Późna jesień to czas, żeby pomyśleć o zabezpieczeniu roślin przed zimą. Silny mróz, potęgowany wysuszającym wiatrem jest niebezpieczny dla krzewów i drzewek. Podstawowym problemem w okrywaniu roślin na zimę jest dobór optymalnych materiałów, a także wybór odpowiedniego momentu.

Kiedy należy przystąpić do okrywania roślin?

Jak się okazuje nie można okrywać roślin zbyt wcześnie.  Nie bój się, że pierwsze przymrozki zaszkodzą drzewkom i krzewom w Twoim ogrodzie. Nie powinno się ich okrywać od razu po pierwszych przymrozkach, gdyż to może tylko zaszkodzić. Należy poczekać aż rośliny się zahartują i dzięki temu lepiej przygotują na silne mrozy. Najlepszy moment to ok. tydzień po pierwszym przymrozku. Zazwyczaj jest to w połowie lub pod koniec listopada. 

Czy okrywamy wszystkie rośliny?

Nie wszystkie rośliny wymagają okrycia wymagają. Niektóre wykazują dużą odporność na przemarzanie, inne wymagają większej troski. Należą do nich np. róże, różaneczniki, powojniki, ostrokrzewy, magnolie, hortensje, lawenda, cyprysiki niektóre byliny itp.

Czym okrywać rośliny?

Mamy różne materiały do okrywania roślin. Tradycjonaliści wykorzystują naturalne okrywy typu liście, gałęzie, słomę czy korę. Coraz popularniejsze stają się jednak gotowe, specjalne okrywy, które z powodzeniem możemy wykorzystać w naszym ogrodzie.

Przegląd materiałów do okrywania zaczniemy od liści. Liście to chyba najpopularniejszy naturalny materiał do okrywania roślin. Istotne, by liście były zdrowe i dobrze wysuszone, bowiem mokre liście mogą pod wpływem wilgoci ulegać gniciu. Pamiętajmy jednak, aby takie okrycie zabezpieczyć przed wiatrem.

Innym materiałem zabezpieczającym rośliny mogą być gałęzie roślin iglastych. Doskonale nadają się do okrywania niskich rabat z roślinami wieloletnimi, bylin lub niskich krzewów. Osłony tego typu są zalecane dla miejsc o silnym suchym wietrze. Co ciekawe, rośliny cebulowe okrywane igliwiem pod z szybciej kiełkują, dzięki czemu wcześniej zaczynają kwitnienie.

Do zabezpieczenia drzewek i krzewów możemy wykorzystać słomę lub papier – doskonale chronią przed wiatrem, mrozem oraz zwierzętami. Pamiętajmy jednak, że papieru i słomy nie można stosować do okrywania roślin zimozielonych. Okrywa blokuje dostęp do światła, które jest niezbędny do fotosyntezy.

Pędy róż, hortensji i piwoni możemy zabezpieczyć przed mrozem warstwa ziemi. Wokół pędów należy usypać kopiec z ziemi. Warstwa ok. 30cm powinna wystarczyć do zabezpieczenia pędów i korzeni przed przemarznięciem. Możemy także zastosować mieszankę kory z trocinami, ale trzeba z tym uważać, ponieważ kora stopniowo się rozkłada i zakwasza glebę. Zatem korę można wykorzystać do okrywania korzeni np. roślin wrzosowatych.

Coraz powszechniejszym sposobem na okrywanie roślin są osłony. Jest to doskonały i wygodny sposób na docieplanie i ochronę roślin, gdyż chroni przed zimnym wiatrem, a ponadto przepuszcza promienie słoneczne. Zimowe okrycia dla roślin zapobiegają nadmiernemu nagrzaniu się roślin, a w nocy zabezpiecza przed nadmiernym spadkiem temperatury. Są łatwe w użyciu – n a roślinę wystarczy nałożyć osłonę, a następnie związać sznurkiem. Trzeba to zrobić bardzo dokładnie. Dodatkowo rośliny uprawnie pod osłonami z włókniny szybciej puszczają młode pędy na wiosnę.

 Nie zapominajmy o roślinach na balkonie

Ważne jest również zabezpieczenie roślin uprawianych na balkonach i tarasach. Z reguły okryć należy cała roślinę wraz z pojemnikiem, w którym ją uprawiamy. Istotne jest także, aby zabezpieczyć korzenie – donicę powinno się ustawić na styropianie lub grubej drewnianej płycie. Pamiętajmy, aby jak tylko miną ostatnie wiosenne przymrozki jak najszybciej zdjąć zabezpieczenia zimowe naszych roślin. Zbyt późne zdjęcie okrycia powoduje opóźnienie w rozwoju roślin i ich słabszy wzrost.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane