Jaką nagrzewnicę powietrza wybrać?

kategoria: Ekspert radzi Komentarze Data publikacji: 2013-10-23

autor: Redakcja www.narzedzia.pl

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniej nagrzewnicy należy odpowiedzieć sobie na pytanie: elektryczna, gazowa czy olejowa? Każdy z wymienionych typów ma bowiem swoje wady i zalety. Przybliżymy je, aby ułatwić Ci wybór nagrzewnicy, najbardziej odpowiadający Twoim potrzebom.

Kup w Narzedzia.pl
Nagrzewnica olejowa Neo 90-080
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
814,99 zł
Nagrzewnica gazowa 15kW Dedra DED9941A
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
381 zł
Nagrzewnica elektryczna 5000W 400V 3 faz Dedra DED9922
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
574,99 zł 368 zł
Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 574,99 zł
Nagrzewnica elektryczna Master B 3 ECA
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
440,99 zł 367,99 zł
Najniższa cena w okresie 30 dni przed obniżką: 440,99 zł
Nagrzewnica gazowa Neo 90-083
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
434,99 zł
Nagrzewnica gazowa akumulatorowa 15kW Graphite 58GE100
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
620,99 zł

Nagrzewnice elektryczne - zalety i wady

Nagrzewnice elektryczne przeznaczone są do ogrzewania mniejszych pomieszczeń takich jak: kiosk, nieduży sklep, mała budka. Cechuje je stosunkowo niska wydajność przy dużym poborze mocy. Nagrzewnica elektryczna jest idealna, jeśli zamierzasz ogrzać pomieszczenia 2x2m. Nie oznacza to jednak, że nagrzewnicą elektryczną nie możesz dogrzać większych powierzchni, aczkolwiek musisz się wówczas przygotować na spory rachunek za prąd.

Ponadto nagrzewnice elektryczne szybko nagrzewają pomieszczenie, w którym pracują. Wyposażane są bowiem w wentylator, przez który emitowane jest ciepłe powietrze. Niewątpliwą zaletą nagrzewnic elektrycznych jest brak otwartego ognia, co gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Jakakolwiek awaria nagrzewnicy nie stanowi zagrożenia dla użytkownik ani pomieszczenia, które dogrzewa. Używając nagrzewnicy elektrycznej nie musisz się martwić o jakikolwiek pożar, wybuch.

Nagrzewnice elektryczne zapewniają komfort użytkowania – nie emitując spalin, są proste w obsłudze, nie zużywają tlenu. Nagrzewnice elektryczne zostały przystosowane do pracy ciągłej i zapewniają bezproblemowe ustawienie w dowolnie wybranym miejscu.

Zobacz też: Jak dobrać nagrzewnicę do pomieszczenia?

nagrzewnica elektryczna

Nagrzewnica gazowa - jakie ma wady i zalety?

Gazowe nagrzewnice powietrza stanowią swoisty kompromis między jakością a ceną. Zarówno nagrzewnice, jak i paliwo do nich są stosunkowo tanie. Nagrzewnice gazowe są absolutnie niezależne, można nimi pracować w dowolnie wybranym miejscu, bowiem nie wymagają podłączenia do prądu stałego. Używa się ich do ogrzewania pomieszczeń o dużej powierzchni. Zaletą tego typu nagrzewnic jest także regulowana moc cieplna, łątwość obsługi, prostotę konserwacji.

Nagrzewnice gazowe mają jednak swoje wady. Gaz w procesie spalania wypiera z pomieszczenia tlen, co w przypadku nieodpowiedniej wentylacji grozi zaczadzeniem. Ponadto nagrzewnica gazowa w czasie spalania wydziela sporą ilość wody. Zatem bez odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu nastąpi rozwój pleśni i grzybów.

nagrzewnica gazowa dedra

Nagrzewnice olejowe - idealne do dużych powierzchni

Nagrzewnice olejowe przeznaczone są do ogrzewania średnich i dużych pomieszczeń. Cechuje je bowiem wysoka wydajność i największy komfort użytkowania. Tu jednak rodzi się pytanie – z odprowadzeniem spalin czy bez? Nagrzewnice olejowe z odprowadzeniem spalin adresowane są do ogrzewania dużych pomieszczeń, w których przebywają ludzie – hal, budynków mieszkalnych, itp. Emitują wyłącznie czyste i ciepłe powietrze, dzięki odprowadzaniu spalin.

Natomiast nagrzewnice bez odprowadzania spalin zaleca się używać w pomieszczeniach, w których zapewniony jest stały przepływ powietrza, np. na budowach. W związku z tym, że nie mają odprowadzania spalin całe ciepło uzyskane ze spalania przekazywane jest do ogrzewanego pomieszczenia. Olej opałowy, który używa się do zasilania tego rodzaju nagrzewnic jest stosunkowo tani, ale to nie jedyna zaleta. Nagrzewnice olejowe cechuje największa wydajność.

nagrzewnica olejowa

Jak wybrać nagrzewnicę: olejową, gazową czy elektryczną?

Reasumując, najlepszymi nagrzewnicami powietrza są nagrzewnice olejowe, jednak za jakością idzie cena. Nagrzewnice elektryczne są tańsze, ale koszty eksploatacji znacznie większe, najbardziej optymalne są nagrzewnice gazowe – są stosunkowo tanie i spalają tanie paliwo. Nagrzewnice gazowe nie są jednak pozbawione wad – wymagają odpowiednich warunków (stała wentylacja).

Takiego problemu nie ma w przypadku nagrzewnic olejowych. Jedyną wadą jest tu wyczuwalny zapach spalin jednakże nagrzewnice olejowe nie zużywają tyle prądu i nie generują wilgoci. Dokonując wyboru odpowiedniej nagrzewnicy powinno się wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników:

  • Jakie ma być docelowe zastosowanie nagrzewnicy?

  • W jakich będzie pracować warunkach?

  • Czy w pomieszczeniu będą przebywać ludzie/zwierzęta?

  • Jaka jest potrzebna moc cieplna?

  • Jaki jest preferowany rodzaj paliwa?

Przeczytaj też:
Jaka nagrzewnica elektryczna do garażu? Najwyżej oceniane nagrzewnice Jaka nagrzewnica elektryczna do garażu? Najwyżej oceniane nagrzewnice

Ranking obejmuje nagrzewnice elektryczne, które są najwyżej oceniane przez użytkowników. Nagrzewnice elektryczne 3000W są bowiem...

Czytaj cały artykuł
Jakie wybrać urządzenie grzewcze? Jakie wybrać urządzenie grzewcze?

Zimą, a także podczas jesiennych i zimowych chłodów zdarza się, że centralne ogrzewania w naszych domach lub mieszkaniach nie...

Czytaj cały artykuł
Komentarze
mikołaj 2022-02-28

Jestem w trakcie budowy swojego własnego domu, a tak dokładniej w trakcie wykończenia. Niestety wieczorne dni w lutym bywają nieprzyjemnie chłodne na budowie. Rozwiązaniem mojego problemu był zakup nagrzewnicy gazowej (elektrycznej nie brałem pod uwagę ze względu na wysokie ceny za energię) Gardyer HG1500 . Praca jest od razu przyjemniejsza :)

Marian 2021-02-22

Do domu jedynie mała nagrzewnica elektryczna. Chociaż ja nie polecam takich rozwiązań, bo są drogie w eksploatacji. W domach ogólnie są zbyt małe pomieszczenia, uniemożliwiony przepływ powietrza przez zamknięte drzwi. Absolutnie w domu nie można stosować nagrzewnic olejowych, bo się ludzie podusicie...

Jaga 2021-02-21

Cześć.. Zastanawiam się czy można nagrzewnice zamontować w domu i jak to by było w praktyce.? 🤔🤔🤔

Administrator Narzedzia.pl 2019-11-19

@Kasia - a jaki rodzaj pomieszczenia i metraż? Bo od tego zależy wybór.

Kasia Wójcik 2019-11-19

Co Państwo polecają na zimę 2019/20?

Kaxi 2017-11-05

mam olejuwkę od stanleya do osuszania budowy - jest naprawde wydajna i grzeje jak po..bana

darek834 2016-03-31

Zastanawiam się nad kupnem nagrzewnicy od firmy MTM. Ktoś korzystał z ich produktów? Moj brat ma od nich klimatyzator i bardzo sobie chwalił.

Rokefeler 2015-09-18

Właśnie zastanawiam się nad zakupem nagrzewnicy do garażu i znalazłem taką Endress Astro 15. Producent jest sprawdzony, cena kusząca. Zastanawiam się, czy to będzie dobry wybór.

Thermo 2014-11-20

Artykuł na pewno przyda się osobą, które potrzebują podstawowych informacji o nagrzewnicach. Wszystkie tego typu urządzenia można kupić, ale także wypożyczyć w niektórych firmach

Wicenty 2013-12-23

nagrzewnice olejowe bez odprowadzania spalin nie są najlepszym wyborem, dłuższe przebywanie w pomieszczeniach nimi opalanymi jest po prostu niezdrowe. zawsze mnie martwi, że ludzie się nimi ogrzewają w garażach, sklepikach i kioskach ;( to powinno być zakazane, ale co poradzić, jest tanie, więc ludzie kupują i nie przestrzegają zasad bezpieczeństwa

Dodaj komentarz
* Pola wymagane