Od prostych modeli diodowych po rozbudowane cyfrowe urządzenia – oferta mierników jest naprawdę duża. Właśnie dlatego znalezienie sprzętu nie sprawia większych trudności, bez względu na cel stosowania multimetrów.

Mierniki napięcia prądu – zastosowania

Pomiar napięcia niezbędny jest przede wszystkim podczas wszystkich prac związanych z elektryką. Chodzi o montaż oraz naprawę instalacji elektrycznej. Mierniki napięcia pozwalają sprawdzić, czy instalacja działa w poprawny sposób.

Miernik napięcia elektrycznego przydaje się też w warsztatach samochodowych, choć powinien go mieć w swoim garażu nawet amator motoryzacji. Urządzenie pozwala przede wszystkim wykryć miejsce usterki w układzie, co ma duże znaczenie podczas odszukiwania przyczyn awarii. Do takich przypadków należy wybrać urządzenie, które będzie mierzyć prąd stały, poza tym powinno być możliwe dokonywanie pomiarów bez trzymania urządzenia, co ułatwia chociażby miernik cęgowy.

Inne parametry należy brać pod uwagę podczas korzystania z narzędzie w domu. Wskaźnik cyfrowy napięcia powinien mieć odpowiedni zakres pomiarów, który wynosi minimum 500V. To bardzo istotne, ponieważ napięcie sieciowe jest przemienne, dlatego źle dobrane urządzenie może się uszkodzić. Ważne są także takie funkcje jak omomierz lub przynajmniej opcja sprawdzenia ciągłości obwodu, inaczej ciężko znaleźć topiki lub punkt, w którym ma miejsce zwarcie.

Miernik napięcia

Podstawowe typy mierników

Najprostszym wariantem jest czujnik napięcia diodowy, w którym światło LED zapala się przy konkretnym symbolu, pokazując wynik pomiaru. Takie urządzenie znajduje zastosowanie głównie w mechanice, nie sprawdzi się do prądu przemiennego. Cena jest jednak bardzo przystępna, a co za tym idzie – jest to dobry wybór, jeśli ma się minimalistyczne i sprecyzowane wymagania.

Miernik może jednak przyjąć dużo bardziej rozbudowaną postać i badać większą ilość parametrów, niż tylko samo napięcie. Multimetr oprócz napięcia i natężenia prądu stałego czy przemiennego sprawdzi też rezystancję, częstotliwość, pojemność, temperaturę, testuje tranzystory i wiele innych. Wraz z zaawansowaniem urządzenia rośnie liczba jego zastosowań, ale również cena. Niemniej jest to urządzenie, które kupuje się na lata, dlatego niekiedy warto przyjrzeć się bardziej rozbudowanym multimetrom.

Opcje multimetrów

Cyfrowy multimetr będzie korzystał z wyświetlacza, jednak w różnych urządzeniach stopień rozbudowania prezentowanych na nim informacji może się różnić. W wielu modelach można poznać nie tylko wynik pomiaru, ale także zobaczyć wykres przedstawiający zmieniające się parametry w czasie. W bardziej zaawansowanych miernikach istnieją także funkcje wyznaczania średniej z pomiarów czy ich zapisu. Ponadto producenci informują o dokładności podawanych wyników, dlatego można dokonywać wyboru spośród urządzeń o różnym stopniu precyzji.

Uniwersalny miernik cyfrowy może mieć także różne metody doboru skali. W niektórych urządzeniach dzieje się to automatycznie, to duże ułatwienie dla amatorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z elektroniką. Ręczny dobór sprawdza się doskonale, jeśli jest używany świadomie, jednak w przypadku użycia go w niewłaściwy sposób, cały miernik może ulec uszkodzeniu. Warto jednak zwrócić uwagę, że w urządzeniach działających automatycznie element odpowiadający za dobór skali z czasem może się zepsuć, a wtedy konieczny będzie zakup nowego urządzenia.

Jak w przypadku każdego narzędzia, w multimetrach również ważną rolę odgrywa bezpieczeństwo. Z tego powodu na wypadek przekroczenia skali pomiarowej urządzenia, zainstalowano w nim bezpiecznik. Wyróżnia się także różne stopnie ochrony przeciwprzepięciowej. Jej skala wyrażona jest w czterech stopniach CAT. Im wyższy stopień, tym większy zakres pomiarowy urządzenia.

Dodatkowe funkcje mierników napięcia

Istnieje kilka dodatkowych opcji, które można znaleźć w poszczególnych miernikach:

  • True RMS – oznacza to, że dokonuje się realnych pomiarów. Uzyskuje się informacje zarówno o sinusoidalnym, jak i niesinusoidalnym przebiegu napięć.
  • SEL – ta funkcja pozwala na przełączanie miernika pomiędzy pomiarem prądu stałego (DC) i przemiennego (AC), co pozwala mocno rozszerzyć zakres funkcjonalności urządzenia.
  • V.F.C. – służy do odfiltrowywania częstotliwości PWM (Pulse-Width Modulation), dzięki czemu możliwe jest dokonanie bardziej dokładnych pomiarów w przypadku niższych częstotliwości.
  • Tryb testu diod – umożliwia znalezienie uszkodzonych diod, które wykorzystywane są m.in. w wielu urządzeniach zasilających.

Ranking

Uniwersalny miernik napięcia Neo 94-001 to wszechstronne urządzanie w przystępnej cenie. Czytelny wyświetlacz LCD. Przechowywanie ułatwia pokrowiec.
Ocena:
5,0
164,99
Kolejna uniwersalna propozycja z naszej strony to elektroniczny miernik firmy Topex 94W104. Podstawowe funkcje w przystępnej cenie. Urządzenie przede wszystkim do użytku amatorskiego.

Dane techniczne

  • Test połączeń: tak
Ocena:
5,0
71,99
Cęgi pomiarowe C-3 WACEGC3OKR marki Sonel to propozycja dla bardziej wymagających użytkowników. Szeroki zakres zastosowań Maksymalna średnica obejmowanego przewodu to 52mm.
Ocena:
4,9
Propozycja od Yato, to wielofunkcyjny miernik cyfrowy YT-73085. I funkcji jest tu naprawdę wiele, co sprawia, że zakres zastosowań tego urządzenia jest niezwykle szeroki. Polecany zarówno wymagającym majsterkowiczom, jak i profesjonalistom.
Ocena:
4,9
145,49
Czas na propozycję ściśle dla profesjonalistów: MM P3 uniwersalny cyfrowy miernik z akcesoriami Benning. Wysoka dokładność pomiaru, sprawia, że sprzęt przyda się we wszystkich pracach związanych z delikatną elektroniką.

Wyposażenie podstawowe

  • Zawartość opakowania: multimetr z sondami, etui, baterie
Ocena:
4,8
409
Dodaj komentarz
* Pola wymagane