Do wiercenia w blachach i metalu używa się najczęściej tradycyjnych wierteł spiralnych. Jednakże, najskuteczniejszym rozwiązaniem przy tego rodzaju pracach są wiertła stopniowe. Radzą sobie doskonale nawet z bardzo cienką blachą, blachą stalową, rurami metalowymi czy elementami wykonanymi z metali nieżelaznych.

Kup w Narzedzia.pl
Wiertło stopniowe ze stali HSS 4-12mm Bosch
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
95,99
258
Wiertło stopniowe ze stali HSS 6-39mm Bosch
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
449
Wiertło stopniowe 6-30 mm Bosch
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
369,99

Jeśli chodzi o wiertła, to najistotniejszym parametrem jest kąt wierzchołkowy. Odpowiada on za długość krawędzi skrawających. Im kąt mniejszy, tym większa długość krawędzi skrawających wiertła, i odwrotnie. Dlatego też do wiercenia otworów w cienkich blachach powinno się używać wiertła o dużym kącie wierzchołkowym. Mimo tego, często otwory przygotowywane takimi wiertłami trzeba jeszcze wykańczać, np. w celu usunięcia zadziorów i fazowania krawędzi. Jest rozwiązanie, które pozwoli przygotować wzorcowy otwór w jednej operacji – wiertło stopniowe.

Bez nawiercania

Wiertło stopniowe różni się od tradycyjnych wierteł między innymi specjalną geometrią. Dolne, pierwsze ostrze, takiego wiertła służy do nawiercania i wywiercenia otworu. Przyjmuje się, iż jego wysokość wyznacza grubość blachy, do obróbki jakiej wiertło jest przeznaczone. Zasadniczo obrabiany materiał musi być nieco cieńszy niż wysokość tego ostrza. Wiertło stopniowe jest tak skonstruowane, że podczas wiercenia do pracy szybko przechodzą 2 symetrycznie rozmieszczone boczne ostrza. To właśnie one są krawędziami skrawającymi. Dlatego też, jeśli chodzi o zasadę działania, to wiertła stopniowe przypominają bardziej frezy niż tradycyjne wiertła. Należy podkreślić, że po przewierceniu wiertłem stopniowym blachy na wylot pracują wyłącznie ostrza boczne. Dzięki temu właśnie krawędzie otworu są odpowiednio obrobione oraz sfazowane i dlatego nie wymagają dalszej obróbki – bez zadziorów. W związku z tym, że wiertło stopniowe centruje się i pozwala przygotować otwór bez wcześniejszego nawiercania doskonale nadaje się do wiercenia w rurach. Mimo tego, iż powierzchnia, w której jest obła, wiertło nie ucieka.

Czytaj też: Jakie wiertło do betonu zbrojonego?Jedno wiertło do wielu średnic

Jeśli skupimy się na budowie wiertła stopniowego, widzimy, że zasadniczo mają kształt stożkowy z wyraźnie wyfrezowaną średnicą otworów, tzw. stopni. Dzięki temu jednym wiertłem możemy przygotować otwory o różnych średnicach. Na każdym stopniu znajduje się cyfrowe oznaczenia wielkości średnicy. Wiertła stopniowe przypominają szereg połączonych metalowych krążków, ustawionych od najmniejszego do największego, tworząc stożkową piramidę. Dzięki temu bez nawiercania możemy wykonać nimi otwór o żądanej średnicy. Ponadto, wiertło stopniowe pozwala nam rozwiercać już istniejące otwory i powiększać jego średnicę do pożądanej.

Zobacz też: Piły otwornice do drewna, metalu i ceramiki - jakie wybrać?


Czyste wiercenie

Należy również podkreślić, że wiertła stopniowe mają po bokach 2 spiralne rowki, umożliwiające szybkie odprowadzanie urobku. Dzięki temu zapewniają szybsze tempo wiercenia. Skuteczne odprowadzanie urobku przekłada się również na jakość wykonanego tworu. Otwór jest czysty, bez zadziorów i bez zniekształceń.

Do jakiej pracy?

Wiertło stopniowe zostało stworzone z myślą o obórce blachy, ale nie tylko. Jest przeznaczone do wiercenia cienkich materiałów takich jak metale kolorowe, blachy stalowe, tworzywa sztuczne i stal nierdzewna. Dzięki temu, że samoczynnie się centrują znakomicie sobie radzą z wierceniem w zaokrąglonych i śliskich powierzchniach, np. rury PCV. Idealny osprzęt do obróbki blachy czy to w przemyśle elektrycznym, technice sanitarnej i grzewczej lub przemyśle samochodowym, budowie maszyn, budowie szaf rozdzielczych, przemyśle lotniczym.

Podsumowując

1. Przy pomocy wiertła stopniowego można w jednym zabiegu centrować, wiercić nowe i rozwiercać istniejące otwory.
2. Nie musimy punktować, nawiercać.
3. Mamy czysty otwór bez zadziorów. Otwór nie jest zniekształcony.
4. Jedno wiertło pozwoli nam na wywiercenie otworów o różnych średnicach.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane