Laser krzyżowy jest coraz chętniej wybieranym narzędziem pomiarowym do wyznaczania linii pionowych i poziomych, co wcale nie dziwi – popularne od wielu lat poziomnice (potocznie zwane poziomicami) z libellą przechodzą powoli do przeszłości. Dlaczego? Przepaść pomiędzy dokładnością pomiaru poziomicy laserowej a tradycyjnej jest ogromna.

Kup w Narzedzia.pl
2 049 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
1 939,99
Laser krzyżowy zielony 360° Smart365 06-03030G
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
650 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
619,99
Laser krzyżowy Ryobi RBCLLG1
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
293,99
Laser krzyżowy ze statywem i okularami Geo-Fennel EL 601
dostępne
9 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
416,49
Laser płaszczyznowy ze statywem Neo 75-102
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
452 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
322,99
Laser krzyżowy ze statywem Bosch AdvancedLevel 360/TT 150 Set
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
714,90

Lasery krzyżowe a poziomnice laserowe

Na początku warto jasno określić różnicę pomiędzy tymi urządzeniami, ponieważ ich nazwy bywają stosowane jako synonimy, a są to dwa różne przyrządy (chociaż faktycznie bardzo podobne). Poziomica laserowa emituje jedną zieloną bądź czerwoną wiązkę lasera w linii poziomej. Zamiast wyznaczania linii tradycyjną poziomicą i rysowania jej ołówkiem, wystarczy tylko uruchomić urządzenie i pozioma linia wyświetli się na ścianie bądź dookoła pokoju. Z kolei laser krzyżowy wyznacza także drugą wiązkę – pionową. Dzięki niemu można wykonywać kilka prac remontowych lub montażowych na raz, np. na budowie.

Laser krzyżowy podczas prac wykończeniowych

Z tej charakterystyki jasno wynika, że laser krzyżowy jest narzędziem bardziej funkcjonalnym, mającym więcej zastosowań. Teoretycznie poziomicę laserową, po dokupieniu dodatkowych akcesoriów, można przerobić na laser krzyżowy, ale sens ma to jedynie wówczas, gdy już ją posiadamy i przerobienie jej na uniwersalny przyrząd opłaca się bardziej niż zakup nowego.

Do czego służy laser krzyżowy?

Tradycyjne poziomnice wciąż przydają się w każdym domu czy warsztacie do wyznaczania krótkich, prostych linii np. do powieszenia na ścianie obrazów czy ramek na zdjęcia. Jednak jeśli chodzi o wyznaczanie linii dookoła całego pomieszczenia, to niestety te narzędzia dosyć często zawodzą.

Podwieszony laser krzyżowy

Laser krzyżowy lub poziomica laserowa to najbardziej precyzyjne urządzenia, które możemy wykorzystać w pracach mierniczych w budownictwie, montażu, remontach. Ważną zaletą lasera krzyżowego jest również szybkość działania – wyznaczenie linii poziomych, pionowych oraz skośnych (po odpowiednim ustawieniu przyrządu i zablokowaniu go w danej pozycji) zajmuje kilkanaście sekund. Rysowanie linii od poziomicy tradycyjnej to zabawa na co najmniej kilkanaście minut. Laser krzyżowy i poziomnica laserowa przydają się w wielu pracach, szczególnie remontowo-budowlanych. Wykorzystać je można m.in. w:

  • pracach malarskich,
  • tapetowaniu,
  • układaniu i cięciu paneli,
  • układaniu i cięciu płytek,
  • wykonywaniu elewacji,
  • montażu płyt kartonowo-gipsowych,
  • montażu oświetlenia,
  • wyznaczaniu linii pod kable, przewody, rury.

Warte podkreślenia jest to, że laser krzyżowy jest równie pożyteczny w wyposażeniu profesjonalnych ekip budowlanych czy warsztatach, jak i w amatorskim użytku. Zdecydowanie to narzędzie przyda się każdemu i ułatwi wykonywanie drobnych robót w domu, nawet tak prozaicznych, jak montaż półek czy wieszanie ozdób na ścianach.

Jaki laser krzyżowy wybrać do prac na zewnątrz?

Do prac zewnętrznych (np. przy elewacji) należy dobrać laser krzyżowy bardziej zaawansowany technologicznie, posiadający w zestawie odbiornik laserowy (albo laser kompatybilny z nim i umożliwiający dokupienie odbiornika oddzielnie). Odbiornik lub detektor umożliwia wyznaczanie linii na zewnątrz, w świetle dziennym.

W laserach krzyżowych wiązka laserowa musi być bezpieczna dla oczu człowieka, przez co bywa niewidoczna na dużych, zewnętrznych powierzchniach. Odbiornik laserowy pozwala więc na wyznaczenie owej wiązki poprzez sygnały dźwiękowe i graficzne, w sytuacjach, gdy nie jest widoczna lub jest niewyraźna. Wspomniane sygnały umożliwiają naniesienie ich mazakiem na wybraną powierzchnię.

Nie każdy laser krzyżowy czy poziomica laserowa jest przystosowana do współpracy z detektorem, dlatego należy wziąć to pod uwagę już na etapie wyboru danego przyrządu laserowego. Trzeba pamiętać o tym, aby na urządzeniu włączyć opcje trybu pulsacyjnego, by detektor zaczął w ogóle działać i wyznaczać linie.

Laser krzyżowy podczas prac wykończeniowych w biurze

Czy warto kupić poziomnicę laserową lub laser krzyżowy?

Słowem podsumowania: dobrej jakości poziomica laserowa to z całą pewnością urządzenie, które niezwykle przyspiesza pracę i czyni ją łatwiejszą. Tradycyjna poziomnica jest w gruncie rzeczy mało dokładna w zakresie wyznaczania długich linii dookoła pomieszczenia bądź na zewnątrz budynku. Laser krzyżowy ma dokładność ok. 2-5 mm/10 m (zależnie od wybranego modelu), co jest bardzo przyzwoitym wynikiem i takie wahania są najczęściej niewidoczne gołym okiem. Polecamy zakup przyrządu z regulowanym statywem, dzięki któremu praca z narzędziem będzie jeszcze bardziej efektywna i możliwa na różnych wysokościach.

Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu, który jest wyposażony w bogaty zasób przyrządów laserowych służących do wyznaczania precyzyjnych, prostych linii.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane