Młot udarowy to twardziel wśród elektronarzędzi. Zburzy, przebije, skuje najmocniejsze materiały, niezbędny przy największych pracach budowlanych. Który warto wybrać, jakie powinien mieć właściwości?

Kup w Narzedzia.pl
Młot udarowo-obrotowy SDS-Plus Bosch GBH 2-26D
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
883 655
Młot udarowo-obrotowy Makita HR4013C
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
2 244
Młot udarowy Graphite 58G874
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
dziś
711,99
Młot udarowo-obrotowy Graphite 58G878
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
1 513
Młot udarowo-obrotowy SDS-Max Makita HR5202C
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
3 598
Młot udarowo-obrotowy Graphite 58G862
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
dziś
499

Młotki, czyli wiertarki z udarem elektropneumatycznym dzielimy ze względu na system mocowania: SDS Plus (mały) i SDS Max (duży) oraz Hex 28 (obecny jedynie w dużych młotach wyburzeniowych). Z uwagi na wykonywaną pracę mamy podział na młotowiertarki do wiercenia, wiercenia i podkuwania (kombi) i do prac wyburzeniowych (kucie).


młot udarowy bosch
Zobacz też: Jaki młot udarowy? - Ranking Top5 wg narzedzia.pl!

Młot udarowy - jak uchwyt wybrać?

Młotki z uchwytem SDS Plus nadają się do bardzo małych prac wiertarskich i niewielkich prac związanych z podkuwaniem. Przy młocie „kombi” stosunek czasu wiercenia do czasu kucia powinien wynosić 70-80% (wiercenie) do 20-30%(kucie). Jeżeli jest to odwrócone to młotek szybko trafi do serwisu.

Średnica nawierceń

Ze względu na wykonywane otwory, podobnie jak w wiertarkach, maksymalna średnica nie powinna być średnicą, którą cały czas wiercimy. Np. dla młotka Protool RHP 18 Plus optymalny zakres wiercenia to przedział 6- 14 mm. Można wykonywać oczywiście otwory o średnicy 18mm, ale powinno to być sporadyczne. Jeżeli w grę wchodzą duże ilości kucia, najbardziej odpowiedni będzie młotek tylko z taką funkcją. Wybrany młotek powinien być możliwie najlżejszy i dysponować maksymalną siłą kucia. Moc silnika nie ma tutaj decydującego znaczenia.

Moc młota udarowego

Najważniejszym parametrem jest moc kucia, wyrażona w Joulach (J). Przy pracach na rusztowaniu młotek powinien być jeszcze możliwie krótki (pionowy układ silnika). Niektóre młotki mają układy eliminujące wibracje, przez co praca nimi jest mniej męcząca. Młoty udarowe posiadające mocą ponad 1000W adresowane są do poważniejszych prac budowlanych. Ponadto, zostały wyposażone w regulatory prędkości obrotowej i liczby udarów w celu uzyskania jeszcze większej wydajności. Należy pamiętać, że moc podawana przez producenta w instrukcji jest wartością pobieraną przez urządzenie z sieci energetycznej. Z kolei moc użyteczna, na uchwycie narzędziowym, stanowi ok. 50-60% tej wartości. Niektórzy producenci wyróżniają od razu te dwa parametry.

Wyposażenie dodatkowe

Młoty udarowe mogą się różnić się między sobą zestawem akcesoriów. Oczywiście, im będzie ich więcej, tym korzystniej dla nas. Kupując młot udarowy możemy mieć do niego dołączoną dodatkową rękojeść zapewniająca pełną kontrole nad urządzeniem. Wskaźniki głębokości wiercenia pozwala ograniczyć zbytnie zagłębianie się wiertła w obrabiany materiał. Może posiadać również różnego rodzaju wiertła i dłuta, a nawet całe zestawy. Dodatkowe akcesoria dostępne wraz z młotem udarowym mogą się z czasem okazać niezwykle przydatne i warto zastanowić się, który z porównywanych przez nas produktów ma ich więcej. Jednak, zestaw akcesoriów dołączanych do młota udarowego nie powinien być decydującym parametrem przy zakupie. Ważniejsze są oczywiście cechy techniczne urządzenia.

 

Sprawdź ofertę młotowiertarek w sklepie narzedzia.pl!

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • Marek 2019-12-20

    Polecam młot od metabo. Dobrze się sprawdza, warto w niego zainwestować. Firma oferuje szybki serwis gwarancyjny.

* Pola wymagane
Dodaj komentarz