Silikony, kleje i uszczelniacze w tubach są powszechnie stosowane na budowach, podczas remontów i prac wykończeniowych. Preparaty te łączą elementy i uszczelniają je. Sposób i dokładność ich aplikacji warunkuje trwałość wykonanych prac. Jak wybrać najlepszy wyciskacz do mas silikonowych, aby możliwe było osiągnięcie efektów o najwyższej jakości?

Kup w Narzedzia.pl
Pistolet uszczelniający DeWalt DCE571D1
dostępne
2 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 905,49
Wyciskacz mas Makita DCG180RF
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
pon.
1 522,49
1 069
999
Pistolet do silikonu Bosch GCG 18V 600
dostawa
wysyłka
8-11 dni
1 418,49
303,49

Wyciskacze to urządzenia, które przeznaczone są do aplikacji mas silikonowych, klejów, uszczelniaczy i wielu innych środków dostępnych w poręcznych kartuszach. Są one szczególnie przydatne podczas remontu łazienek i kuchni, kiedy trzeba uszczelnić kabinę prysznicową czy zlew. Odpowiednio dobrany wyciskacz do mas silikonowych sprawi, że praca przebiegnie szybko i będzie wykonana z najwyższą precyzją. Dodatkowo dzięki możliwości dozowania produktu zoptymalizujemy ilość zastosowanego preparatu i tym samym obniżymy koszt wykonywanych prac. Wyciskacze pozwalają dotrzeć do nawet niewielkich szczelin i dokładnie je uzupełnić, przy jednoczesnym zachowaniu czystości przestrzeni roboczej.

Wyciskacze do mas silikonowych - rodzaje

Wyciskacze do mas silikonowych dostępne są w postaci urządzeń obsługiwanych ręcznie, zasilanych akumulatorowo, elektrycznie i pneumatycznie. Różnią się one nie tylko sposobem obsługi i zasilania, ale także dostępnymi funkcjami, wagą, materiałem, z jakiego zostały wykonane, a także wyglądem. Dobrej jakości wyciskacz do mas silikonowych sprawi, że praca wykonana będzie z należytą starannością i bez wkładania w nią dużego wysiłku. Idealny wyciskacz powinien być także trwały i odporny na uszkodzenia.

Zasada działania wszystkich wyciskaczy jest podobna, różnią się one jednak rodzajem siły użytej do przesuwu tłoka. Kartusz z preparatem umieszczany jest w uchwycie lub między dźwigniami zaciskowymi. Po naciśnięciu spustu opakowanie z masą zostaje dociśnięte przy pomocy przesuwającego się tłoka. Masa pod wpływem działającej siły wydostaje się na zewnątrz poprzez specjalnie wyprofilowaną końcówkę.

Ręczny wyciskacz do mas silikonowych

Ręczne wyciskacze do mas silikonowych sprawdzą się, gdy wykorzystujemy do trzech kartuszy preparatów dziennie. Przy większej ilości praca nimi może być uciążliwa i obciążać dłonie. Im niższe przełożenie urządzenia, tym ciężej jest zaaplikować preparaty, a zwłaszcza te odznaczające się dużą gęstością. Dobrej jakości wyciskacz posiada przełożenie 18:1. Gdy wynosi ono 26:1, praca idzie niezwykle sprawnie, nawet przy nakładaniu gęstych preparatów w niskich temperaturach.

Zaletami ręcznych wyciskaczy do mas silikonowych są przede wszystkim ich niska cena i niewielka waga, która wpływa na komfort wykonywanej pracy. Mechanizm działania tych urządzeń jest prosty. Silikon lub inna substancja plastyczna umieszczona w magazynku wyciskacza dociskana jest tłokiem, który wprawiamy w ruch, naciskając na spust. Masa pod wpływem działania siły, wypychana jest na zewnątrz przez wyprofilowaną końcówkę.

 

ręczny wyciskacz do silikonu

 

Wybierając model wyciskacza, warto zwrócić uwagę na długość tłoka, a także funkcję zabezpieczenia przed kapaniem masy. Zbyt krótki tłok uniemożliwia wyciśnięcie całej zawartości kartuszy i tym samym nie pozwala na pełne wykorzystanie ich zawartości. Również funkcja zabezpieczenia przed kapaniem sprawia, że nie zmarnujemy silikonu. Ma ona także inne zadanie - zabezpieczyć obszar robót przed niechcianym zabrudzeniem.

Wadą ręcznych wyciskaczy jest z pewnością konieczność użycia siły dłoni do ich obsługi. Czasami może być to bardzo uciążliwe. Zwłaszcza gdy substancja jest gęsta, ręce drżą, a precyzja wykonywanej pracy spada. Nie będzie to także najlepsze rozwiązanie, jeśli często korzystamy z wyciskaczy w codziennej pracy. Niektóre modele wykonane są ze słabej jakości materiałów podatnych na odkształcenia i korozję, co zwłaszcza w miejscach narażonych na działanie wilgoci ma szczególne znaczenie.

Elektryczny wyciskacz do mas silikonowych

Elektryczne modele wyciskaczy do mas silikonowych to urządzenia, które wymagają podpięcia do źródła prądu. Podczas pracy ogranicza nas długość ich kabli, które mogą uniemożliwić lub utrudnić dojście do niektórych miejsc. Ich użycie nie wymaga natomiast siły, są one także lżejsze od modeli akumulatorowych, dzięki czemu nie obciążają rąk.

Większość urządzeń tego typu ma wbudowaną kontrolę szybkości posuwu tłoka, co daje pełną kontrolę nad sposobem wydobywania się masy. Elektryczne wyciskacze wyposażone są często w funkcję blokady, która chroni przed niekontrolowanym wyciekiem preparatów z urządzenia. Zapobiega ona zabrudzeniu powierzchni roboczej i pozwala w pełni wykorzystać kartusz.

Akumulatorowy wyciskacz do mas silikonowych

Modele akumulatorowe wyciskaczy do mas silikonowych mają wiele zalet. Doskonale sprawdzą się do użytku profesjonalnego, jak i zastosowania domowego. Dzięki elektronicznej regulacji prędkości tłoka pozwalają na uzyskanie precyzyjnych efektów i różnych stopni szerokości wypływającej masy. Szybkość wyciskania preparatu powinna być zawsze dopasowana do jego gęstości. Ich użytkowanie nie wymaga zastosowania dużej siły, a specjalna blokada zapobiega niepożądanemu wyciekowi masy.

 

wyciskacz aeg

 

Akumulatorowe wyciskacze do mas silikonowych wyposażone są z reguły w dwie diody LED. Jedna z nich doświetla przestrzeń roboczą, druga natomiast informuje o niskim poziomie naładowania akumulatora. Tego rodzaju urządzenia są niezwykle poręczne i wygodne w użytkowaniu. Siła wyciskania niektórych modeli może wynosić aż 460 kg. Ich zaletą jest brak kabla, który mógłby ograniczać ruchy, a także możliwość działania w miejscach, gdzie nie ma dostępu do sieci elektrycznej.

Za wady modeli akumulatorowych można uznać konieczność ładowania urządzenia, ograniczony czas ich pracy, który jest zależny od naładowania baterii oraz wagę, która jest większa niż w przypadku wyciskacza ręcznego. Niestety, ale jeśli nie zadbamy o odpowiednie naładowanie baterii, to nasza praca może skończyć się w najmniej odpowiednim momencie. Stosunkowo duże rozmiary obudowy urządzenia w porównaniu do modeli mechanicznych, sprawiają, że nie będziemy mogli ich używać w każdym miejscu.

Pneumatyczny wyciskacz do mas silikonowych

Pneumatyczne wyciskacze wymagają podłączenia do sprężonego powietrza, które wprawia tłok w ruch i powoduje wyciśnięcie masy na zewnątrz przez końcówkę kartusza. Urządzenia tego typu zapewniają wysoki komfort pracy i precyzję. Dodatkowo działają niezwykle sprawnie. Cenią je zarówno użytkownicy domowi, jak i profesjonaliści.

Pneumatyczne wyciskacze do mas silikonowych sprawdzą się w pracach remontowych, wykończeniowych i budowlanych. Pozwalają uzyskać wysoką dokładność podczas dozowania preparatów. Polecane są szczególnie do zastosowań produkcyjnych, gdzie praca trwa nieprzerwanie. Świetnie poradzą sobie z nawet niewielkimi szczelinami. Nie wymagają użycia siły, gdyż za przesuw tłoka odpowiada sprężone powietrze. Użytkownik może także regulować siłę, z jaką masa będzie wydostawała się na zewnątrz.

Blokada wyciskania masy zapobiega zabrudzeniu przestrzeni roboczej. Modele pneumatyczne są także niezwykle wydajne i szybkie. Praca urządzenia uzależniona jest od podłączenia kompresora, reduktora, filtra wstępnego, filtra mgły olejowej oraz przewodu ciśnieniowego. W większości modeli można podłączyć także manometr, który umożliwia precyzyjny pomiar ciśnienia. Zbyt wysokie ciśnienie może doprowadzić do zniszczenia wyciskacza, dlatego warto je kontrolować z pomocą przeznaczonej do tego celu regulacji. Wyciskacze pneumatyczne są lekkie i poręczne. Za ich pomocą precyzyjnie zaaplikujemy masę i z łatwością uzyskamy powtarzalność przygotowanych porcji.

Wyciskacz do mas silikonowych - jaki najlepszy?

Wyciskacze do mas silikonowych różnią się dość mocno między sobą. Kupując tego typu urządzenia, nie należy kierować się jedynie ceną, chociaż ta może być różna i wynosić od ok. 10 - 20 zł w przypadku wyciskaczy ręcznych, od 50 zł do nawet 1000 - 2000 zł za urządzenia elektryczne lub akumulatorowe i od 100 zł wzwyż za modele pneumatyczne. Urządzenia ręczne sprawdzą się jedynie, jeżeli liczba wyciskanych w ciągu dnia kartuszy nie będzie przekraczała trzech sztuk lub urządzenie będzie wykorzystywane sporadycznie.

Przy ciągłej pracy z wyciskaczami lepiej zainwestować w pozostałe rozwiązania, dzięki którym nasze ręce nie będą zbyt obciążone, a praca przebiegnie dużo sprawniej i precyzyjniej. Dla osób, którym zależy na szybkości działania przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej precyzji, najlepsze będą wyciskacze pneumatyczne.

Niezależnie jednak od tego, na który typ wyciskacza się zdecydujemy, zawsze zwracajmy uwagę na jakość materiałów, z których został on wykonany. Urządzenia te często wykorzystywane są w miejscach narażonych na wilgoć, dlatego powinny odznaczać się odpornością na korozję. Muszą być także dostatecznie wytrzymałe, aby użyta podczas ich wykorzystania siła, nie odkształcała jego elementów.

 

 

Każdy wyciskacz powinien mieć także odpowiednio wyprofilowany uchwyt i niską wagę, które zwiększają komfort i precyzję wykonywanej pracy. Ergonomiczny kształt urządzenia zapewni wygodę użytkowania, nawet podczas pracy w trudno dostępnych miejscach. Wybierając model z blokadą wycieku masy, zapobiegniemy niechcianym zabrudzeniom, pozostawiając powierzchnię wokół czystą i nie marnując produktu. Urządzenia powinny mieć także odpowiednią długość tłoka i magazynku, dzięki czemu będą bardziej uniwersalne i przydatne podczas pracy z wieloma masami plastycznymi. Dodatkowo odpowiednia długość tłoka sprawi, że kartusz wykorzystamy do końca i nic z jego zawartości się nie zmarnuje.

Wyciskacze akumulatorowe, elektryczne i pneumatyczne wyposażone są w specjalny system, który cofa tłok o kilka milimetrów podczas przerw. Pozwala to zaoszczędzić nawet do ok. 20% masy, gdyż urządzenie nie naciska niepotrzebnie na tubę, zapobiegający niepotrzebnemu wyciekowi preparatu. To oszczędność, która sprawia, iż urządzenia te są jeszcze bardziej atrakcyjne, a inwestycja w droższy sprzęt przy częstym jego wykorzystaniu szybko się zwróci.

 

pistolet do silikonu bosch

 

Jeżeli rozważamy zakup modelu akumulatorowego, warto zwrócić uwagę na jego baterię. Akumulator litowo-jonowy będzie znacznie trwalszy i pozwoli na dłuższą pracę urządzenia. Do niezwykle małych szczelin, nawet poniżej milimetra przeznaczone są mini wyciskacze. Ich końcówki umożliwiają wydobycie masy o średnicy nawet dziesiętnych części milimetra. Dzięki nim tak mikroskopijne szczeliny można dokładnie wypełnić preparatem, bez obawy, że za chwilę masa się odklei, a do przestrzeni dostanie się wilgoć.

Wyciskacze powinny zawsze być dopasowane do częstotliwości i rodzaju wykonywanej pracy, a także do używanej masy. Najtańsze produkty mogą sobie nie poradzić z gęstymi substancjami, zwłaszcza gdy praca odbywa się w niskich temperaturach. Oszczędność podczas zakupów może po prostu narazić nas na dodatkowe koszty w przyszłości, a często nawet zakończyć się koniecznością zakupu nowego i bardziej profesjonalnego sprzętu.

Dodaj komentarz
* Pola wymagane