Detektory / wykrywacze, przede wszystkim metalu, ale i innych materiałów, to urządzenia, dzięki którym praca staje się bezpieczniejsza, pewniejsza. Bo chyba każdemu wierci się lepiej, gdy ma gwarancję, że nie trafi na przewody lub inne niespodzianki pod ścianą. Zakup detektora / wykrywacza warto więc rozważyć

Detektory, wykrywacze „wyczują” to, co dla ludzkiego oka niewidzialne. Dzięki nim, przed przystąpieniem do prac remontowych, ich użytkownik zyskuje pewność, że nie natrafi np. na przewód elektryczny pod napięciem czy nieprzewodzący napięcia.

 

Dużą popularnością wśród kupujących cieszy się cyfrowy wykrywacz PDO 6 Boscha. Jest kompaktowy, mały i poręczny, wykrywa obiekty do maksymalnej głębokości 6 cm. Urządzenie obsługuje się bardzo łatwo – posiada tylko jeden przycisk. Dzięki automatycznej kalibracji cyfrowy wykrywacz PDO 6 natychmiastowo jest gotowy do pracy. Narzędzie wykrywa metale i przewody elektryczne pod napięciem. To, czy można, czy nie, wiercić w danym miejscu jest zasygnalizowane bardzo wyraźnie – za pośrednictwem świecącego na czerwono/zielono pierścienia diodowego. Natomiast czytelność wyników pomiarowych zapewnia cyfrowy wyświetlacz. Dla większego komfortu użytkowania urządzenie wyposażono w miękką rękojeść Softgrip, która dodatkowo podwyższa bezpieczeństwo. W komplecie załączono baterie.

 

O bezpieczeństwo pracy dba także inne urządzenie niemieckiego producenta – wykrywacz przewodów DMF 10 ZOOM. Funkcja Zoom umożliwia dokładną lokalizację przewodów w ścianie, zmniejsza do minimum ryzyko wiercenia w niewłaściwym miejscu. Oprócz metalu narzędzie wykrywa konstrukcje drewniane, przewody elektryczne pod napięciem i nieprzewodzące napięcia. Samo napięcie detektor wskazuje przy pomocy 5-segmentowego wskaźnika wysokiej rozdzielczości. Jak w przypadku wyżej wspomnianego wykrywacza, tak i tutaj, możliwość wiercenia w metalu wskazywana jest jednoznacznie za pomocą wyświetlacza LED, świecącego się na zielono bądź na czerwono. Do narzędzia dołączono pisak, który pozwala na łatwe zaznaczenie miejsca wiercenia. Przyrząd jest automatycznie kalibrowany. Obsługa detektora DMF 10 ZOOM nie powinna sprawiać większych kłopotów.

Sprawdź ceny detektorów

Istnieją również wielofunkcyjne urządzenia tego typu. Jednym z nich jest detektor BDS303 Black&Decker. To narzędzie 3w1 – do wykrywania belek drewnianych, metalu i przewodów pod napięciem. Jeśli chodzi o belki drewniane, wykrywacz dokładnie określa środek drewnianych belek, co daje gwarancję, że wszystkie przedmioty będą powieszone w odpowiedni sposób. Natomiast co do przewodów – są one wykrywane automatycznie, co zwiększa bezpieczeństwo pracy. Na łatwe odczytywanie komunikatów dotyczących części ukrytych w ścianie pozwala ekran LCD, audiowizualne alerty sygnalizują położenie elementów. Natomiast konstrukcja detektora sprawia, że podczas pracy zawsze przylega on do powierzchni.

 

Wykrywacz profili Stud Sensor 400 FatMax firmy Stanley przeznaczony jest do pracy na ścianach z płyt gipsowo-kartonowych i podobnych. Posiada system OnePres TM, pozwalający na wykrywanie profilu. Głębokość detekcji wynosi: dla profili drewnianych lub metalowych 38mm, dla przewodów pod napięciem – 50mm. Detektor posiada funkcję śledzenia położenia kabla pod napięciem, automatyczne wytyczanie środka profilu. Dokładność detekcji środka profilu to +/- 3mm dla drewna na gł. 12-25mm, +/- 6mm dla metalu na gł. 12-38mm, +/- 6mm dla drewna na gł. 12-38 mm. Wykrywacz posiada opcję odczytu optycznego (LCD) i dźwiękowego.

 

Bardzo poręcznym urządzeniem jest detektor PMD01 Makity - to piórkowy wykrywacz metalu w ścianie. Czułość detekcji wynosi 40mm. Początkowo, gdy narzędzie ma szczególnie dużą czułość, dioda sygnalizacyjna może zapalać się podczas ruchu w powietrzu. Nie świadczy to o nieprawidłowej pracy urządzenia, lecz wynika z zakłóceń magnetycznych wokół niego. Po pewnym czasie dioda wyłączy się. Jeżeli jednak nie zrobi tego samoczynnie, należy sprzęt wyłączyć i włączyć ponownie.

 

Gigantem wśród tego typu urządzeń jest wykrywacz podziemnych instalacji IntelliScan, który ułatwia omijanie kabli i podziemnych linii przemysłowych podczas wykonywania prac ziemnych, wykopów. Detektor odnajduje i lokalizuje ukryte pod ziemią przewody i kable zasilające, a przy zastosowaniu dodatkowych elementów również niemetalowe linie przemysłowe i kanalizacyjne. Szybką lokalizację elementów umożliwia elektroniczny wyświetlacz i sygnał dźwiękowy. Głębokość skanowania dla kabli elektrycznych to -3m, dla kabli radiowych – 2m, przy użyciu sondy głębokość ta wzrośnie nawet do 5m. Częstotliwość odbioru dla kabli elektrycznych to 50Hz -1.5kHz, natomiast dla kabli radiowych – 15kHz-30kHz. IP54 to stopień ochrony wykrywacza przed zanieczyszczeniem. Urządzenie posiada także wskaźniki diodowe, natężenia pola, typu pola, wskaźnik trybu pracy, wyświetlacz głębokości.

 

Wybór wykrywaczy do wszelkiego rodzaju materiałów jest spory. Kupując tego typu urządzenie, warto zastanowić się: do jakich prac będziemy używać go najczęściej, czy będzie to użytek profesjonalny, jaka cena nam odpowiada. Nowoczesne detektory posiadają bardzo wiele funkcji, dodatków, z których również spokojnie można wybierać.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane