Zbliża się czas wiosennych porządków. Każda osoba posiadająca ogród z pewnością pragnie, aby prezentował się on w zadbany i piękny sposób. Rośliny, które się w nim znajdują, potrzebują odpowiedniego nawożenia, aby mogły cały letni czas zachwycać swoją bujnością. Niektórzy kupują gotowe nawozy, a inni wolą wykonać go samodzielnie, co nie należy do najtrudniejszych zadań. Czym jest kompost i jak się go robi? Wszystkiego dowiesz się z poniższego materiału.

Kup w Narzedzia.pl
Kompostownik modułowy 860l Patrol KOMPOST860CZAPG003
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
268,99
Kompostownik 360l Patrol KOMPOST360CZAPG003
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
117,49
Kompostownik 1000l Patrol KOMPOST1000NCZAPG003
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
266
Kompostownik 340l Prosperplast IKB340
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
289
Kompostownik 740l Patrol KOMPOST740CZAPG003
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
199
Kompostownik zielony 420l Prosperplast IKEV420Z
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
174,99

Czym jest: kompost i kompostownik?

Kilkadziesiąt lat temu ludzie bardzo często samodzielnie przygotowywali kompost. Prawdą jest jednak, że dziś wiele osób woli kupić gotowy nawóz do gleby, aby nie tracić czasu lub wynika to z braku cierpliwości. Jednak przygotowanie własnego kompostu może być naprawdę satysfakcjonującą przygodą.

Kompostownik można założyć w ogrodzie lub na działce i jest to niezwykle praktyczny twór, do którego wrzuca się roślinne odpadki. Dzięki temu dajemy roślinnym resztkom drugie życie, ponieważ jesteśmy w stanie wykorzystać je w praktyczny sposób. Kompostownik nie musi dotyczyć tylko pozostałości roślin ogrodowych czy rolnych, ale także resztek biodegradowalnych w kuchni.

Jak sama nazwa wskazuje, kompostownik to miejsce, w którym powstaje kompost, czyli całkowicie naturalny nawóz. Tworzy się on dzięki tlenowym mikroorganizmom odpowiedzialnym za rozkładanie roślinnych resztek. W rozkładających się roślinach można bardzo często zauważyć np. dżdżownice, które biorą czynny udział w procesie tworzenia się kompostu. Zapach nawozu po jakimś czasie jest bardzo charakterystyczny. Unosi się nad nim woń świeżej ziemi, a jego barwa jest ciemnobrązowa.

Kompost

Bardzo ważny jest fakt, że kompost jest całkowicie naturalny, więc nie można go przedawkować podczas nawożenia. W przypadku nawozów sztucznych jest to niestety dość częsty przypadek. Dzięki naturalnemu kompostowi bogatemu w składniki odżywcze ziemia jest bardzo pulchna, a rośliny szybciej rosną.

Jaki kompostownik kupić?

Wiele osób nie kupuje żadnego pojemnika na kompost, tylko wydziela miejsce na działce czy w ogrodzie, gdzie mają się rozłożyć biodegradowalne resztki. Jednak, jeśli chcemy, aby ogrodowa przestrzeń jawiła się w estetyczny sposób, warto zakupić specjalny kompostownik np. z tworzywa sztucznego lub drewna.

Na rynku ogrodniczym można znaleźć kompostowniki dwukabinowe stanowiące bardzo praktyczne rozwiązanie. Dzięki nim mamy miejsce na wrzucanie nowych odpadków do jednej części a w drugiej możemy mieć przygotowany gotowy kompost. W sklepach z wyposażeniem ogrodowym można znaleźć również potrójne, jak i poczwórne kompostowniki.

Kompostownik w ogrodze

Jak zrobić swój kompostownik? Krok po kroku

Kompostownik bez problemu można wykonać samemu. Wystarczy do tego drewno lub siatka i trochę chęci. Najlepszym okresem do jego zakładania jest jesień, kiedy spada najwięcej liści. Wówczas podczas grabienia, zamiast wyrzucać odpadki roślinne do kosza, można wrzucić je właśnie do kompostownika. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć swój kompostownik również wiosną lub latem. Jednak jesienią panuje najlepsza temperatura i wilgotność sprzyjająca szybkiemu rozkładowi biomasy. Poniżej znajdziesz kilka ważnych kroków, które warto wziąć pod uwagę, chcąc założyć kompostownik.

Materiał, z którego zostanie wykonany kompostownik, nie jest tak ważny jak fakt, że powinien on dobrze przepuszczać powietrze, pozwalać nawilżyć swoją zawartość i absorbować wilgoć. Warto dobrać również takie miejsce na jego postawienie, aby powyższe warunki mogły zostać spełnione. Kolejnym ważnym etapem jest właściwe ułożenie warstw. Na samym dole kompostownika powinna być umieszczona ok. 20-centymetrowa warstwa odprowadzająca ewentualną wodę, np. gałęzie. Na niej najlepiej umieścić ziemię lub torf, czyli warstwę odpowiadającą za wchłanianie minerałów pochodzących z kompostu. Następne warstwy nie mają już większego znaczenia, jednak z pewnością warto mieszać suche i mokre resztki organiczne.

Biomasa powinna być cyklicznie przemieszana, np. raz na dwa miesiące.

Kompost, który został zrobiony w ciepłych miesiącach, powinien być gotowy po około pół roku. Jeśli jednak zdecydowaliśmy się na jego przygotowanie np. na początku jesieni, wówczas proces rozkładu resztek roślinnych powinien zakończyć się po ok. 10/ 12 miesiącach.

Co powinno znaleźć się w kompostowniku?

W kompostowniku mogą znaleźć się wszelkie odpadki roślinne pochodzące z kuchni, działki czy ogrodu. Z kuchni często trafiają skorupki jaj, obierki od warzyw i owoców czy pozostałości po liściastej herbacie i fusy z kawy. Po pracach ogrodowych mogą to być np. liście, trawa, suche pędy roślin i ziemia pozostała po przesadzaniu roślin.

Do kompostownika nie powinno wkładać się przede wszystkim produktów mięsnych i odchodów zwierzęcych, ponieważ ogrom owadów i odwiedziny zwierząt są właściwie gwarantowane.

Jak duży kompostownik kupić?

Kwestia ta jest mocno indywidualna. Przeważnie mówi się o tym, że kompostownik powinien być dopasowany do wielkości ogrodu lub działki, czyli 1 litr kompostownika na 1m2 danego terenu. Warto również dobrać optymalną wysokość i szerokość tego pojemnika, aby można było wygodnie go obsługiwać.

Chcesz mieć pewność, że kompostownik, który zakupisz, będzie wykazywał się wysoką jakością materiałów i pozwoli na prawidłowe rozkładanie się resztek roślin? Zajrzyj więc do sklepu internetowego narzedzia.pl, w którym znajdziesz kilkanaście modeli kompostowników od renomowanych producentów.

Do kompostownika wrzucamy:

 • skoszoną trawę
 • liście
 • przekwitłe rośliny
 • chwasty
 • resztki owoców (bez pestek)
 • skorupki jajek
 • trociny

Do kompostownika nie wrzucamy:

 • tworzyw sztucznych
 • metali
 • szkła
 • nasion – mogę one spowodować zachwaszczenie ogrodu
 • chorych roślin
Komentarze
 • Robert 2021-05-22

  Całkowicie się zgadzam. Kompostownik w ogrodzie to coś kluczowego jeśli chcemy mieć udane uprawy. Mu używamy kompostownika plastikowego kupionego na Dom i Woda i sprawdza się u nas doskonale, zwłaszcza, że w porównaniu do starego drewnianego, nie będzie się rozpadał po 2 latach.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane