Zastanawiasz się nad wyborem szlifierki kątowej? Nie wiesz, jaka jest dla Ciebie odpowiednia? Aby wybrać optymalny model należy odpowiedzieć sobie na pytanie: jak często będziemy korzystać ze szlifierki i jakie prace będziemy nią wykonywać?

Kup w Narzedzia.pl
Szlifierka kątowa Metabo W 750-125
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
217,90
Szlifierka kątowa Bosch GWS 9-125
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
324,99
371,99
Szlifierka kątowa Yato YT-82099
dostępne
7 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
267,49
Szlifierka kątowa X-Lock Bosch GWX 9-125 S
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
513,99
Szlifierka kątowa AEG BEWS18-125BL-0
dostawa
wysyłka
>12 dni
679

Przy wyborze szlifierki kątowej kluczowe są takie 2 kwestie. Pierwszą jest określenie, do jakiej pracy szlifierka kątowa będzie używana, czy do użytku domowego od czasu do czasu, czy do ciągłej, intensywnej pracy w zakładzie czy w przedsiębiorstwie. Kolejną istotną kwestią jest średnica tarczy, a co za tym idzie – masa i moc szlifierki. Szlifierki kątowe występują więc w kilku odmianach w zależności od wielkości tarczy:

Szlifierka kątowa 115 - wady i zalety

Szlifierki kątowe z tarczą o średnicy 115mm są najczęściej używane przez majsterkowiczów do podstawowych prac w gospodarstwach domowych – przy niskim obciążeniu i krótkotrwałym, sporadycznym działaniu. Przeznaczone są do lekkich prac ze względu na niewielką moc silnika (ok. 600-900W) i małą masę. Szlifierki kątowe 115mm ze względu na niewielką średnice tarczy są rzadko używana przez profesjonalistów. Najmniejsze szlifierki kątowe sprawdzają się przy niezbyt skomplikowanych pracach takich, jak usuwanie rdzy, przycinanie płytek ceramicznych oraz drobnych elementów wykonanych z metalu czy drewna.

szlifierka kątowa 115

 

Szlifierka kątowa 125mm - dla kogo?

Szlifierki kątowe 125mm przeznaczone są do cięższych prac warsztatowych i budowlanych oraz do bardziej intensywnej eksploatacji. Większe szlifierki kątowe to nie tylko większa średnica tarczy, ale także większa moc silnika, która w tym przypadku waha się w granicach od 600–1200 W. Szlifierki te produkowane są już z podziałem na modele dla amatorów na użytek domowy oraz dla profesjonalistów do prac w warsztatach i przedsiębiorstwach. W związku z tym szlifierki kątowe 125mm o mniejszej mocy 600-900W przeznaczone są do lżejszych prac ze względu na mniejszą masę.

Dzięki temu sprawdzi się podczas działań, w których szlifierka obrabia płaszczyzny pod różnymi kątami nachylenia i w różnych pozycjach. Szlifierki kątowe 125mm do bardziej wymagających prac, np. długotrwałe szlifowanie stali, o mocy 1000-1200W które nadają się już do długotrwałej pracy pod dużym obciążeniem (długotrwałe szlifowanie stali). Szlifierki kątowe 125 z mocnym silnikiem posiadają dość duże rezerwy mocy i nie grzeją się zbytnio. Są zatem bardziej odporne na uszkodzenia.  Szlifierki wyposażone w silniki o mocy ponad 1200W stworzone zostały do pracy pod dużym obciążeniem, ale jednak do krótkotrwałych działań, ponieważ długi czas ciągłego użytkowania może spowodować uszkodzenie silnika i jego przegrzanie.

szlifierka kątowa 125

 

Szlifierka kątowa 150-180 - rzadko spotykane

Szlifierki kątowe z tarczą o średnicy 150-180mm są rzadziej wybierane, gdyż budowa jak i masa są już znacząco większe w porównaniu ze szlifierkami 125. Wpływa to na pewne utrudnia w użytkowaniu i funkcjonalność, dlatego przeznaczone są przede wszystkim do długotrwałych prac szlifierskich. W praktyce jednak profesjonaliści do tego celu stosuje już największe szlifierki kątowe 230mm. Z kolei majsterkowicz, który planuje bardziej wymagające prace budowlane i warsztatowe, powinien zastanowić się nad zakupem dużych szlifierek kątowych przeznaczonych do zastosowań profesjonalnych. Takie szlifierki są wyposażone w tarczę o średnicy 180 bądź 230mm, a ich moc sięga od ok. 2000W i w zależności od modelu może dochodzić do 2600W.

szlifierka kątowa 180

Szlifierka kątowa 230 dedykowane profesjonalistom

Szlifierki kątowe z tarczą o średnicy 230mm to największe modele z największą mocą przeznaczone do pracy z największym obciążeniem. Ze względu na duże gabaryty masę są stosowane w dużych firmach do pracy w jednej pozycji. Szlifierka kątowa 230mm przeznaczona jest do cięcia zbrojeń i metalowych konstrukcji. jest też używana przy pracach brukarskich, głównie przy cięciu kostek, a także szlifowaniu dużych powierzchni betonu czy metalu.

szlifowanie metalu szlifierką bosch

Sprawdź: Jaka szlifierka dla profesjonalisty? Ranking szlifierek kątowych 230mm

Jak wybrać wielkość szlifierki kątowej - podsumowanie

1. Szlifierka kątowa 115mm przeznaczona jest do sporadycznych prac, na użytek domowy

2. Szlifierki kątowe 125 o mocy 600-900W przeznaczone są dla majsterkowiczów i do szlifowania pod różnymi kątami nachylenia i w różnych pozycjach

3. Szlifierki kątowe 125mm z silnikiem o mocy 1000-1200W idealnie nadają się profesjonanych prac - pod dużym obciążeniem, np. długotrwałe szlifowanie stali

4. Szlifierki kątowe 150-180mm są rzadziej wybierane, bowiem profesjonaliści cenią większą moc i większe możliwości szlifierek kątowych 230mm

5. Szlifierki kątowe 230mm dla profesjonalistów do pracy pod największym obciążeniem - cięcie zbrojen i metalowych konstrukcji czy szlifowanie dużych powierzchni

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane