka, klucz, zacisk śrubowy oraz 2 sztuki przedłużenia podparcia.

 

 

O czym jeszcze warto wiedzieć

Ta piła ukośnica nie jest również pozbawiona wad. Należy wspomnieć o zacinającej się, a więc nie do końca dokładnej blokadzie osłony tarczy. Co więcej, gdy dokonujemy cięć pod kątem grubych elementów osłona ta zahacza o materiał poddawany obróbce. Natomiast do momentu pierwszego ciecia występuje tarcie między tarczą tnącą a osłoną szczeliny tnącej z tworzywa sztucznego. Bez wątpienia dobrze jest się zapoznać z poszczególnymi funkcjami, budową konkretnego urządzenia, ale w przypadku MLS100 jest to, niestety, niemożliwe – produkt nie posiada instrukcji w języku polskim.  

 

 

Pilarka ukośnica KGS 216 Muniwersalna i precyzyjna

Sprzęt firmy Metabo znajdzie zastosowanie w różnego rodzaju pracach, zwłaszcza tych związanych z wykańczaniem wnętrz. Cięcie drewna, laminowanych paneli czy tworzyw sztucznych – z tymi działaniami ta ukośnica z posuwem poradzi sobie bez kłopotu. Dzięki metalowemu ogranicznikowi głębokości cięcia użytkownik precyzyjnie określi żądany parametr. Zaledwie jeden ruch palca wystarczy, by po ustawieniu głębokości wyłączyć ograniczenie, a jednocześnie mieć do dyspozycji pełen zakres cięcia. Prowadnica zapewnia cięcie wzdłuż elementu, a usytuowane także po bokach, wysokie i regulowane, ograniczniki pozwalają lepiej ustawić obrabiany materiał.

Warto dodać, że blokady, inne ważne elementy dbające o bezpieczeństwo operatora, zaznaczone są na czerwono, użytkownik ukośnicy może więc na bieżąco kontrolować, czy jego działania przebiegają prawidłowo. Dokładność zapewnia także stół roboczy, który wykonano z ciśnieniowego odlewu aluminium, co gwarantuje jego dużą wytrzymałość i stabilność. Warto dodać, że poszerzenie stołu jest rozsuwane bezstopniowo i po obu stronach, posiada ono praktyczną powierzchnię odkładczą oraz zintegrowany ogranicznik długości. Aby jeszcze bardziej wzmocnić precyzję działania pilarki, wyposażono ją w regulację ustawień kątowych stolika prawo/lewo do 47º. Narzędzie posiada blokadę wrzeciona, która sprawia, ze niestraszna staje się wymiana brzeszczotu/piły.

 

 

Wygoda użytkowania ukośnicy

KGS 216 M obsługiwać mogą zarówno osoby prawo- jak i leworęczne. Na jej rękojeści i uchwycie transportowym znajduje się antypoślizgowa gumowa powłoka, zapewniająca pewny chwyt narzędzia. Kwestią nie bez znaczenia podczas operowania takim narzędziem jak piła ukośnica jest dobra widoczność. Użytkownik widzi wszystkie skale z pozycji roboczej, a laserowa przystawka oraz wbudowane światło robocze dokładnie wskazują linię cięcia. Sprzęt posiada funkcję zintegrowanej regulacji wysokości cięcia oraz uchwyt, który ułatwia poziome i pionowe przytwierdzanie elementów. Efektywne działanie nie obędzie się bez worka na wióry, zapewniającego czystość w miejscu działania. KGS 216 M łatwo transportować dzięki dołączonemu zabezpieczeniu. Jedynym mankamentem sprzętu jest umieszczenie zamka błyskawicznego na worku od pyłu.

 

 

MLS100 i KGS 216 M - najważniejsze parametry 

Pobór mocy MLS100 wynosi 1500 W, a prędkość obrotowa na biegu jałowym – 4200 obrotów na minutę. Warto wspomnieć o zdolnościach cięcia piły ukosowej Makita. W przypadku kąta 90º równa jest ona 75x130 mm, a w przypadku kąta 45º - 75x90 mm. Średnica dostarczonej w wyposażeniu podstawowym piły to 255 mm, a długość przewodu zasilającego – 2,5 m. Pamiętajmy o masie narzędzia wynoszącej 14,7 kg. Jego wymiary to 610x485x515 mm. Moc ukośnicy KGS 216 M również wynosi 1500 W, na biegu jałowym osiąga ona liczbę 5000 obrotów na minutę. Szerokość cięcia osiągana przy 90º wynosi 305 mm, a przy 45º - 205 mm. Co do głębokości cięcia – równa jest ona 65 mm przy 90º i 36 mm przy 45º. Do sprzętu nadają się brzeszczoty o średnicy 216x30 mm. Powierzchnia odkładcza KGS 216 M to 700x364 mm. Nie bez znaczenia jest masa elektronarzędzia, wynosząca 14 kg.

 

 

Podsumowanie

Każdy z omawianych sprzętów posiada swoje atuty. Makita MLS100, dzięki wytrzymałej budowie, może zapewnić swojemu użytkownikowi długotrwałe bezawaryjne działanie. Wyposażona w zintegrowany system odsysania pyłu dba o czystość w miejscu pracy. Również jej transport nie stanowi problemu, ma ona blokadę i komfortowy uchwyt do transportu. Pewne kłopoty może sprawiać operowanie ukośnicą pod dużym kątem oraz zahaczanie osłoną tarczy o gruby obrabiany materiał. Natomiast KGS 216 M to urządzenie wykonane z dbałością o najmniejszy element. Załączony laser precyzyjnie wyznacza linię cięcia, a latarka LED oświetla nawet najciemniejszy obszar roboczy. Działająca sprawnie prowadnica ułatwia uzyskanie dokładnego cięcia, osłona sprzętu sprawdza się bez zarzutu. Warto dodać, że do obu pił ukośnic dołączono tarczę widiową.  

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane