Któż z nas nie kosił trawy chociaż raz w życiu? Chyba trudno byłoby znaleźć taką osobę, ponieważ koszenie to jeden z najważniejszych zabiegów w ramach kompleksowej pielęgnacji trawników. Co zrobić, by wygląd naszej murawy wzbudzał uznanie i podziw?

Kup w Narzedzia.pl
Kosiarka elektryczna Bosch ARM 32
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
448,99
Zapasowy nóż do kosiarki Bosch ROTAK II 37
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
82,99
Nóż zapasowy Bosch Rotak
dostawa
wysyłka
8-11 dni
86,49

 

Trawniki należy kosić zgodnie z zasadą – regularnie, często i w niewielkim stopniu. Co jeszcze może wpływać na niekorzystny stan trawnika? Zbyt niskie koszenie, w wyniku czego murawa na długi czas traci swój intensywny, zielony kolor, nierównomiernie odrasta, częściej pojawiają się chwasty.

Trawnik należy kosić gdy jest suchy, czyli przed podlewaniem lub spodziewanym deszczem. Gdy trawa jest mokra, koszenie wymaga więcej wysiłku i trudniejsze staje się zbieranie tego, co ścięte. Wzrasta także ryzyko infekcji – może dochodzić do porażania traw np. chorobami grzybowymi.

Częstotliwość koszenia oraz wymagana wysokość murawy zależą od rodzaju trawnika i sposobu jego wykorzystania, a także od pory roku, warunków atmosferycznych i innych prac pielęgnacyjnych prowadzonych na trawniku.

Wyróżniamy więc:
Trawniki ogrodowe – o najwyższych walorach estetycznych - gęste, gładkie, jednolicie zabarwione. Można podziwiać je w miejscach reprezentacyjnych, terenach przeznaczonych do wypoczynku, np. w ogrodach przydomowych. Wymagają systematycznej pielęgnacji.

Trawniki parkowe to trawniki o charakterze zbliżonym do naturalnych łąk, o bogatym składzie gatunkowym murawy. Zakłada się je w miejscach o mniejszym natężeniu ruchu, często na większych powierzchniach, np. w parkach. Nie wymagają dużych nakładów pracy związanych z pielęgnacją, m.in. są koszone rzadziej niż trawniki ogrodowe.

Natomiast trawniki sportowe są nawierzchniami trawiastymi o wysokich walorach estetycznych, charakteryzującymi się wysoką odpornością na działanie niekorzystnych czynników, takich jak silne deptanie czy zrywanie. Zakładane są przede wszystkim w obiektach przeznaczonych do uprawiania sportu. Wymagają specjalnie przygotowanego podłoża i starannego doboru gatunków traw, a następnie intensywnej, profesjonalnej pielęgnacji. Ten rodzaj trawników jest najczęściej koszony.

Koszenie wykonuje się zwykle, gdy wysokość traw przekracza: na trawnikach ogrodowych – ozdobnych ok. 2 cm; użytkowych - ok. 3-5 cm; na trawnikach parkowych - ok. 8 cm; na trawnikach sportowych – w zależności od przeznaczenia – ok. 2-3 cm. Jednorazowo należy ścinać ok. 1/3 wysokości trawy. Z tego wynika następująca częstotliwość wykonywania zabiegu: trawniki ogrodowe wymagają koszenia 1, a nawet 2 razy w tygodniu, trawniki parkowe – raz na 10-14 dni; wyjątkiem są trawniki parkowe o charakterze łąkowym, które należy kosić zaledwie 2 lub 3 razy w sezonie wegetacyjnym. Trawniki sportowe, jak wspomniano, wymagają szczególnie intensywnego koszenia – w odstępach kilkudniowych (maksymalnie co 5 dni) lub codziennie, a w skrajnych przypadkach (np. pola golfowe) nawet 2 razy dziennie.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane