Uwielbiamy słoneczne letnie dni, jednak wysoka temperatura w pomieszczeniach, w których pracujemy lub wypoczywamy, może silnie dać nam się we znaki. Wentylatory zapewniają ożywczy powiew chłodnego powietrza, który pozwala przetrwać nieznośne upały. Jak jednak wybrać najlepszy wentylator do domu? Sprawdźmy!

Kup w Narzedzia.pl
Wentylator wiatrak stojący Descon DA-1601
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
90,99
Wentylator wiatrak akumulatorowy Ryobi ONE+ R18F-0
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
268
Wentylator Dedra SAS+ALL 18V DED7074
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
302
578,99
Wentylator stojący z pilotem Neo 90-002
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
182,99
Wentylator wiatrak stojący Descon DA-1608
dostawa
wysyłka
8-11 dni
230,49

Wentylatory - rodzaje, zalety i wady

Ilość dostępnych modeli wentylatorów jest olbrzymia. Dodatkowo urządzenia potrafią bardzo różnić się od siebie pod wieloma względami. Znajdziemy wśród nich zarówno niewielkie rozwiązania, jak i wentylatory sufitowe, czy wysokie modele podłogowe. Wentylatory można podzielić na kilka podstawowych rodzajów i to od decyzji, który z nich będzie najlepszy do naszego domu, powinniśmy rozpocząć poszukiwania najlepszego rozwiązania. Wśród dostępnych opcji znajdziemy:

 • wentylatory biurkowe - mają niewielkie rozmiary w porównaniu do rozwiązań klasycznych. Są także mniej wydajne, ale ze względu na małe rozmiary znajdą zastosowanie w niewielkich pomieszczeniach.
 • wentylatory klasyczne - najbardziej znane i najczęściej wybierane rozwiązania. Urządzenia te zróżnicowane są pod względem wysokości, wydajności i rozmiarów. Ich zaletą jest także niewielka cena. Najtańsze modele w całości wykonane są z plastiku, te droższe natomiast z metalu.
 • wentylatory sufitowe - bardzo zróżnicowane pod względem materiałów i stylu wykonania, dlatego mogą stanowić dopełnienie wnętrza lub być jego wyróżnikiem. O ich skuteczności decyduje wielkość oraz rozpiętość skrzydeł. Największe modele mogą mieć nawet do 1,5 metra średnicy. Dostępne są także modele montowane w suficie lub rurach.
 • wentylatory ścienne - umieszczane na specjalnym wysięgniku, który umożliwia montaż na ścianie. Warto zaopatrzyć się w modele z ruchomym wysięgnikiem, który pozwala na regulowanie pozycji wentylatora. Bardzo popularne są także modele montowane w rurze lub bezpośrednio w ścianie.
 • wentylatory kolumnowe - rozwiązanie idealnie wpasowujące się w nowoczesne wnętrza. Z reguły mają około 50 cm wysokości. Wentylatory tego typu nie posiadają także dużego śmigła, a zamiast tego wyposażone są w kilka umieszczonych pod sobą niewielkich śmiegiełek. Z przodu mają zamontowaną kratkę, która chroni ręce przed nieopatrznym włożeniem ich do wnętrza urządzenia. Ruchome kratki pozwalają kierować strumień powietrza w wybranym kierunku.
 • wentylatory bezłopatkowe - rozwiązania, które charakteryzują się cichą pracą i brakiem śmigła, a zamiast niego wyposażone są w specjalne obręcze. To rozwiązanie doskonałe dla osób, które cenią sobie niebanalne wzornictwo i chcą, aby wentylator był nie tylko funkcjonalny, ale także zdobił wnętrze.

Wentylator do domu - na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego wentylatora powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi potrzebami oraz rodzajem pomieszczenia, w jakim ma on pracować. Istnieje jednak kilka podstawowych parametrów, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Pierwszym z nich jest moc wentylatora, która wpływa na efektywność pracy urządzenia. Od niej zależy także pobór prądu oraz głośność wentylatora. Przeciętnie modele mają moc od 30 do 100 W. Moc wpływa także na to, jak długo wentylator jest w stanie nieprzerwanie pracować. Wydajność urządzenia i siła powietrza, jaką jest w stanie ono wytworzyć, zależy także od wielkości i długości śmigieł. Najlepiej szukać modeli o wysokiej mocy, jednak pobierających jak najmniej prądu i jak najciszej pracujących. Czasami wydajność jest podawana w maksymalnym przepływie powietrza. Z reguły wynosi ona od 40 do 480 m3/h.

 

mężczyzna uczy się przy wentylatorze

 

Bardzo przydatną opcją jest także regulacja kąta nachylenia, która pozwala skierować strumień powietrza w wybranym kierunku. W domu, gdzie chcemy odpocząć, istotna będzie także głośność pracy wentylatora. Im jest ona cichsza, tym łatwiej wypocząć. Szukajmy modeli, których poziom hałasu podczas pracy nie przekracza 50 - 60 dB. Wybierając odpowiedni model, zwróćmy także uwagę na możliwość regulacji prędkości pracy. Bywają bowiem dni, w których potrzebujemy jedynie lekkiego powiewu, ale też takie, gdy chcemy uzyskać jak najsilniejszy strumień chłodnego powietrza.

Istotna jest również wielkość urządzenia. Nie zawsze bowiem mamy miejsce na duży stojący wentylator. Warto w takim przypadku zainwestować w mniejsze modele lub zdecydować się na wentylator sufitowy, który nie zabierze przestrzeni wokół nas. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także model ścienny, który nie będzie zawadzał na podłodze lub niewielkim biurku.

Jeśli ważna jest mobilność urządzenia, najlepiej postawić na modele stojące lub biurkowe. Gdy z kolei zależy nam na cichej pracy oraz estetyce wentylatora, najlepiej zainwestować nieco więcej środków w modele bezłopatkowe. Dobrym pomysłem jest także wybór wentylatora z pilotem, który umożliwia regulację pracy urządzenia z dowolnego miejsca.

Przed zakupem odpowiedniego wentylatora do domu warto przemyśleć także funkcje, jakie pełnić ma urządzenie. Niezwykle istotne jest miejsce montażu oraz spełnienie wymagań wentylacyjnych. Możemy tutaj skorzystać m.in. z modeli wyposażonych w czujniki wilgoci.

Ważnym kryterium powinien być także rodzaj materiału zastosowany do produkcji urządzenia. Możemy spotkać wentylatory wykonane z plastiku oraz ze stali. Dostępne są także urządzenia łączące oba rozwiązania, których głównym materiałem wykonania jest tworzywo sztuczne, a jedynie elementy obudowy są wykonane z metalu. Bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia z pewnością będą modele metalowe lub wzmacniane elementami metalowymi.

 

wentylartor neo

 

Wentylator do domu - funkcje dodatkowe, w które warto zainwestować

Wentylator do domu może być wyposażony także w funkcje dodatkowe, które zwiększają komfort ich użytkowania i pozwalają na dostosowanie urządzenia do aktualnych potrzeb. Wśród rozwiązań, które mogą umilić nam korzystanie z wentylatora, można wyróżnić:

 • opcję nawilżania powietrza - sprawia, że powietrze płynące z wentylatora jest jeszcze bardziej orzeźwiające,
 • programator trybu i czasu pracy - niezwykle przydatna funkcja, która pozwala włączyć i wyłączyć wentylator o określonej porze, z wybraną siłą nawiewu,
 • jonizator - jony mają dobroczynny wpływ na nasze samopoczucie i skutecznie zwiększają świeżość powietrza,
 • tryb nocny - cicha praca urządzenia w nocy pozwala spokojnie się wyspać, a jednocześnie gwarantuje rześkie powietrze w sypialni.

Jaki wentylator do łazienki?

Łazienka jest specyficznym pomieszczeniem, w którym panują odmienne warunki niż w innych pomieszczeniach domu. Wentylator w łazience ma szczególną funkcję, gdyż odpowiada za usuwanie zanieczyszczeń i pozbywanie się nadmiernej wilgotności. Wydajność standardowych wentylatorów łazienkowych wynosi od 100 do 200 m3/h. Im będzie ona wyższa, tym szybciej wentylator usunie zanieczyszczenia z pomieszczenia.

Modele tego typu muszą być wyposażone w szczelną obudowę oraz zasilane prądem o napięciu 12V. Przed kupnem odpowiedniego wentylatora konieczne jest sprawdzenie wymiarów otworu wentylacyjnego, w którym sprzęt ma być zamontowany. Obudowa musi w całości zasłonić otwór, natomiast wirnik mieć mniejszą średnicę niż wymiar kanału. Należy przy tym pamiętać o częstym uruchamianiu wentylatora, gdyż po zasłonięciu wlotu wentylacji nie istnieją już naturalnie występujące w pomieszczeniach ruchy powietrza.

Zasilanie wentylatora do domu - jakie najlepsze?

Wentylatory mogą być zasilane sieciowo lub za pomocą akumulatora. Pierwszy z typów zasilania jest najczęściej wykorzystywany, ponieważ w domach mamy prawie cały czas dostęp do sieci elektrycznej. Modele akumulatorowe mają tę przewagę, że będą działały nawet w przypadku braku zasilania z sieci. Można także zabrać je np. do garażu, warsztatu, na strych czy do niewielkiego pokoju, gdyż z reguły zajmują mało miejsca.

Sprawdzą się także w pomieszczeniach, gdzie gniazdko elektryczne jest znacznie oddalone lub w czasie budowy domu. Nowoczesne akumulatory pozwalają urządzeniom pracować nieprzerwanie przez wiele godzin. Najbardziej uniwersalne są natomiast modele, które można zarówno podłączyć do prądu, jak i zasilić je akumulatorem, gdy akurat nie mamy dostępu do sieci elektrycznej.

Tryb pracy wentylatora do domu

Nowoczesne wentylatory mogą pracować w różnych trybach. Znajdziemy wśród nich m.in. modele pracujące w trybie nocnym czy ekologicznym. W zależności od potrzeb można wybrać odpowiedni tryb i korzystać z jego zalet. Ciekawą opcją są modele łączące w sobie funkcjonalność wentylatora i nawilżacza. Niektóre rozwiązania pozwalają także rozpylać wybrany zapach, który będzie unosił się w całym pomieszczeniu. Taka aromaterapia koi zmysły i pozwala się odprężyć.

Dostępne obecnie wentylatory do domu często wyposażone są także we wyłączniki i włączniki czasowe, które pozwalają zaprogramować urządzenie na włączenie i wyłączenie o określonej porze.

 

wentylator stojący

Jak wybrać najlepszy wentylator do domu?

Wybór odpowiedniego wentylatora do domu ze względu na mnogość dostępnych opcji może nie być taki łatwy. Po pierwsze powinniśmy przemyśleć swoje potrzeby oraz zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym ma on pracować. Zbyt mały wentylator o niskiej mocy nie spełni swojej funkcji w ogromnym salonie. Tak samo nie każdy model będzie nadawał się do pracy w łazience.

Jeśli zależy nam na dużej mobilności sprzętu i jednocześnie nie chcemy potykać się o kable, wybierzmy urządzenia zasilane akumulatorowo. Ważnym etapem podczas zakupu wentylatora, jest wybór odpowiednich opcji dodatkowych i trybu pracy, które zapewnią nam właściwy poziom orzeźwienia i oczyszczenia powietrza.

Niedostateczna wentylacja pomieszczeń może objawiać się bólami głowy, podrażnieniem błon śluzowych, chorobami układu oddechowego i alergiami, dlatego warto dokładnie przyjrzeć się dostępnym modelom wentylatorów i wybierać mądrze.

Komentarze
 • Karolina 2022-07-09

  Najlepiej sprawdza się u mnie kolumnowy Peter. Nie zbiera tak brudu i jest cichy przede wszystkim

 • Justa 2021-09-06

  To lato nie sprzyjało wentylatorom, ale i tak u nas często chodził, żeby wymusić ruch powietrza i wietrzyć bez przeciągu. Warto dodać tylko, że łopatki wymagają czyszczenia i dezynfekcji co jakiś czas, inaczej pleśń i grzyby są rozrzucane po całym pomieszczeniu....

Dodaj komentarz
* Pola wymagane