Zastanawiasz się nad wyborem przecinarki do glazury i nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Pracujesz przecinarką i chcesz wiedzieć, co zrobić, by uzyskać największa efektywność? Przedstawienia kilku ogólnych uwag, o których należy pamiętać przy wyborze przecinarki elektrycznej, a później podczas jej eksploatacji.

Kup w Narzedzia.pl
Przecinarka do glazury Rubi DC-250 1200
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
5 469
Tarcza diamentowa Pro 200mm Rubi CPC 200 PRO
dostępne
4 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
212
124
4 737,99
308,49
Tarcza diamentowa 125mm Rubi Csv 125 pro
dostawa
wysyłka
>12 dni
55,99

Przecinarki do płytek – jakie parametry są ważne?

Wybierając przecinarkę elektryczną do płytek ceramicznych, gresowych oraz płyt kamiennych należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Po pierwsze, istotnym parametrem jest długość cięcia. Inną przecinarkę kupimy, gdy chcemy przeciąć płytki o najbardziej popularnych wymiarach wzdłuż dłuższego boku, ale i po przekątnej (np. płytka o wymiarach 60x60 przecinana po przekątnej wymaga ok. 85-90 cm długości cięcia). Wtedy wybierzemy model najbardziej uniwersalny. Natomiast, gdy zależy nam na obróbce nowoczesnych płytek o dużych wymiarach, musimy wybrać przecinarki do glazury bardziej zaawansowane. Kolejnym ważnym parametrem jest głębokość cięcia określająca maksymalną grubość ciętego materiału. Jeżeli konstrukcja przecinarki  umożliwia zagłębianie tarczy, wówczas możliwe jest wykonywanie cięć podwójnych (czyli głębszych po odwróceniu materiału) oraz nacięć w środku płytki. Glazurnicy zwracają uwagę na moc silnika. Oczywiście im większa moc, tym większe możliwości pracy, zwłaszcza w materiałach grubszych (powyżej 20mm). Trzeba jednak pamiętać, że decydujący wpływ na płynne i skuteczne cięcie ma od zwrócić uwagę na jej konstrukcję gwarantującą komfort działania i bezpieczeństwo operatora, a także czy zapewniona jest stabilność podczas cięcia, czy jest możliwe przeprowadzanie powtarzalnych regulacji, czy demontaż nie sprawi problemu. Istotne są również takie kwestie jak: szybkie i sprawne mycie przecinarki do glazury po zakończeniu prac, jej transport, czy w wyposażeniu znajdują się przymiary i listwy mocujące płytkę na blatach. Wybierając przecinarkę do płytek trzeba wziąć pod uwagę miejsce wykonywania prac – przy remontach prywatnych mieszkań sprawdzą się mniejsze przecinarki – ręczne czy stołowe. Z kolei podczas pracy w domach, pomieszczeniach użytkowych lub halach, w których łatwiej wygospodarować miejsce możemy skorzystać z przecinarek do płytek o większych rozmiarach – przecinarki stolikowe.

Zobacz wszystkie elektryczne przecinarki do glazury w sklepie narzedzia.pl

 

Jaki efektywnie pracować?

Oprócz właściwej przecinarki istotne jest także stosowanie właściwego rodzaju oraz modelu tarczy. Tarcza musi być odpowiednio dobrana pod względem jakości oraz twardości obrzeża tnącego, które w obrabianym materiale będzie stopniowo ulegało ścieraniu odsłaniając nowe ziarna diamentów. Podczas cięcia płytek o grubości większej niż 20-30 mm powinno się stosować tarcze typu turbo (obwód ciągły z nacięciami), która gwarantuje szybsze cięcie oraz skuteczniejsze odprowadzanie urobku i chłodzenie. Aby zapewnić odpowiednie chłodzenie trzeba ustawić strumień wody odpowiednio mocny. Ważne jest bowiem nie tylko chłodzenie, ale również oczyszczanie tarczy z urobku. Dodatkowo prowadząc tarczę w ciętej płytce należy robić to w sposób spokojny i jednostajny – bez gwałtownych szarpnięć. Zbyt szybkie cięcie może skutkować skrzywieniem toru cięcia, przegrzania bądź spalenia tarczy.


Jaką tarczę wybrać?

Wybierając tarcze trzeba zwrócić uwagę na parametry określone przez producenta, sugerujące przeznaczenie. Właściwie dobrana tarcza diamentowa do konkretnego materiału znacząco wpływa na szybkość i jakość cięcia oraz żywotność tarczy. Segment diamentowy jest wykonany z mieszanki ziaren diamentu syntetycznego (o różnej wielkości i regularności kształtów), które „wtopione” są w korpus wykonany ze stali lub stopu metali lekkich. W zależności od wielkości i gęstości ułożenia ziaren diamentu, rodzaju spoiwa, kształtu obrzeża, tarcze diamentowe mają różne właściwości ścierne i w związku z tym są adresowane do różnych materiałów (np. inne do miękkich płytek ceramicznych, inne do twardych gresowych, a jeszcze inne – do materiałów budowlanych). Częstym błędem jest używanie tarczy przeznaczonej do cięcia twardego gresu jako uniwersalnej tarczy do wszystkiego.  Aczkolwiek taka tarcza w materiale miękkim z czasem się stępi. Mimo, że na pierwszy rzut oka widoczny będzie jeszcze segment tnący, to jednak na jego powierzchni nie będzie żadnych nowych ziaren diamentu pozwalających na dalsze cięcie. Gdy chcemy wykonać szereg cięć w różnych materiałach, wówczas odpowiednia będzie tarcza uniwersalna, której dodatkowym atutem jest szybkie cięcie, natomiast wadą szybsze zużycie i możliwość lekkiego szarpania krawędzi cięcia. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie co najmniej 2 lub 3 tarcz przeznaczonych do różnych materiałów i pracę tą odpowiednią, co będzie skutkowało szybkością i wysoką jakością wykonania prac oraz dłuższą żywotnością tarczy. Należy pamiętać, że intensywne używanie tarczy do cięć ukośnych powoduje jej nierównomierne zużycie, co skutkuje utrudnieniami podczas wykonywania taką tarczą cięć prostych.


Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Dodaj komentarz
* Pola wymagane