Czy Twój kominek jest w całości pokryty sadzą? Nie chcesz by Mikołaj, przeciskając się przez niego z worem pełnym prezentów, pobrudził swoje ubranie? Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się jak zabrać się do czyszczenia kominka.

Kup w Narzedzia.pl
Szczotka do czyszczenia grilla Landmann
dostępne
3 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
20,99
Ręczna dmuchawka do grilla Landmann
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
30,99
Dmuchawa do rozpalania grilla Mastergrill MG226
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
pon.
26,47

Nie powinno się zaniedbywać czyszczenia kominka, ponieważ zbytnie nagromadzenie sadzy oraz innych łatwopalnych substancji może stanowić poważne zagrożenie dla wszystkich domowników. Regularnie czyszcząc kominek zadbasz o bezpieczeństwo swoich bliskich oraz sprawisz, że będzie wyglądał on bardzo estetycznie. 

Pilnuj profilaktyki, a nie będzie szorowania kominka

Należy pamiętac również o regularnym czyszczeniu przewodu kominowego. Czynność ta może wydawać się dość trudna, dlatego wiele osób decyduje się na zlecenie czyszczenia kominiarzowi. Jeśli koszt tej usługi jest jednak dla Ciebie zbyt duży, możesz spróbować wyczyścić go samodzielnie. Pamiętaj jednak by zachować przy tym należyte środki ochrony.

Warto podjąć pewne profilaktyczne kroki, które ograniczą wydzielanie sadzy przez co przewód kominowy i kominek będą brudziły się znacznie wolniej. Pomyśl czy palenie drewnem kominkowym nie jest dobrym pomysłem. Zapobiega ono nadmiernemu gromadzeniu się sadzy w przewodzie kominowym oraz popiołów w kominku. Poza tym powinno się zadbać o to by drewno, którym palimy było odpowiednio wysuszone, ponieważ wytwarza ono znacznie mniej zanieczyszczeń niż drewno wilgotne czy pokryte żywicą.

Jak czyścić kominek? Porady

Odczekaj przynajmniej jeden dzień od ostatniego palenia w kominku aby mieć pewność, że jego wnętrze jest wystarczająco chłodne. Koniecznie zadbaj o właściwe ubranie, które ochroni Cię przed brudem. Warto założyć starsze ubrania, których zabrudzenie nie będzie dla Ciebie problemem. Możesz przykryć okolice paleniska gazetami, co zabezpieczy Ciebie i okoliczne powierzchnie przed uciążliwymi zabrudzeniami. Koniecznie ubierz rękawice robocze takie jak rękwice gumowe Yato, co ochroni Twoje dłonie przed brudem i kontaktem z substancjami chemicznymi.

Ostrożnie oczyść kominek z popiołu i innych zanieczyszczeń, przenosząc je do wiadra. Skorzystaj z odpowiedniego narzędzia, takiego jak szufla. Wszystkie przyrządy niezbędne do konserwacji kominka można kupić w zestawach takich jak zestaw kominkowy Romanik.

Na rynku dostępne są specjalne środki do czyszczenia kominków, które są bardziej wydajne niż tradcyjne sposoby czyszczenia. Przykładem takiego preparatu jest alkaliczny środek do czyszczenia kominka i grilla Itamati.

Zlikwiduje wszystkie uciążliwe zabrudzenia takie jak tłuste czy przypalone plamy. Poradzi sobie nawet z grubymi warstwami sadzy. Jego największą zaletą jest to, że wnika on w brud, rozpuszczając go i pozostawia po sobie czystą powierzchnię. Wystarczy spryskać brudne miejsca nierozcieńczonym środkiem i odczekać 5-10 minut. Następnie można delikatnie opłukać te miejsca wodą lub zebrać resztki brudu papierowymi ręcznikami. Preparat ma również inne zastosowania, można wykorzystywać go do czysczenia grilla, rożna czy blachy piekarniczej.

Kominek oczysczony w ten sposób spełni swoje zadanie, tworząc w Twoim domu ciepłą, rodzinną atmosferę. Teraz z pewnością Mikołaj chętnie zawita w Twoich progach, wchodząc w nie przez czysty i estetyczny kominek.

Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
  • serek 2019-12-02

    Bardzo fajne porady. Mam nadzieję, ze wreszcie doczyszczę kominek.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane