Okazuje się, że dobranie odpowiedniego odkurzacza przemysłowego nie jest takie proste. Na rynku jest mnóstwo modeli wyposażonych w przeróżne funkcje. Jak w tym wszystkim się odnaleźć? Jak zachować odpowiednio wysoką sprawność odsysania i zadowalające efekty? Przygotowaliśmy dla Was poradnik.

Kup w Narzedzia.pl
Odkurzacz Bosch GAS 25 L SFC
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 497,99
Odkurzacz przemysłowy Starmix ISC L-1425
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
1 885
Odkurzacz warsztatowy 1500W Graphite 59G608
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
616,99
Odkurzacz uniwersalny Bosch GAS 15
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
720,99
Odkurzacz przemysłowy Starmix iPulse L-1635 Basic
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
2 754,99
Odkurzacz przemysłowy Makita VC2000L
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
586

Segment odkurzaczy przemysłowych nieustannie ulega przeobrażeniom, co skutkuje wzbogaceniem oferty. Naszym celem jest pomoc w dobraniu odkurzacza, który przyśpieszy Twój proces roboczy. Pracując w zapylonym środowisku należy pamiętać o ochronie zdrowia. Trzeba zadbać o oczyszczenie środowiska. Zawsze powinniśmy posługiwać się odkurzaczem sprawdzonym, dopuszczonym do danego rodzaju zastosowań. Należy przestrzegać wartości maksymalnych stężeń w powietrzu w miejscu pracy, określanych dla różnych pyłów i substancji. Wyróżniamy 3 klasy pyłu zgodnie z normą EN 60335-2-69. Producenci właśnie pod kątem tych norm dostosowali odkurzacze przemysłowe

 

Odkurzacze przemysłowe - 3 klasy 

Odkurzacze przemysłowe dzielą się na trzy klasy: L, M oraz H. Klasa uzależniona jest od rodzaju zanieszczyń, z jakimi odkurzacz ma sobie poradzić:

 • klasa L są to pyły o wartościach granicznych >1mg/m3. Ten rodzaj zanieczyszczeń jest charakterystyczny dla branży stolarskiej, drobnych prac remontowo-budowlany, 
 • klasa M odnosi się do pyłów mineralnych, które powstają podczas obróbki materiałów budowlanych. Tego typu odkurzacze przeznaczone są do pracy w betonie, kamieniu, murze, jastrychu, tynku i drewnie. Klasyfikują się tu pyły o wartościach granicznych >0,1 mg/m3,czyli pyły bardzo groźne dla zdrowia. Opróżnianiem i konserwacją tego rodzaju odkurzaczy mogą zajmować się tylko osoby kompetentne, które noszą odpowiednie środki ochrony osobistej,
 • klasa H przeznaczona jest do pracy w ekstremalnie trudnych warunkach. Odkurzacze tego typu są niezawodne do odsysania zanieczyszczeń o wartościach <0,1mg/m3, głównie do usuwania pyłów rakotwórczych i zawierających zarazki chorobotwórcze.

 

odkurzacz przemysłowy typu L

 

Jak wybrać odkurzacz przemysłowy według przeznaczenia?

Klasa L/M

Trudne warunki długotrwałej pracy to specjalny obszar zastosowań odkurzaczy przemysłowych klasy L i M. Odkurzacz tego typu gwarantuje stałą i wysoką wydajność odsysania podczas obróbki powierzchni z tworzywa sztucznego, powierzchni ceramicznych, drewnianych i lakierowanych. Wszechstronność zastosowań gwarantują odkurzacze seryjnie wyposażone w podłączania zawieszanego modułu zasilania/odsysania, jak również przyłącze sprężonego powietrza i drugie gniazdo dla prądu stałego lub układu automatycznego włączania/wyłączania.

 

Warte uwagi są odkurzacze klasy L i M wzbogacone o funkcję antystatyki. Pakiet antystatyki zapobiega gromadzeniu się ładunków elektrycznych na narzędziach roboczych i w wężu ssącym, a tym samym przeciwdziała nieprzyjemnym wyładowaniom elektrostatycznym i osadzaniu się zanieczyszczeń. Płynna regulacja okresów odmuchiwania filtra to gwarancja całkowitej czystości.

 

Warianty odkurzaczy przemysłowych M spełniają wymogi stawiane odkurzaczom przy odsysaniu szpachli mineralnych i materiałów wypełniających. Regulacja siły ssącej pozwala dostosować intensywność odsysania do konkretnej sytuacji w zależności od rodzaju narzędzi i powierzchni. Dzięki temu narzędzia szlifierskie i ssawki nie „przyklejają się” do gładkich powierzchni. Doskonałym rozwiązaniem jest także automatyczne oczyszczanie filtra i stała, wydajna moc ssania.

 

W klasie L i M – z uwagi na charakter pyłów i ich mniejszą szkodliwość – godne uwagi są odkurzacze przemysłowe z filtrami z włókniny filtracyjnej PET, do której nie przywierają zanieczyszczenia. Włókninę tę można bowiem wyprać, co obniża znacząco koszty eksploatacji. Jeżeli będziemy chcieli pracować odkurzaczem przemysłowym na budowie, praktycznym w zastosowaniu będzie odkurzacz, który nie potrzebuje oddzielnego podwozia, a jego kółka są trwałe, zwrotne i umieszczone bezpośrednio na pojemniku. Duże koła z metalową osią zapewniają łatwe i pewne poruszanie się po nierównym podłożu.

 

odkurzacz przemysłowy typu m

 

Klasa H

Azbest, pleśń, pyły mineralne, kadm, ołów, nikiel, chromian cynku – wiele niebezpieczeństw. Jest na to jedno rozwiązanie – odkurzacz przemysłowy klasy H, który zniweluje wszelkie pyły rakotwórcze i chorobotwórcze. Tego typu odkurzacze wyposażone są w skuteczny filtr zapewniający separację pyłów – nawet odsysanie pleśni i azbestu lub też obróbka powierzchni drewnianych, które zostały zaimpregnowane niebezpiecznymi środkami ochronnymi, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

 

Przy zakupie tego typu odkurzacza radzimy zwrócić uwagę na zamknięcie. Musi być bezpieczne i szczelne. Godny polecenia jest w tym przypadku odkurzacz wyposażony w płaski filtr i turbinę o wysokiej wydajności, co wpływa na dużą pojemność użytkową i znaczną moc. W tej klasie znajdują się również odkurzacze specjalne przeznaczone przede wszystkim do odsysania pyłów palnych i wybuchowych. Z uwagi na rodzaj zanieczyszczeń, urządzenia te posiadają pojemnik z tworzywa ABS – zapewnia lekkość, ale i wytrzymałość.

 

Tego typu odkurzacz klasy H wyposażony jest w dodatkową ochronę przeciwogniową i dlatego nadaje się do bezpiecznego odsysania pyłów aluminium, papieru, sadzy i lakierów proszkowych, a nawet pyłów z tworzyw sztucznych wzmacnianych włóknem szklanym i węglowym.

odkurzacz przemysłowy typu h

 

 

 

 

Jaki worek filtrujący do odkurzacza przemysłowego wybrać?

Oprócz samego odkurzacza istotne jest również dobranie właściwego worka. Do odkurzaczy dostępne są odpowiednie, dostosowane do klasy pyłowej i odsysanego materiału worki filtrujące. Worek filtrujący jednorazowego użytku przeznaczony jest dla wszystkich rodzajów pyłu. Warto zainwestować w worki zapobiegające powstawaniu skorupy filtracyjnej, dzięki efektowi autooczyszczania. Niektóre worki jednorazowe posiadają praktyczne zamknięcie umożliwiające bezpyłową utylizację zanieczyszczeń i maksymalną ochronę zdrowia.

 

Wyróżniamy również worki filtrujące do wielokrotnego zastosowania, dzięki trójwarstwowej włókninie poliestrowej o dużej wytrzymałości. Przeznaczone głównie do odsysania dużych ilości pyłu klasy L i M. Worki te są łatwe i wygodne do opróżniania, ale nie wolno ich stosować w urządzeniach klasy H z uwagi na szkodliwość do zdrowia. W odkurzaczach klasy L dla podniesienia efektywności działań zaleca się pracę bezworkową, pod warunkiem, że urządzenie jest do tego przystosowane.

 

Do pyłów klasy H radzimy używać dwuwarstwowe worki bezpieczeństwa. Są to worki szczególnie bezpieczne, dostarczane wraz z dodatkowym workiem osłonowym, obejmującym worek filtrujący z włóknin.

 

Zbiornik to nie pojemność użytkowa!

Często przy wyborze odkurzacza kierujemy się wielkością zbiornika. Ponieważ piszemy ten poradnik z myślą o zadowolonych użytkownikach, zalecamy by w przyszłości pytać o pojemność użytkową. Decydujące jest bowiem nie to, jak duży jest zbiornik, ale ile realnie zanieczyszczeń może pomieścić.

 

Jaki model odkurzacza przemysłowego wybrać?

Urządzenia mobilne – idealne do przenoszenia, kompaktowe i lekkie: przeznaczone do prac montażowych, wykończeniowych i renowacyjnych o klasie L i M. Polecamy: GAS 25 L SFC.

 

Duże ilości pyłu – najlepsze są odkurzacze z automatyczną, regulowaną płynnie funkcją oczyszczania filtra dla zapewnienia stałej mocy ssania: doskonały do dużych ilości pyłu, zatem klasa L i M - GAS 35 M AFC, FLex S 47.

 

Stworzone do długotrwałej pracy przemysłowej – zalecane są odkurzacze wyróżniające się wytrzymałą koncepcją napędową, która umożliwia trudne, długotrwałe użytkowanie oraz pracę w trybie półstacjonarnym z zawieszanym modułem zasilania/odsysania – klasa M: RP 35YE Hitachi, CT 48 LE EC Festool.

 

Niebezpieczny pył jest bez szans z starciu z odkurzaczami o wysokim stopieniu separacji pyłów w filtrze. Specjalnie do odsysania pyłów rakotwórczych i chorobotwórczych, czyli dla urządzeń klasy H. Model godny uwagi: Hitachi RP350YDH WA.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • MichuMKB 2020-07-25

  Artykuł przyzwoity jednak jak dla mnie mało rozwinięty. Najbardziej zastanawiam sie nad klasa M i L , i różnica miedzy nimi pod względem budowy odkurzacza.

 • Paweł Maleck 2019-12-20

  Super artykuł. Kusi mnie wziąć klasę L. Krzysiek możesz mi coś więcej powiedzieć o tej firmie 'Metabo"? Coś obiło mi się o uszy, że działają już dość długo na rynku.

 • Krzysiek 2019-11-07

  Dzięki za artykuł, pomógł mi wybrać - klasa M zdecydowanie mi się przyda. Chyba wezmę coś z asortymentu metabo- bardzo lubię tę markę.

 • Milena345 2015-11-18

  Świetny artykuł, szczególnie, że sama jestem teraz w tym temacie. Szukam, szperam, próbuje wybrać coś sensownego. Póki co mam na oku ofertę tej firmy www.grupaka.com/, ale jeszcze ostatecznej decyzji nie podjęłam.

 • radek 2014-11-30

  ktos myslal jak to pisal rzadkosc! niestety odkurzacze ktore zostaly wymienione jako warte zakupu cechuja sie wysoka cena!

 • bartosz33 2014-08-23

  bardzo fajny artykuł, przydatne porady :)

 • Krzysztof K 2013-09-28

  Bardzo fajny artykuł. Dzięki wielkie

Dodaj komentarz
* Pola wymagane