Przygotowaliśmy poradnik dla osób zastanawiających się nad zakupem wiertarki. Temat jest Ci obcy, a parametrów dużo? Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zanim zdecydujesz się na konkretny model.

Kup w Narzedzia.pl
319
Wiertarko-wkrętarka udarowa Ryobi ONE+ R18PD3-242S
dostępne
>10szt.
dostawa
wysyłka
jutro
762,99 Przekreślona cena jest najniższą ceną produktu w okresie 30 dni przed promocją
619,99
Wkrętak Hikoki DB3DL2 WCZ
dostępne
10 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
428
583,99
Wiertarko-wkrętarka udarowa Bosch AdvancedImpact 18 QuickSnap
dostępne
1 szt.
dostawa
wysyłka
jutro
591,99

Sposób zasilania wkrętarki: akumulatorowa czy sieciowa?

Jeśli jesteś typowym majsterkowiczem najlepsza jest dla Ciebie akumulatorowa wiertarko-wkrętarka. Są one mniej skuteczne niż sieciowe, ale za to lżejsze, łatwiejsze w obsłudze, a co najważniejsze mogą być stosowane prawie wszędzie (nie wymagają stałego dostępu do źródła zasilania). Jeśli jesteś bardziej doświadczonym użytkownikiem, z pewnością docenisz dodatkową moc i moment obrotowy wiertarko-wkrętarki sieciowej. Ten typ wiertarko-wkrętarki jest przeznaczony do bardziej wymagających działań i częstego użytkowania, np. przy nawiercaniu seryjnym.

Zalety wiertarko-wkrętarki akumulatorowej:

 1. Elastyczne i wygodne - akumulatorowe wiertarki są idealne do pracy w trudno dostępnych miejscach, zwłaszcza podczas pracy na wysokościach – drabiny, na drzewach, na strychu lub na zewnątrz
 2. Może być również stosowany jako wkrętaka – zapewnia szybsze, sprawniejsze i łatwiejsze wkręcenie lub usunięcie śrub niż tradycyjnym śrubokrętem
 3. Lekka i łatwa w obsłudze

Wady:

 1. Należy pamiętać, aby naładować baterię!
 2. Akumulator może się rozładować w trakcie długotrwałej pracy przerywając ją
 3. Niektóre modele mają zbyt niską moc, aby sprawdzały się podczas wiercenia w murze lub betonie

Zalety wiertarko-wkrętarki sieciowej:

 1. Zawsze gotowa do pracy
 2. Większa moc i wyższy moment obrotowy

Wady urządzeń sieciowych:

 1. Przewód może być zbyt krótki i czasami możemy potrzebować przedłużacza podczas pracy w miejscu oddalonym od źródła zasilania
 2. Często cięższe od modeli akumulatorowych.

wkrętarka

Rodzaj baterii we wkrętarkach akumulatorowych

Akumulatory litowo-jonowe są wykonane w tej samej technologii, która jest wykorzystywana w telefonach komórkowych. Ich zaletą jest, że są one mniejsze i lżejsze niż tradycyjne akumulatory NiCd. Akumulatory Li-Ion dłużej utrzymują swój ładunek, co oznacza, że potrzebują rzadszego ładowania między zadaniami. Jeśli koszt jest ważnym czynnikiem w decyzji o zakupie, polecamy wiertarko-wkrętarki wyposażone w akumulatory NiCd. Godne uwagi są takie modele jak: wiertarko-wkrętarka Ferm Power CDM1090.

Są większe i cięższe, ale tańsze. Przed zakupem konkretnego modelu wiertarko-wkrętarki akumulatorowej warto także zwrócić  uwagę - Jaki jest orientacyjny czas ładowania akumulatora? Czy to możliwe, aby kupić dodatkową baterię? Czy baterie są wymienne z innymi elektronarzędziami tej samej marki?

wiertarko-wkrętarka bosch, bosch gsr 1440-li

Moc wiertarko-wkrętarki

Wyższe napięcie dostarcza więcej mocy, więc można zakończyć pracę szybciej. Wyższe napięcie również zazwyczaj oznacza cięższe baterie.

Jeśli chodzi o  wiertarko-wkrętarki elektryczne, to większa moc daje większe możliwości i pozwala na użycie wiertarki do cięższych zadań, a ponadto może pracować dłużej bez ryzyka przegrzania.

Moment obrotowy w wiertarko-wkrętarkach

Określa przenoszenie mocy z silnika do uchwytu z wiertłem. Różne biegi pozwalają dobrać optymalne parametry do rodzaju wykonywanej pracy. Do ogólnych wierceń i sporadycznych prac wystarczy wiertarka jednobiegowa. Jeśli chcesz użyć wiertarko-wkrętarki do wkręcania śrub, warto zapłacić więcej za 2.bieg. Pierwszy bieg zapewnia większy moment obrotowy (siła skręcania) przy niższych prędkościach - więc masz większą kontrolę podczas wkręcania. 2.bieg jest do wiercenia z niższym momentem obrotowym, ale z większą prędkością.

Zmienna prędkość we wkrętarce - co oznacza?

W wiertarkach regulacja prędkości jest istotna, jeśli masz do czynienia z materiałami o różnej wytrzymałości. Zapewnia to wszechstronność, ponieważ można dopasować prędkość pracy do materiału, z którym pracujesz. Prędkość wiercenia (określana jako obroty na minutę) jest ważne dla ogólnej wydajności. Dla dokładnej pracy należy rozpocząć wiercenie powoli i stopniowo zwiększać prędkość.

Udar - czy jest potrzebny we wkrętarce?

Niektóre wiertarko-wkrętarki posiadają funkcję wiercenia z udarem – do wiercenia w twardych materiałach, takich jak beton.

Do pracy z udarem należy używać wiertła hartowane z węglika wolframu.

Zanim kupisz wiertarko-wkrętarkę...

Zwróć również uwagę na masę wiertarki. Ważne jest, abyś mógł spokojnie podnieść wiertarkę. Jeśli będzie zbyt ciężka możesz mieć kłopoty podczas wiercenia nad głową. Z kolei zbyt lekka też nie może być – będzie „szarpać” podczas prac w bardziej wymagających materiałach. 

Sprawdź również czy uchwyt jest ergonomiczny i pokryty okładziną antypoślizgową. Zapewni to lepsze trzymanie i większą kontrolę nad wiertarką. Jeśli jesteś leworęczny sięgnij po wiertarkę z regulowanym uchwytem dodatkowym.

Istotne są również takie kwestie –  Czy wiertarko-wkrętarka posiada w zestawie dodatkowe akcesoria  takie, jak walizka, wiertła i bity, akcesoria, dodatkowy uchwyt wiertarski, itp. Jak długo trwa gwarancja?

wkrętarka makita

Wiertarki mogą posiadać również szereg praktycznych funkcji:

 1. Magnetyczny uchwyt dla ułatwienia utrzymywania małych wierteł, końcówek wkrętakowych lub śrub.
 2. Ogranicznik głębokości do ustawienia określonej głębokości otworu.
 3. Przycisk blokujący dla większego komfortu i łatwości w czasie długiego wiercenia.
Powiązani producenci w sklepie Narzedzia.pl:
Komentarze
 • Ds 2014-11-26

  wiedza w pigułce

Dodaj komentarz
* Pola wymagane