Czy to początek wiosny, czy też jesień - dobry sekator jest dla ogrodnika nieodzowny. Gdy tylko aura dopisuje, czas pomyśleć o naszym ogrodzie. Aby przywrócić mu jego utraconą doskonałość, przede wszystkim należy skupić się na drzewach i krzewach, które wymagają formowania albo odmłodzenia. Prawidłowe przycinanie gałęzi jest kluczem do uzyskania ogrodu marzeń, dlatego potrzebujemy odpowiednich narzędzi, które nam w tym pomogą. Na rynku dostępna jest bogata oferta sekatorów, ale który należy wybrać, żeby móc cieszyć się z rezultatów?

Kup w Narzedzia.pl
Sekator ogrodowy Gardena Premium BP 50
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
199
Sekator ogrodowy Gardena Classic
dostępne
8 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
63,49
Sekator nożycowy hook S Fiskars SingleStep (112160)
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
114,90
Sekator teleskopowy do gałęzi Gardena TeleCut 650-900 B
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
219,99
Sekator teleskopowy do gałęzi Gardena TeleCut 650-900 B
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
219,99
Sekator ogrodowy Gardena Classic
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
64,99

Dobry sekator podstawą sukcesu

Sekatory są podstawowymi narzędziami, których używamy w ogrodzie do przycinania gałęzi oraz do cięcia kwiatów i pędów. Dzięki takim zabiegom roślinę nie tylko uda nam się odmłodzić czy zmienić jej kształt, ale także poprawić jej zdrowotność i wpłynąć na kwitnienie. Aby nasza praca była efektywna, należy wybrać taki sekator, który dopasujemy do zajęcia, które będziemy wykonywać, a także który będzie dla nas najwygodniejszy. Oprócz tego musimy wziąć pod uwagę jakość materiałów, z których został wykonany – chcemy przecież, żeby niezawodnie służył przed długie lata, a nie zepsuł się przy pierwszym użyciu.

 

Sekator idealny, czyli jaki?

Sekator przede wszystkim powinien być prawidłowo ukształtowany, czyli posiadać wygodny uchwyt, za który będziemy trzymać przy podcinaniu roślin. Najlepiej jakby wykonany był z gumy – metalowe rączki nie są poręczne, a dodatkowo obciążają naszą dłoń. Ważne jest również, żeby sprężyna znajdująca się pomiędzy rączkami była właściwie napięta. Ostrza mogą być wykonane, aż z trzech rodzajów stali: nierdzewnej, powlekanej i węglowej. Wszystkie tak samo dobrze sprawdzają się przy pracach ogrodowych, ale trzeba zadbać o to, żeby były wystarczająco naostrzone.
W sprzedaży jest wiele rodzajów sekatorów i dlatego warto zdecydować, który najbardziej przyda się w naszym ogrodzie.

Rodzaje sekatorów ze względu na przeznaczenie

Ze względu na przeznaczenie sekatorów w ogrodzie dzielimy je na trzy kategorie. Pierwsze są sekatory jednoręczne, które wykorzystywane są do najprostszych prac ogrodowych. Tniemy nimi kwiaty, młode pędy oraz gałązki, które nie przekraczają średnicy 30 mm. Podstawowy rodzaj tych narzędzi jest prosty i poręczny w użyciu i nawet początkujący ogrodnik powinien poradzić sobie z jego obsługą. Sprawdź ranking sekatorów jednoręcznych.

 

sekator jednoręczny


Drugie są sekatory dwuręczne, który służą do cięcia nieco grubszych i większych gałęzi, osiągających nawet 50 mm średnicy. Sekatory dwuręczne mogą mieć różną długość ramion - im są one dłuższe, tym mniej siły potrzebujemy do cięcia. Jest to jednak tylko pozorne ułatwienie, bo sekator zazwyczaj waży swoje i długa praca może męczyć ręce. Należy także pamiętać, by nie przechylać sekatora w czasie cięcia - może to uszkodzić ostrze, a sekator może pęknąć. Zobacz: ranking sekatorów dwuręcznych.


Trzecie to sekatory teleskopowe, inaczej zwane tyczkowymi, które pozwalają na przycinanie i cięcie gałęzi znajdujących się ponad naszymi głowami, nawet do 6 metrów nad ziemią. Tego rodzaju sekatory mają w ofercie przede wszystkim markowi producenci, jak Gardena i Fiskars.

Sekator kowadełkowy czy nożycowy - czyli słów kilka o budowie

Natomiast jeśli chcemy podzielić sekatory ze względu na konstrukcję mechanizmu tnącego, to mamy do czynienia z sekatorami nożycowymi i kowadełkowymi.

Sekatory nożycowe (dwuostrzowe), jak sama nazwa wskazuje, tną podobnie jak nożyce. Ostrze wypukłe, cienkie i ostre, odpowiada za cięcie rośliny, wklęsłe za przytrzymywanie jej gałęzi. Niektóre modele zaopatrzone są w dodatkowe ząbki, które jeszcze lepiej ją przytrzymują. Najczęściej wykorzystuje się je prostych czynności ogrodowych, czyli do cięcia młodych pędów o niewielkiej grubości. Oprócz tego doskonale sprawdza się do przycinania kwiatów, bo dzięki solidnym ostrzom, cięcia są niezwykle precyzyjne. Mogą być jednoręczne lub dwuręczne.

 

sekator dwuręczny verto

 

Sekatory kowadełkowe (jednoostrzowe) składają się z ostrza i grubego metalowego elementu, zwanego stalnicą, do którego dociskanie jest ostrze. Cięcie jest mniej staranne niż w sekatorach nożycowych, więc wymaga użycia mniejszej siły. Wykorzystywane jest do cięcia starszych gałęzi. Sekatory kowadełkowe również mogą być jednoręczne (przeznaczone do cienkich gałęzi) i dwuręczne (do gałęzi drzew i krzewów o grubości do kilku centymetrów).

Podsumowanie - jaki sekator wybrać?

Na co musisz zwrócić uwagę, kupując nowy sekator? Oto krótkie podsumowanie:

 • sekator musi być lekki i dobrze leżeć w dłoni,
 • sprawdź, czy producent oferuje do sekatora części zamienne - dzięki temu jego żywotność znacznie się wydłuży,
 • wybierz markowy sekator, o co najmniej dwuletniej gwarancji,
 • zwróć uwagę na wielkość sekatora, czasami lepiej kupić dwa: jednoręczny i duży dwuręczny, niż męczyć się z sekatorem o średnim rozmiarze,
 • niektórzy producenci oferują sekatory akumulatorowe, które są idealne dla osób, które muszą w szybkim czasie wykonać mnóstwo cięć,
 • sekator powinien mieć odpowiednio wyprofilowane ostrze, dzięki czemu mniej rani rośliny w czasie cięcia,
 • zwróć uwagę, czy rączki są odpowiednio wyprofilowane, dzięki temu będziesz potrzebować mniej siły do cięcia.
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • Aneta 2020-07-23

  Panie Tadku, do róż chyba! Na pewno mały sekator starczy, chyba, że to większe cięcie pielęgnacyjne, to przyda się dwuręczny. Praktycznie każdy sobie poradzi, róże nie są twarde.

 • TADEK 2020-06-05

  A CO POLECACIE DO RUŻ?

 • Ogrodnik 2019-10-01

  50mm już nie można sekatorem i trzeba lecieć z piłą? No mi by się nie chciało ;)

 • Krysia 2018-02-14

  Ja bardzo polecam sekatory Gardeny

 • Kapitan Nemo 2017-07-18

  kowadełkowe wcale nie są takie złe i dobrze się nimi tnie, nie kaleczą roślin

 • Jacenty 2015-04-09

  my używamy sekatorów verto i śmiało sprawdzają się w naszym mały sadku, są trwałe i ostre, no i nie były drogie

Dodaj komentarz
* Pola wymagane