Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy w Polsce trwa sezon grzewczy. Każdy z nas wówczas chce, aby w tym czasie nasze cztery ściany były ciepłe i przytulne. O ile mieszkańcy z centralnym systemem grzewczym o ogrzewanie nie muszą się martwić, tak mieszkańcy domków jednorodzinnych i starych kamienic muszą wcześniej pomyśleć o ogrzewaniu na zimę. Często decydują się wówczas na kupno opału już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, kiedy jeszcze koszty opału nie są wygórowane. Zdarza się jednak, że w dni, kiedy temperatura spada poniżej zera, odczuwamy chłód w pobliżu drzwi, okien, na parterze domu, czy na jego wyższych kondygnacjach, co jest objawem utraty ciepła z budynku. Każda taka strata ciepła wiąże się z wyższymi opłatami za ogrzewanie. Na szczęście, dzięki zastosowaniu pewnych zabiegów, jak: ocieplenie, uszczelnienie i ewentualna wymiana niektórych elementów, pozwala zminimalizować straty i w ten sposób zmniejszyć rachunki. Zanim jednak przystąpimy do jakichkolwiek działań, musimy znaleźć źródło tzw. mostki termiczne.

Kup w Narzedzia.pl
Kamera termowizyjna Bosch GTC 400 C
dostawa
wysyłka
8-11 dni
4 442,49

Koszty ogrzewania - od czego są uzależnione?

Każdy z nas chce, aby dom był miejscem ciepłym, bezpiecznym, a przede wszystkim przyjaznym dla wszystkich domowników. Kiedy rozpoczynamy budowę domu lub kupujemy dom od dewelopera czy też z rynku wtórnego, główne pytanie, jakie zadajemy to: ile będzie nas kosztować ogrzewanie? Mając na uwadze, że ogrzewanie domu wraz z podgrzaniem wody stanowi aż 70% rocznych kosztów utrzymania domu, chcemy aby te koszta były jak najniższe. Oczywiście największe znaczenie ma tu rodzaj paliwa, z którego będziemy korzystać, a którego cena w zależności od rodzaju waha się od 2500zł w przypadku pompy ciepła, aż do 9000zł dla gazu, zakładając, że do ogrzania mamy dom o powierzchni 160m². Koszty ogrzewania nie są jednak identyczne dla każdego budynku, uzależnione są one od materiałów z jakich został wybudowany, zastosowanej izolacji cieplnej, rodzaju paliwa, sprawności systemu grzewczego i przede wszystkim od obecności tzw. mostków termicznych, czyli najbardziej newralgicznych miejsc, przez które ciepło wydostaje się na zewnątrz budynku.

grzejnik

Procentowa utrata ciepła z domu

Każdy budynek w mniejszym lub większym stopniu emituje ciepło, które zamiast pozostać w ogrzanym budynku, wydostaje się na zewnątrz. Nie od wczoraj wiadomo, że najwięcej ciepła ucieka przez dach, bo aż 25-30%. Troszkę mniejsze straty ciepła na poziomie 20-25% są przez ściany i narożniki. Pozostałe miejsca, czyli okna i drzwi, piwnice i fundamenty oraz wentylacja to straty na poziomie 10-15%. Warto zatem zainwestować troszkę więcej w niektóre materiały i zadbać o odpowiednią izolację, aby ograniczyć te straty do minimum. Straty ciepła mogą być także spowodowane obecnością mostków termicznych, czyli wad konstrukcyjnych budynku oraz błędnie wykonanego montażu instalacji lub izolacji cieplnej ze styropianu. Zatem warto w początkowych etapach budowy pilnować ekip budowlanych, wykonując badanie termograficzne przy użyciu kamer termowizyjnych

gtc 400

Główne miejsca powstawania mostków cieplnych

Mostki termiczne są związane z niedociągnięciami na wielu etapach inwestycji. Wydawać by się mogło, że winny temu jest wykonawca, ponieważ każde zaniedbanie podczas budowy może przyczynić się do powstania mostków. Z drugiej strony nad prawidłowym przebiegiem prac czuwa kierownik, a także inspektor nadzoru budowlanego, który powinien dbać o to, aby budowa przebiegała pomyślnie. Znaczenie ma również bryła budynku, im bardziej skomplikowana, tym większe ryzyko powstawania newralgicznych miejsc utraty ciepła. Dlatego też projektant jest zobowiązany do uwzględnienia wpływu mostków termicznych w bilansie cieplnym budynku oraz ograniczenie stopnia ich oddziaływania. Największe ryzyko powstawania mostków cieplnych jest w węzłach konstrukcyjnych. Są to miejsca połączeń różnych elementów przegród na zewnątrz budynku, czyli m.in. łączenie balkonu ze stropem, wieńce i nadproża, miejsca montażu okien, miejsca łączeń dachu ze ścianą oraz ściany z fundamentem, a także miejsce, w którym usytuowana jest kalenica lub cokół. 

gtc 400

Skutki występowania mostków termicznych

Miejsca, w których występują mostki cieplne, wiążą się nie tylko z utratą ciepła i związanymi z tym wyższymi kosztami za ogrzewanie, ale także są przyczyną gromadzenia się pary wodnej, która w efekcie może powodować zawilgocenie materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych. W konsekwencji może prowadzić to do rozwoju pleśni i grzybów, których obecność niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Ponadto wychłodzenie przegród może prowadzić do powstawania rys i spękań na ich powierzchni, a także do większych uszkodzeń elementów konstrukcyjnych. 

ściana

Jak sprawdzić, którędy ucieka ciepło?

Doskonałym sposobem na wyszukiwanie mostków cieplnych jest termowizja. Kontrola jakości izolacji całego budynku za pomocą kamery termowizyjnej pozwala wyszukać wszystkie miejsca w budynku, przez które dochodzi do strat ciepła. Uzyskany obraz termiczny budynku oraz szczegółowy raport wykonanego badania pozwoli nam ocenić faktyczny stan budynku. Przydatna będzie tu kamera termowizyjna Bosch GTC 400 C umożliwiająca szybką wizualizację różnic temperaturowych w ciągu kilku sekund oraz łatwą dokumentację wyników pomiaru.

gtc 400

gtc 400

Więcej o kamerze termowizyjnej Bosch GTC 400 dowiesz się z tego artykułu. 

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane