Zastanawiasz się nad zakupem spawarki do użytku domowego i nie wiesz, jaką wybrać? Nie wiesz, czy zdecydować się na spawarkę transformatorowa czy inwertorową? Pomożemy ci dokonać wyboru i pokażemy, na jakie parametry zwrócić uwagę.

Kup w Narzedzia.pl
Mini spawarka inwertorowa MMA Itamati CPT-200I
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
344,99
Spawarka inwertorowa Ideal V-TIG 225 PULS +265400
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 599
Spawarka inwertorowa Graphite 56H812
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
449,99
Spawarka inwertorowa Graphite 56H811
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
399,99

To, czy wybierzemy prostą spawarkę do domu, czy profesjonalną, zależy od tego, jak intensywnie będziemy nią pracować i jakich efektów się po niej spodziewamy. Spawarki amatorskie czy to transformatorowe, czy inwertorowe są mniej wydajne, dlatego też nie nadają się do długotrwałej, profesjonalnej pracy. W pełni jednak spełnią oczekiwania spawacza – amatora. 

Bez wątpienia spawarka przyda się, gdy zajdzie potrzeba naprawienia ogrodzenia wokół posesji, gdy będziemy chcieli samodzielnie zrobić daszek nad garażem czy tarasem, itp. Jeśli nie posiadamy własnej spawarki, będziemy zmuszeni korzystać z uprzejmości sąsiada lub znajomego. Chcesz tego uniknąć, ale nie wiesz, jaką spawarkę wybrać? Jakie funkcje powinna mieć? Które z parametrów są najbardziej istotne?

Zobacz narzędzia spawalnicze w sklepie narzedzia.pl

 Spawarka transformatorowa czy inwertorowa do domowego użytku?

Jeśli chodzi o spawarki przeznaczone do amatorów, to dużą popularnością cieszą się spawarki transformatorowe, które mają nieskomplikowaną budowę i są stosunkowo tanie. Posiadają małą sprawność, dlatego też sprawdzą się w przydomowych pracach (spawarka szybko się przegrzewa). Duża masa i wymiary nie mają też większego znaczenia, gdy pracujemy wokół domu, czy w garażu. Co byłoby poważną wada w przypadku pracy profesjonalisty. W przypadku amatorskich spawarek transformatorowych trzeba pamiętać, że ten typ spawarki wysoki pobór prądu oraz jakość spawania zależną od jakości elektrod. Niemniej jednak, do zakupu spawarek transformatorowych skłania niski koszt, prosta budowa i minimalna wrażliwość na uszkodzenia mechaniczne. Użytkownicy doceniają spawarki transformatorowe: Graphite 56H802, Dedra DESA195.

Drugą grupą spawarek są spawarki inwertorowe, które znacznie częściej wykorzystywane są w pracy profesjonalistów. Dostępne są spawarki inwertorowe do użytku amatorskiego o mniejszych możliwościach. Spawarki inwertorowe zyskują coraz więcej zwolenników wśród amatorów i hobbystów. Wielu użytkowników jest w stanie zapłacić więcej, ale mieć sprzęt, który wyróżnia się wysoką sprawnością, większą tolerancją na spadki napięć, płynną regulacją prądu, funkcjami wspomagającymi spawanie, małą wrażliwością na jakość elektrod oraz niewielkim poborem prądu. Wśród użytkoników popularnościa cieszą się takie modele, jak spawarka inwertorowa Itamati MMA 200 EI, spawarka Dedra DESI201, spawarka inwertorowa Telwin FORCE 165+ACX.

Przeczytaj także: Spawarka inwertorowa czy transformatorowa?

Spawarka do domu: istotne parametry

Na potrzeby domowe najchętniej kupujemy spawarki o mocy ok. 160-200A niezależnie od typu spawarki. Taka moc w zupełności wystarcza do spawania elementów grubości ok. 8mm. Trzeba pamiętać, że podawana moc odpowiada mocy pobieranej z sieci wybór mocy urządzenia powinien być w dużej mierze uzależniony od jakości instalacji elektrycznej w domu czy warsztacie. Zatem dość istotna sprawa to energia elektryczna jaką dysponujemy.  W domu mamy zazwyczaj prąd jednofazowy, dlatego też wystarczy nam spawarka 230V.

Istotnym parametrem jest także sprawności spawarki. Jest ona zazwyczaj podawana w procentach i odnosi się do cyklu 10 minutowego. Dla przykładu spawarka Itamati posiada wysoką sprawność - 80%, co oznacza 8min spawania, 2min chłodzenia.

Spawarka do domu: podsumowanie

1. Przede wszystkim spawarka nawet do zastosowań "domowych" musi posiadać odpowiednia moc. Co ok. 160-200A. Powinna posiadać odpowiednia sprawność i być łatwa w użytkowaniu.

2. Jeśli chcemy wykorzystywać naszą spawarkę do pracy w przydomowych warsztatach, wystarczająca będzie dla nas spawarka z linii hobby. Nie ma potrzeby inwestować w profesjonalny sprzęt, którego obsługa moze sprawić problemy, a jej możliwości nie zostaną w pełni wykorzystane.

3. Marka... Na cenę spawarki niewątpliwie wpływa to, czy została ona wyprodukowana przez renomowanego producenta. Spawarka sygnowana przez znanego producenta na pewno będzie droższa, np. Telwin FORCE 165+ACX. Nie oznacza to jedna, że tańsze modele są gorsze. Dostępne są przecież spawarki mniej znanych marek, które dopiero budują sobie renomę, np. spawarka inwertorowa Itamati MMA 200 EI. Trzeba się dobrze zastanowić, jaki mamy budżet i czy warto wydawać dużo pieniędzy na spawarkę, którą będziemy używać okazjonalnie.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • andrew 2021-03-03

    moc to podaje się w chyba watach,kilowatach? podając zakres w amperach to nazywa się poprawnie wydajność prądowa. każdy transformator ma przekładnię i nie wiem ,bo nie podano jaką moc , prąd pobiera spawarka gdy ją podłączę do gniazdka w domu,pokoju. tego wam się nie chciało podać. zabezpieczenia prądowe w gniazdku przeciętnie to 16 amper. ważna jest także waga spawarki ,gdy nie ma kółek.

  • pan 2015-08-21

    Nie kojarzę marki itamati, ciekawe, trzeba sprawdzić

Dodaj komentarz
* Pola wymagane