Jakiś czas temu pisaliśmy o nowej serii narzędzi akumulatorowych Multi Volt Hitachi (wkrótce HiKOKI), które pracują z akumulatorem 36V, kompatybilnym również z urządzeniami w klasie 18V. Dziś chcielibyśmy bliżej przyjrzeć się kluczom udarowym, które zasilają szeregi nowej serii Multi Volt. Model WR36DB WR i WR36DA WR to mocne narzędzia akumulatorowe, które powinny spełnić oczekiwania wymagających użytkowników.

Dane techniczne i przeznaczenie

Klucz udarowy WR36DA WR i klucz udarowy WR36DB WR mają zbliżone parametry. Pierwszy z wymienionych osiąga maksymalny moment obrotowy na poziomie 1100Nm, natomiast drugi 1050Nm. Uchwyt roboczy klucza udarowego WR36DA to 3/4" kwadrat, a klucza udarowego WR36DB to 1/2" kwadrat. Pozostałe parametry są identyczne: prędkość obrotowa: 0-1500obr./min; liczba udarów: 0-2900ud./min; masa: 3,7kg; długość całkowita: 221mm. Klucze udarowe Multi Volt sprawdzą się przy odkręcaniu/dokręcaniu śrub standardowych M12-M30 i śrub o wysokiej wytrzymałości M10-M24. Można ich używać, np. przy konserwacji maszyn i sprzętu rolniczego, dokręcaniu i obluzowywaniu śrub podtrzymujących rury, przy połączeniach stalowych za pomocą śrub. Oba klucze posiadają elektroniczny 4-stopniowy wybór trybów pracy (pojedynczy lub ciągły), dzięki czemu można stosować je w pracach o zróżnicowanym poziomie obciążenia. A jeśli już przy obciążeniu jesteśmy, to warto zauważyć, że modele WR36DA WR i WR36DB WR posiadają silniki bezszczotkowe. Ten typ silnika mniej się nagrzewa niż tradycyjny silnik komutatorowy, gdyż nie posiada szczotek węglowych, które stanowią element trący, a przez to wytwarzający ciepło. Zatem silnik bezszczotkowy może pracować efektywnie nawet przy dużym obciążeniu. Na wydajność kluczy udarowych akumulatorowych Hitachi (HiKOKI) ma także wpływ akumulator Multi Volt, którym są zasilane. Napięcie akumulatora na poziomie 36V pozwala na dwukrotnie dłuższy czas pracy w sposób ciągły w porównaniu do 18V. Czas zakręcania skraca się o około 10 procent w stosunku do akumulatora 18V WR18DBDL2. Warto też wspomnieć, że klucze udarowe Multi Volt posiadają stopień ochrony IP56, co oznacza, że obudowa jest odporna na wnikanie wilgoci i pyłu. Ma to duże znaczenie, biorąc pod uwagę warunki robocze, z którymi nieraz mają do czynienia fachowcy. 

Klucz udarowy z regulacją trybu pracy

4 tryby pracy: tryb niski 1/ niski 2 do prac wymagających precyzyjnych regulacji, np. dokręcanie śrub o małej średnicy; tryb średni do prac wymagających zmniejszania mocy podczas dokręcania; tryb wysoki do prac wymagających mocy i prędkości podcza dokręcania

Wygoda użytkowania

Klucze udarowe nie należą do najlżejszych narzędzi, dlatego producenci starają się, aby pomimo kilogramów wygodnie leżały w dłoni i były odpowiednio wyważone. Z tą myślą modele WR36DA WR i WR36DB WR zaopatrzono w rękojeści Soft Grip, czyli z gumowymi elementami. Pozwala to pewniej chwycić narzędzie i zmniejsza też zmęczenie dłoni. Dodatkowo pracę kluczem ułatwiać ma także dioda LED, która sprawdzi się podczas użytkowania narzędzia w miejscach, gdzie dopływ światła jest ograniczony. Klucze udarowe Hitachi (HiKOKI) są również wyposażone w metalowy hak, który umożliwia powieszenie narzędzia na drabinie czy po prostu odwieszenie go na miejsce przeznaczone do jego przechowywania. To ostatnie ułatwi nam także walizka transportowa HITSYSTEM, która znajduje się w zestawie obok narzędzia, akumulatorów i ładowarki. Pracę ułatwi nam także 4-poziomowy wskaźnik naładowania akumulatora, dzięki któremu możemy mniej więcej rozplanować pracę i w odpowiednim momencie doładować baterię.

Klucze udarowe Multi Volt HitachiAkumulator Multi Volt 36V jest przystosowany także do współpracy z dotychczasowymi narzędziami akumulatorowymi 18V Hitachi, dzięki czemu decydując się na zakup narzędzi 36V z serii Multi Volt wzmacniamy gamę posiadanych już narzędzi 18V.


Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane