Jakiś czas temu odkrywaliśmy przed Wami tajniki snycerstwa i pisaliśmy o tym, co jest potrzebne by zacząć rzeźbić w drewnie. Tym razem chcielibyśmy wykonać z Wami pierwszy projekt jakim jest drewniana łyżka! Gotowi? No to rzeźbimy!

Kup w Narzedzia.pl
Multiszlifierka z osprzętem (65szt.) Dremel 8220-5/65
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
828,99
Multiszlifierka z akcesoriami (45szt.) Dremel 8220-2/45
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
605,99
Urządzenie wielofunkcyjne z akcesoriami Dremel 3000-15
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
235
Urządzenie wielofunkcyjne z akcesoriami Dremel 4000
dostępne
5 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
497,99
Multiszlifierka z akcesoriami (15szt.) Dremel Stylo+
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
249

Co potrzebujemy?

 • Drewno (jakiekolwiek świeże drewno, np. brzoza)
 • Nóż snycerski
 • Zakrzywiony nóż
 • Piła
 • Narzędzie wielofunkcyjne Dremel
 • Wałek giętki DREMEL
 • Tarcze ścierne do wykańczania powierzchni
 • Frez szybkotnący
 • Tarcza polerska
 • Okulary ochronne
 • Rękawice
 • Maska przeciwpyłowa

Krok 1. Wybór odpowiedniego drewna

Do wykonania projektu będziemy potrzebowali oczywiście drewna. Im bardziej miękkie, tym łatwiejsze w obróbce, dlatego warto wybrać wierzbę, lipę lub brzozę. W naszym projekcie sięgniemy po kawałek brzozy.

rzeźbienie

Krok 2. Przygotowanie drewna do rzeźbienia

Na początek rozłupujemy w pół nasz kawałek drewna. W tym celu wbijamy siekierę w górną powierzchnię, podnosimy drewno narzędziem i delikatnie uderzamy w powierzchnię roboczą, aż przełamiemy kawałek drewna w pół.

rzeźbienie łupanie drewna

Krok 3. Usuwamy rdzeń

Kiedy już rozłupiemy drewno, oczyszczamy powierzchnię siekierą i usuwamy ciemny rdzeń. Robimy to powoli i ostrożnie, aż całkowicie pozbędziemy się fragmentów ciemnego drewna.

rzeźbienie łyżki

Krok 4. Oczyszczamy drewno

Następnie zabieramy się za okorowywanie i oczyszczanie drewna. Za pomocą siekierki z ostrzekiem ustawionym w stronę zewnętrzną łupiemy w dół, zaczynając od środka. W ten sposób łatwiej odchodzi kora. Resztki kory usuwamy za pomocą noża.

rzeźbienie

Krok 5. Zaokrąglanie końców drewna

Skoro mniej więcej znamy kształt naszej łyżki, możemy już przystąpić do zaokrąglania końców drewna, aby nadać mu kształt, nad którym będziemy dalej pracować. Chwytamy siekierę jedną ręką w pobliżu głowicy i uderzamy w końce kawałka drewna.

rzeźbienie

Krok 6. Wykończenie zaokrągleń

Na tym etapie sięgamy po nóż snycerski. Z jego pomocą obrabiamy zaokrąglenia w taki sposób jak przy obieraniu jabłka. Dodatkowe wsparcie kciukiem powinno ułatwić zadanie.

rzeźbienie łyżki

Krok 7. Szlifowanie kształtu

Na jednym z końców kawałka drewna szkicujemy okrąg, pozostawiając dodatkowo około centymetr marginesu. Jeżeli chcemy, aby nasza łyżka była dwustronna, musimy tę czynność wykonać również na drugim końcu i połączyć oba okręgi kształtem, który będzie służył za trzonek. Nie zapomnij lekko rozszerzyć trzonka w pobliżu okręgów.

rzeźbienie łyżki

Krok 8. Wytnij i wyrzeźb rysunek

Teraz nadszedł czas na rysowanie poziomych linii pod okręgami, które mają zapobiegać zniszczeniu naszego projektu, zanim go ukończymy. Zaznaczamy ołówkiem poziomą linię poniżej owalnego obrysu i za pomocą piły nacinamy drewno wzdłuż tych linii. W wyniku tego działania powstanie szczelina, która ma zapobiegać odłamywaniu się nieodpowiednich fragmentów łyżki podczas pracy siekierką. Następnie siekierką odcinamy materiał pozostały po bokach, między liniami i oczyszczamy krawędzie nożem snycerskim, aż będą gładkie.

rzeźbienie łyżki

Krok 9. Wydrąż łyżkę

Najwyższy czas, aby nasza łyżka nabrała kształtów. Trzymając za trzonek, drążymy wygiętym nożem wnętrza obu okręgów. Pamiętaj, aby robić to powoli, sprawdzając każdorazowo, czy dno każdego zagłębienia ma grubość około pół centymetra. Uważaj, aby nie wyciąć zbyt dużo drewna.

rzeźbienie łyżki

Krok 10. Dopracuj kształt łyżki

Pora na najbardziej czasochłonny etap, więc usiądź wygodnie. Wspomagając się kciukiem jako punktem podparcia, odkrawaj nożem snycerskim bardzo cienkie warstwy drewna. Podczas nadania kształtu tylnej i przedniej części staraj się wykonać trzonek tak prosto, jak tylko to możliwe. Całość musi być gładka.

rzeźbienie łyżki

Krok 11. Wysusz łyżkę

Połowa pracy za nami. Teraz musimy wysuszyć naszą łyżkę, aby później proces szlifowania był łatwiejszy. W tym celu umieszczamy nasz projekt w foliowym woreczku z niewielką ilością suchych wiórów i pozostawiamy otwarty w temperaturze pokojowej, aby uwolnić wilgoć. Jeżeli co jakiś czas obrócimy łyżkę w worku, proces suszenia powinien zająć od 3 do 5 dni.

rzeźbienie łyżki

Krok 12. Wygładź łyżkę

Czas na pracę Dremelem. Mocujemy naszą łyżkę w uchwycie, zakładamy frez szybkotnący i usuwamy materiał do całkowitego wygładzenia zagłębień. Warto mieć na uwadze, że przy pracy z miękkim drewnem unikać nacisku. Multiszlifierka z akcesorium wystarczy do wykonania pracy.

rzeźbienie dremelem

Krok 13. Oszlifuj brzegi

Mając już gładką łyżkę, czas dopracować jej wygląd i teksturę poprzez szlifowanie. Zakładamy tarczę ścierną o ziarnistości 180 i przystępujemy do pracy. Warto zacząć od zagłębień i boków. Następnie wygładamy łyżkę jeszcze bardziej, używając do tego tarczy ściernej o większej ziarnistości np. 280. 

rzeźbienie łyżki

Krok 14. Zabezpiecz olejem

Na sam koniec warto pokryć powierzchnię łyżki niewielką ilością oleju spożywczego np. lnianego, z orzechów włoskich lub tungowego. Nie tylko doda to blasku i ochroni drewno, ale również wydobędzie kolory i wzory słojów. Nałóż niewielką ilość oleju na tarczę polerską i poleruj z prędkością 5000obr./min. Gotowe? Czas przetestować łyżkę!

rzeźbienie łyżki

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • Oskar 2020-04-15

  Siedzę w domu i się nudzę na kwarantannie i przegląd te projekty i postanowiłem napisać. Po pierwsze szacun, ten blog jest ogromny. Po drugie - okurde nie wiedziałem, że tyle robotzy z jedną łyżką jest

Dodaj komentarz
* Pola wymagane