Młot udarowy to twardziel wśród elektronarzędzi. Zburzy, przebije, skuje najmocniejsze materiały, niezbędny przy największych pracach budowlanych. Który warto wybrać, jakie powinien mieć właściwości?

Kup w Narzedzia.pl
Młot kujący Bosch GSH 5 CE
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
1 959 PLN
Młot wyburzeniowy Bosch GSH 27 VC
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
6 475,90 PLN
Młot kujący Bosch GSH 3 E
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
1 599 PLN
Młot kujący Bosch GSH 11 E
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
3-5 dni
2 283 PLN
Młot wyburzeniowy Bosch GSH 16-28
dostawa
wysyłka
>12 dni
4 547 PLN
Młot wyburzeniowy Bosch GSH 16-30
dostawa
wysyłka
>12 dni
4 547 PLN

Młotki, czyli wiertarki z udarem elektropneumatycznym dzielimy ze względu na system mocowania: SDS Plus (mały) i SDS Max (duży) oraz Hex 28 (obecny jedynie w dużych młotach wyburzeniowych). Z uwagi na wykonywaną pracę mamy podział na młotowiertarki do wiercenia, wiercenia i podkuwania (kombi) i do prac wyburzeniowych (kucie).


młot udarowy bosch
Zobacz też: Jaki młot udarowy? - Ranking Top5 wg narzedzia.pl!

Młot udarowy - jak uchwyt wybrać?

Młotki z uchwytem SDS Plus nadają się do bardzo małych prac wiertarskich i niewielkich prac związanych z podkuwaniem. Przy młocie „kombi” stosunek czasu wiercenia do czasu kucia powinien wynosić 70-80% (wiercenie) do 20-30%(kucie). Jeżeli jest to odwrócone to młotek szybko trafi do serwisu.


Ze względu na wykonywane otwory, podobnie jak w wiertarkach, maksymalna średnica nie powinna być średnicą, którą cały czas wiercimy. Np. dla młotka Protool RHP 18 Plus optymalny zakres wiercenia to przedział 6- 14 mm. Można wykonywać oczywiście otwory o średnicy 18mm, ale powinno to być sporadyczne. Jeżeli w grę wchodzą duże ilości kucia, najbardziej odpowiedni będzie młotek tylko z taką funkcją. Wybrany młotek powinien być możliwie najlżejszy i dysponować maksymalną siłą kucia. Moc silnika nie ma tutaj decydującego znaczenia.


Najważniejszym parametrem jest moc kucia, wyrażona w Joulach (J). Przy pracach na rusztowaniu młotek powinien być jeszcze możliwie krótki (pionowy układ silnika). Niektóre młotki mają układy eliminujące wibracje, przez co praca nimi jest mniej męcząca.

Sprawdź ofertę młotowiertarek w sklepie narzedzia.pl!

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Marek 2019-12-20

    Polecam młot od metabo. Dobrze się sprawdza, warto w niego zainwestować. Firma oferuje szybki serwis gwarancyjny.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz