Samodzielne wykonanie karmnika to zajęcie, na które, z pomocą narzędzi Bosch, poświęcisz zaledwie kilka godzin. Za to radość całej rodziny z posiadania na balkonie czy w ogrodzie takiego dzieła z pewnością będzie niemała

Od czego zacząć? 

Oczywiście, do przygotowania karmnika potrzebne będą odpowiednie materiały. Warto podkreślić, że ich koszt zmieści się w przedziale od 40 do 80 zł. Niezbędny element to sklejka liściasta, brzozowa, której grubość wynosi 12 mm. Nie stanowi problemu przycięcie sklejki na taką właśnie grubość w markecie budowlanym czy u stolarza. Na własne potrzeby można skorzystać ze sklejki o innej grubości, w takim przypadku trzeba jednak pamiętać o dostosowaniu do niej pozostałych parametrów działania. 

 

 

Zbudowany przez nas karmnik może stać lub wisieć. Jeśli wybieramy wersję stojącą, musimy zaopatrzyć się w sznurki. Posłużą one również do zamocowania dachu. Jeśli jednak karmnik ma stać - za jego podstawę posłuży kij od szczotki, który mocujemy do podłogi karmnika.

 

Oprócz sklejki potrzebujesz: 1 kawałek drewna, śruby z łbem wpuszczanym do drewna, wspomniany kij od szczotki lub sznurki, klej w przypadku kija i kołki w przypadku sznurków - by móc je zamocować oraz - na zakończenie - białą farbę do elewacji lub lakier akrylowy.

 

Wyrzynarka, wiertarko-wkrętarka, system natryskowy i akcesoria

Gdy skompletujemy już materiały, przydadzą się również narzędzia. Niezbędne będą: wyrzynarka, wiertarko-wkrętarka oraz system natryskowy. Wśród akcesoriów pomocniczych wymienić trzeba ekierkę lub kątownik, cyrkiel, wiertło uniwersalne o średnicy 4-10 mm, papier ścierny o ziarnistości około 150, pogłębiacz, resztki płyty do podłożenia, pędzel lub pistolet natryskowy, ołówek, calówkę oraz, dla własnego bezpieczeństwa: okulary i rękawice ochronne, maskę.

 

Bierzemy wyrzynarkę i zaczynamy!

Najpierw przenosimy konstrukcję frontu z projektu na płytę przednią. W dalszej kolejności musimy zaznaczyć front dachu używając linijki oraz otwór, przez który mają wchodzić ptaki. Do tego przyda się cyrkiel. Ołówkiem zaznaczamy także dwa otwory poniżej wierzchołka, służące do podwieszenia karmnika i patyczek do siadania dla ptaków.

 

 

Teraz zabieramy się za część szczytową dachu. W tym momencie do działania wkracza wyrzynarka, np. model PST 800 PEL marki Bosch. Wycinamy wzdłuż zaznaczonych linii. Aby nie uszkodzić stołu, płytę przednią mocujemy przyciskami do krawędzi blatu. Gdy skończymy wycinać pierwszą część dachu, powtarzamy tę czynność z drugą.

 

 

Gotowy front karmnika może stanowić szablon dla jego części tylnej. Zaznaczamy skos dachu i otwory do podwieszenia i wycinamy tylną ściankę. Jeśli chcemy, choć nie jest to konieczne, wygładzamy krawędzie szlifierką uniwersalną.

 

Co dalej? Wywiercamy otwory w obu - przedniej i tylnej - częściach karmnika. By uniknąć przewiercenia blatu, przednią płytę układamy na kantówkach i mocujemy zaciskami. Otwory do podwieszenia i otwór na patyczek wywiercamy wiertłem o grubości 10 mm. W celu ułatwienia sobie wywiercenia otworu wejściowego warto skorzystać z otwornicy. Jeśli jednak nią nie dysponujemy, wywiercenie kilku mniejszych otworów 10-milimetrowym wiertłem - jednego w środku i czterech na krawędziach dużego otworu (na godzinach 12, 3, 6 i 9) również okaże się pomocne. Kolejny krok to wycięcie otworu, zaczynając od środka i przechodzenie do kolejnych wywierconych uprzednio. Wycinamy używając wyrzynarki PST 800 PEL lub innego odpowiedniego modelu. Może się zdarzyć, że trzeba będzie przesunąć element i mocować go na nowo. Warto pamiętać, że w części tylnej wywiercamy tylko dwa małe otwory do podwieszenia karmnika.

 

Wkrętarką akumulatorową łączymy ścianki z elementami bocznymi

Obie ścianki skręcamy, używając do tego 4 śrub. Początkowo ustawiamy je tak, jak później będziemy skręcać, ołówkiem zaznaczamy wewnętrzne krawędzie bocznych ścianek na ścianie frontowej i tylnej. Odkładamy elementy boczne i zaznaczamy pozycję śrub pośrodku - pomiędzy zaznaczoną linią i krawędzią. Zwróćmy uwagę, by otwory pod śruby znalazły się około 4 cm od góry i od dołu.

 

 

Wywiercamy otwory w ściance tylnej i przedniej wiertłem o średnicy 4 mm. Ścianki: tylną, przednią i boczną składamy tak, jak będą skręcane i używając wiertła o średnicy 3 mm wywiercamy otwory przez część boczną. Tak samo wykonujemy otwory w reszcie części bocznych.

 

Teraz musimy tylko zamontować ścianę przednią, tylną i części boczne. Sięgamy więc po wkrętarkę akumulatorową Bosch, np. PSR 14,4 Li i po śruby, których wymiary wynoszą 3,5x35 mm. Trzeba mieć na uwadze, by doszło do całkowitego zagłębienia śrub w materiale.

 

 

Montujemy płytę podłogową

Najpierw zaznaczamy na niej otwory do mocowania i wiercimy wiertłem 8 lub 10 mm. Montażu dokonujemy za pomocą 8 śrub - dwóch na każdą ścianę karmnika. Płytę stawiamy na blacie do góry dołem, a na niej umieszczamy 4 ścianki karmnika, obrysowując ołówkiem jego zewnętrzny i wewnętrzny kontur. Kolejnym krokiem jest zdjęcie karmnika i zaznaczenie punktów wkręcania na środku zaznaczonych konturów ścian, przy zachowaniu 4-centymetrowego odstępu od narożników.

 

 

Co dalej? Wywiercamy w płycie podłogowej i dolnej części ścianek otwory. Samą płytę przykręcamy od dołu śrubami 3,5x35 mm. Znów mamy wzgląd na to, by ich łby dokładnie zagłębiły się w materiale.

 

Ogrodzenie

Na ogrodzenie składa się krótsza listewka z przodu i dwie krótsze po bokach. Nawiercamy otwory pod śruby, listwy boczne do płyty podłogowej przywiercamy czterema śrubami, a listwę przednię - trzema.

 

 

Kolej na dach

Dach będzie dwuspadowy, łączony sznurkami, a nie - przykręcany do ścian. Przed zmontowaniem dachu wywiercamy otwory pod sznurki za pomocą wiertła o średnicy 10 mm. Następnie łączymy oba elementy dachu. Zaznaczenie otworów pod śruby przebiega tak, jak wcześniej, nawiercamy je więc i wkręcamy śruby. Tutaj również łby powinny być całkowicie zagłębione w materiale.

 

 

Montujemy kij - wersja stojąca

Aby przymocować zwykły kij od szczotki do podłogi karmnika należy ponownie zdjąć dach i wiertłem o średnicy 5 mm wywiercić pośrodku podłogi otwór. Również w kiju od szczotki wywiercamy otwór - używając wiertła o średnicy 4 mm. Na kij nakladamy klej i przytwierdzamy go od góry do płyty podłogowej za pomocą śruby 4,5x50 mm.

 

 

Mocowanie sznurków - wersja wisząca

Niezbędne będą 4 sznurki - po 2 na każdą stronę dachu. Odmierzamy właściwą długość i dodajemy do niej 10 cm. Do dwóch sznurków mocujemy kołek, który będzie pełnił rolę uchwytu. Sznurki przeciągamy przez dolny otwór w szczycie dachu, przewlekamy od wewnątrz na zewnątrz i następnie, przez górny otwór, znów do wewnątrz. Kolejny krok to przeciągnięcie sznurków przez otwory w dachu, prowadzenie jednego sznurka przez otwór po lewej i jednego przez otwór po prawej stronie dachu. Końcówki sznurka wiążemy według własnego uznania i zawieszamy karmnik.

 

 

Czas na lakierowanie - pistolet do malowania

Zanim przystąpimy do tej czynności, ponownie zdejmijmy dach, by później pomalować go dokładnie - osobno. Używając pistoletu natryskowego, np. Bosch PFS 55, wlewamy do niego farbę, w razie konieczności - rozcieńczamy. Zbędną częścią płyty regulujemy pozycję dyszy. Powierzchnie malujemy strumieniem w pionie lub poziomie, a krawędzie - strumieniem stożkowym. Strumień regulujemy pokrętłem. 

 

 

Gotowe!

Zadanie wykonane - karmnik gotowy. Pozostaje tylko powiesić go na balkonie bądź postawić w wybranym miejscu ogrodu, rozsypać w nim ptasią karmę i czekać aż pojawią się w nim ptasi domownicy.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane